Rozdział 15 - USTALENIA PRAWNE - Memorandum o porozumieniu dotyczącym utworzenia, administracji i działania Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO. Norfolk.2015.09.29.

Monitor Polski

M.P.2016.590

Akt obowiązujący
Wersja od: 29 września 2015 r.

ROZDZIAŁ  15

USTALENIA PRAWNE

15.1.
NATO CI COE oraz jego personelowi może zostać nadany status w myśl Artykułu 14 Protokołu Paryskiego oraz dodatkowych umów do tego Protokołu, po akredytacji przez MC oraz aktywacji przez NAC jako Organ Wojskowy NATO.
15.2.
Oba Państwa Ramowe będą dążyć do zawarcia z HQ SACT Porozumień Dodatkowych (Supplementary Agreement) do Protokołu Paryskiego w celu implementacji międzynarodowego statusu NATO CI COE.
15.3.
Przed nadaniem NATO CI COE statusu międzynarodowego, przyłączenie elementów krajowych do NATO CI COE odbędzie się zgodnie z właściwymi przepisami prawa krajowego i międzynarodowego, włączając w to przepisy NATO SOFA.
15.4.
Prawo własności w zakresie własności intelektualnej wytworzonej przez NATO CI COE będzie należało do NATO CI COE i będzie przez nie administrowane, chyba że SC zadecyduje inaczej, a w każdym przypadku w zgodności z przepisami prawa krajowego i międzynarodowego.
15.5.
Bez uszczerbku dla zobowiązań wynikających z Traktatu Północnoatlantyckiego, NATO SOFA oraz Protokołu Paryskiego, Uczestnicy nie zamierzają tworzyć żadnych praw lub zobowiązań w rozumieniu prawa międzynarodowego na mocy niniejszego MOU.
15.6.
Uczestnicy nie zamierzają powodować konfliktu między niniejszym MOU a stosownymi przepisami krajowymi lub międzynarodowymi. Jednakże w przypadku, gdyby taki konflikt zaistniał, obowiązujące prawo mające zastosowanie na ich terytorium lub prawo międzynarodowe przeważa. Każdy Uczestnik, którego prawa lub zobowiązania wynikające z przepisów krajowych lub prawa międzynarodowego zostały naruszone, powiadomi o tym innych Uczestników na piśmie.