Oddział B - Postanowienia dotyczące budżetów wykonywanych w trybie przewidzianym dla budżetów byłych związków samorządu terytorialnego. - Likwidacja dotychczasowego systemu wykonywania budżetu państwowego i budżetów b. związków samorządu terytorialnego oraz wprowadzenie nowych zasad wykonywania budżetu Państwa.

Monitor Polski

M.P.1950.A-131.1635

Akt utracił moc
Wersja od: 19 grudnia 1950 r.

B.

Postanowienia dotyczące budżetów wykonywanych w trybie przewidzianym dla budżetów byłych związków samorządu terytorialnego.

§  3.
1.
Prezydia rad narodowych obowiązane są niezwłocznie przystąpić do likwidacji należności i zobowiązań, figurujących na rachunkach sum pozabudżetowych. Do dnia 30 grudnia 1950 r. winny być rozliczone zaliczki budżetowe, uregulowane wzajemne bieżące rozliczenia z przedsiębiorstwami i zakładami własnymi, spłacone zadłużenia z tytułu krótkoterminowych kredytów, odprowadzone sumy przechodnie oraz pokryte inne bezsporne zobowiązania.
2.
Dla ostatecznego zakończenia rozliczeń ustanawia się okres likwidacyjny do dnia 31 marca 1951 r.
§  4.
1.
Pozostałość gotówki w kasie b. związku samorządu terytorialnego winna być w dniu 30 grudnia 1950 r. w całości wpłacona na dotychczasowy rachunek bankowy.
2.
Na rachunek bankowy, wymieniony w ust. 1, mogą być po dniu 1 stycznia wnoszone tylko wpłaty dotyczące należności, objętych saldami rachunków sum pozabudżetowych na dzień 31 grudnia 1950 r.; wszelkie inne wpłaty mają być wnoszone na rachunki, przewidziane w § 57 przepisów o wykonywaniu budżetu Państwa oraz o rachunkowości budżetowej.
3.
Saldo rachunku bankowego (ust. 1) służy wyłącznie do pokrywania zobowiązań, powstałych przed dniem 1 stycznia 1951 r., uwidocznionych na rachunku sum pozabudżetowych w dniu 31 grudnia 1950 r., a na pokrycie których nie przewidziano kredytu w budżecie 1951 r. Rachunki za dostawy, roboty i usługi, złożone do organu finansowego b. związku samorządu terytorialnego po dniu 31 grudnia 1950 r., choćby dotyczyły okresu budżetowego 1950 r., należy zaliczyć na wydatki budżetowe 1951 r. z uwzględnieniem postanowień wynikających z §§ 21-24 uchwały Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 2 stycznia 1950 r. w sprawie systemu finansowania inwestycji w roku 1950.
4.
Dysponowanie rachunkiem bankowym (ust. 1) odbywać się winno na podstawie uchwał prezydium właściwej rady narodowej i przez osoby do tego specjalnie upoważnione.
§  5.
1.
W zakresie rozliczeń likwidacyjnych należy stosować następujące wytyczne:
1)
salda zaliczek budżetowych, zaliczek zwrotnych oraz innych należności, które z uwagi na nieściągalność lub przedawnienie kwalifikują się do umorzenia, należy zaliczyć na wydatki budżetowe 1950 r.;
2)
depozyty walorowe i gotówkowe podlegają przekazaniu na rachunek sum depozytowych w Narodowym Banku Polskim, zgodnie z § 57 i 77 przepisów o wykonywaniu budżetu Państwa oraz o rachunkowości budżetowej;
3)
sumy o charakterze budżetowym, niewłaściwie księgowane na rachunkach sum pozabudżetowych, podlegają przeniesieniu na wykonanie budżetu 1950 r.;
4)
zadłużenia z rachunku "wierzyciele różni" pochodzące z okresu przed dniem 1 stycznia 1950 r., a nie spłacone do 31 marca 1951 r., podlegają przeksięgowaniu na dochody budżetowe 1950 r. W przypadku zgłoszenia się wierzyciela po upływie okresu likwidacyjnego,. zobowiązanie, o ile nie uległo przedawnieniu, należy pokryć z kredytu bieżącego budżetu;
