Koordynacja wydawania kart katalogowych z dziedziny budownictwa oraz zasady ich rozpowszechniania.

Monitor Polski

M.P.1961.13.71

Akt utracił moc
Wersja od: 27 grudnia 1960 r.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMITETU BUDOWNICTWA, URBANISTYKI I ARCHITEKTURY
z dnia 27 grudnia 1960 r.
w sprawie koordynacji wydawania kart katalogowych z dziedziny budownictwa oraz zasad ich rozpowszechniania.

Na podstawie § 2 ust. 1 pkt 5 lit. l) oraz pkt 9 lit. e) rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 sierpnia 1960 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury (Dz. U. Nr 38, poz. 225) zarządza się, co następuje:
Wydawanie kart katalogowych z dziedziny budownictwa przez jednostki organizacyjne do tego zobowiązane oraz rozpowszechnianie tych kart powinno być prowadzone zgodnie z przepisami niniejszego zarządzenia.
1.
Jednostki organizacyjne zobowiązane do wydawania kart katalogowych z dziedziny budownictwa określa pkt 1. 17 lit. a) i b) załącznika do uchwały nr 507 Rady Ministrów z dnia 31 grudnia 1959 r. w sprawie uzupełnienia tez dotyczących typizacji w budownictwie (Monitor Polski z 1960 r. Nr 23, poz. 109).
2.
Poza jednostkami organizacyjnymi, o których mowa w ust. 1, obowiązkiem wydawania kart katalogowych z dziedziny budownictwa mogą być objęte inne jednostki organizacyjne działające w zakresie budownictwa. Jednostki te określi Przewodniczący Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami (kierownikami urzędów centralnych).
1.
Karty katalogowe z dziedziny budownictwa powinny być wydawane dla:
a)
materiałów, wyrobów i elementów stosowanych w budownictwie;
b)
urządzeń, maszyn i narzędzi budowlanych;
c)
typowych opracowań i projektów obiektów lub ich części, schematów funkcjonalnych, technologicznych oraz organizacji i metod wykonawstwa itd.;
d)
normatywów technicznych i wytycznych projektowania oraz wytycznych (normatywów) z zakresu planowania przestrzennego;

w miarę celowości informacyjnej również dla:

e)
norm z zakresu budownictwa;
f)
pomocy dla projektowania (opracowań, dokumentacji mechanicznej itp.);
g)
przepisów prawnych z zakresu budownictwa i planowania przestrzennego.
2.
Sposób realizacji obowiązku określonego w ust. 1 przez jednostki organizacyjne zobowiązane do wydawania kart katalogowych z dziedziny budownictwa, a w szczególności zakres tego obowiązku oraz terminy wprowadzenia go w życie określi Przewodniczący Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury.
1.
Jednostki organizacyjne zobowiązane do wydawania kart katalogowych z dziedziny budownictwa (§ 2) obowiązek swój powinny wypełniać zgodnie z ustaleniami normy państwowej PN/B-02800 "Katalog budownictwa - karty katalogowe - forma i treść" (projekt do stosowania) ustalonej przez Polski Komitet Normalizacyjny.
2.
Jednostki organizacyjne wymienione w ust. 1 ponoszą odpowiedzialność za merytoryczną prawidłowość treści wydawanych kart katalogowych oraz za zgodność informacji zawartych w tych kartach z faktycznym stanem rzeczy.
1.
Jednostki organizacyjne działające w zakresie budownictwa lub zainteresowane bezpośrednio budownictwem (ministerstwa, urzędy centralne, wydziały prezydiów rad narodowych, biura projektów, biura studiów, instytuty naukowo-badawcze itd.) obowiązane są do gromadzenia i wykorzystywania w swej działalności kart katalogowych wydawanych przez jednostki organizacyjne, o których mowa w § 2.
2.
Zaleca się gromadzenie kart katalogowych również przez inne jednostki organizacyjne aniżeli wymienione w ust. 1, w których ze względu na kierunek ich działalności wykorzystywanie tych kart jest celowe.
3.
Szczegółowe wykazy jednostek organizacyjnych zobowiązanych w poszczególnych resortach do gromadzenia kart katalogowych z dziedziny budownictwa lub w których gromadzenie tych kart jest zalecone, ustalać będzie sukcesywnie Przewodniczący Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury w porozumieniu z właściwymi ministrami (kierownikami urzędów centralnych).
Koordynację całokształtu akcji opracowywania, wydawania, rozpowszechniania i gromadzenia kart katalogowych z dziedziny budownictwa powierza się powołanej w tym celu jednostce pod nazwą "Zakład Katalogu Budownictwa".
Zadaniem Zakładu Katalogu Budownictwa jest:

