Rozdział 4 - ORGANIZACJA I RELACJE - Memorandum o porozumieniu dotyczącym utworzenia, administracji i działania Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO. Norfolk.2015.09.29.

Monitor Polski

M.P.2016.590

Akt obowiązujący
Wersja od: 29 września 2015 r.

ROZDZIAŁ  4

ORGANIZACJA I RELACJE

4.1.
Na mocy niniejszego MOU, SC jest odpowiedzialny za wyznaczanie kierunków, wytycznych oraz nadzór nad NATO CI COE. Zatwierdza on POW i budżet operacyjny, a także nadzoruje jego wykonanie. Zakres kompetencji (TOR) SC przedstawiono w Załączniku B.
4.2.
Państwa Ramowe wyznaczą Dyrektora i Przewodniczącego Komitetu Sterującego, po jednym z każdego FN na zasadzie rotacji.
4.3.
Komitet Sterujący składa się z jednego posiadającego prawo do głosowania przedstawiciela każdego Uczestnika. W celu uniknięcia konfliktu interesów, członek personelu NATO CI COE nie może być przedstawicielem Uczestnika w SC. Przewodniczący SC należy do Państwa Ramowego, ale nie jest tożsamy z przedstawicielem FN, ani z Dyrektorem. Dyrektor uczestniczy w posiedzeniu SC, jeśli zostanie zaproszony przez SC. Przewodniczący i Dyrektor nie mają prawa do głosowania w SC.
4.4.
Decyzje SC będą podejmowane w drodze konsensusu osiągniętego przez przedstawicieli. Konsensus oznacza, że każdy członek SC musi oddać głos "za" albo wstrzymać się od podejmowania zatwierdzanej decyzji (z przynajmniej jednym głosem "za"). W przypadku głosu "przeciw", decyzja nie zostaje zatwierdzona.
4.5.
Struktura wewnętrzna NATO CI COE, wykaz oraz obsada stanowisk są częścią Koncepcji NATO CI COE. W związku z powyższym, SC może zatwierdzić zmiany w wykazie stanowisk i strukturze, a także obsadzie stanowisk. Wszystkie takie zmiany zostaną odnotowane w Koncepcji.
4.6.
Dyrektor jest odpowiedzialny przed SC za wypełnianie misji, zadań i działanie oraz administrowanie NATO CI COE. Dyrektor podlega bezpośrednio SC. Zakres kompetencji (TOR) Dyrektora NATO CI COE przedstawiono w Załączniku C.
4.7.
NATO CI COE stanowi część szerszej struktury wspierającej NCA. Pomimo tego, że nie jest częścią NCS, NATO CI COE będzie częścią Sieci COE koordynowanej przez HQ SACT.
4.8.
Relacja między NATO CI COE a HQ SACT zostanie określona w MOU Relacji Funkcjonalnej NATO CI COE, poprzez którą HQ SACT będzie koordynatorem RFS podmiotów NATO dla NATO CI COE.
4.9.
We współpracy z HQ SACT, NATO CI COE ustanowi niezbędne stosunki robocze z podmiotami NATO oraz siecią COE i będzie koordynować wykonanie POW. NATO CI COE ustanowi także dalsze stosunki z podmiotami krajowymi i międzynarodowymi.
4.10.
SC może rekomendować włączanie Partnerów do działań podejmowanych przez NATO CI COE oraz zachęcać do zawierania odpowiednich umów lub porozumień między Uczestnikami i wymienionymi Partnerami.