5)
fundusze specjalne własne oraz fundusze obrotowe podlegają przeksięgowaniu na dochody budżetowe 1950 r.;
6)
fundusze, utworzone z obcych środków i nie stanowiące własności b. związku samorządu terytorialnego, należy przelać na rachunek sum depozytowych w Narodowym Banku Polskim;
7)
salda otrzymanych dotacyj na cele ogólne należy zaliczyć na dochody budżetowe, natomiast salda dotacyj na określone cele i co do których istnieje obowiązek wyliczenia się wobec instytucji dotującej, należy zwrócić tej instytucji przed dniem 30 grudnia 1950 r.;
8)
wszelkie wzajemne zadłużenia i należności między b. związkiem samorządu terytorialnego a jego przedsiębiorstwami i zakładami winny ulec ostatecznemu rozliczeniu i likwidacji. Niedobory i nadwyżki przedsiębiorstw i zakładów b. związków samorządu terytorialnego winny wejść do zamknięć rachunkowych odnośnych związków za rok 1950.
2.
Sumy, podlegające w myśl ust. 1 przeniesieniu na wydatki budżetowe, należy księgować na właściwe pozycje budżetowe, a w braku właściwej kwalifikacji - na § 999 budżetu 1950 r. niezależnie od wysokości preliminowanego kredytu. Sumy, podlegające przeniesieniu na dochody budżetowe, należy w braku właściwej kwalifikacji księgować na § 902 budżetu 1950 r.
3.
Operacje likwidacyjne należy księgować w sposób dotychczasowy; operacje te wchodzą do zamknięcia rachunkowego za rok 1950.
§  6.
1.
Postanowienia §§ 3-5 odnoszą się zarówno do zarządów administracyjnych b. związków samorządu terytorialnego jak i do urządzeń, zakładów leczniczych, opiekuńczych i innych, które do budżetu 1951 r. wejdą dochodami i wydatkami brutto.
2.
Przedsiębiorstwa b. związków samorządu terytorialnego, które w 1951 r. działać będą na zasadach rozrachunku gospodarczego, dokonają do dnia 31 marca 1951 r. zamknięć rachunkowych na dotychczasowych zasadach.
§  7.
1.
Po upływie okresu likwidacyjnego prezydia rad narodowych sporządzą zamknięcia sum budżetowych i pozabudżetowych według stanu księgowań na dzień 31 marca 1951 r., wykazując na rachunku niedoborów i nadwyżek budżetowych wynik działalności jednym saldem. W sprawie tej zostanie wydane dodatkowe zarządzenie.
2.
W dniu 1 kwietnia 1951 r. saldo rachunku bankowego (§ 4 ust. 1) należy przelać na dochód budżetu 1951 r., a rachunek zlikwidować.
3.
Wykazane w zamknięciu rachunkowym za rok 1950 (ust. 1) zobowiązania i należności (niezlikwidowane do dnia 31 marca 1951 r.), podlegają przeniesieniu na odpowiednie rachunki budżetowe roku 1951, a w szczególności:
1)
należności - na rachunek przypisów dochodów budżetowych,
2)
zobowiązania - na rachunek zobowiązań z przeciwstawnym księgowaniem na rachunku funduszu własnego.
§  8.
1.
W terminie do dnia 28 lutego 1951 r. prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi) nadeślą Ministerstwu Finansów na załączonych wzorach zestawienie długów długoterminowych: hipotecznych, obligacyjnych i innych według następującej klasyfikacji:
1)
długi z okresu przedwojennego według stanu na dzień 31 sierpnia 1939 r.,
2)
długi z okresu okupacji,
3)
długi z okresu po wyzwoleniu kraju.
2.
Tryb likwidacji długów długoterminowych zostanie uregulowany odrębnym zarządzeniem.