- czuwanie nad realizacją obowiązku przygotowania i wydawania kart katalogowych przez zobowiązane do tego jednostki organizacyjne (§ 2);

- wykonywanie czynności koordynacyjnych w zakresie wydawania i rozpowszechniania kart katalogowych;

- organizowanie akcji rozprowadzania kart katalogowych pomiędzy zainteresowanych;

- obsługa informacyjna w zakresie kart katalogowych i katalogu budownictwa.

1.
Zadanie swe (§ 7) Zakład Katalogu Budownictwa wykonuje w szczególności przez:
a)
ustalenie i aktualizowanie systematyki katalogu;
b)
prowadzenie rejestru kart katalogowych;
c)
sprawdzenie zakresu, układu i treści projektów kart katalogowych zgłaszanych przez jednostki organizacyjne zobowiązane do wydawania kart, stwierdzanie ich formalnej zgodności z wymaganiami obowiązującej w zakresie katalogu budownictwa normy państwowej (§ 4 ust. 1) oraz klasyfikowanie kart katalogowych zgodnie z ustaloną systematyką katalogu;
d)
prowadzenie rejestru jednostek organizacyjnych zobowiązanych do wydawania kart katalogowych (§ 2) oraz rejestru odbiorców kart katalogowych (§ 5);
e)
ustalanie na wniosek jednostek organizacyjnych zobowiązanych do wydawania kart nakładu poszczególnych kart katalogowych;
f)
organizowanie rozpowszechniania kart katalogowych wydanych przez zobowiązane do tego jednostki organizacyjne;
g)
rozprowadzanie wśród odbiorców kart jednolitych okładek katalogu;
h)
wydawanie biuletynu informacyjnego o kartach katalogowych i całokształcie działalności w zakresie wydawania i rozpowszechniania kart katalogowych z dziedziny budownictwa;
i)
prowadzenie działalności dokumentacyjnej w zakresie koniecznym do realizacji obowiązków należących do Zakładu Katalogu Budownictwa;
j)
podejmowanie na zlecenie jednostek organizacyjnych zobowiązanych do wydawania kart katalogowych z dziedziny budownictwa (§ 2) lub odbiorców tych kart (§ 5) innych zadań usługowych związanych z realizacją obowiązku wydawania i rozprowadzania kart.
2.
W uzasadnionych przypadkach Zakład Katalogu Budownictwa za zgodą Przewodniczącego Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury może organizować bezpośrednio opracowywanie i wydawania kart katalogowych z zakresu tematyki objętej właściwością Zakładu.
3.
Szczegółowe zasady postępowania w zakresie realizacji obowiązków Zakładu Katalogu Budownictwa określi kierownik jednostki bezpośrednio zwierzchniej nad Zakładem, na wniosek kierownika Zakładu.
Zakład Katalogu Budownictwa przy wykonywaniu swoich obowiązków wynikających z niniejszego zarządzenia powinien ściśle współpracować z komórkami organizacyjnymi (stanowiskami pracy) w ministerstwach i urzędach centralnych, którym właściwi ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) powierzyli sprawowanie stałej kontroli podległych jednostek produkcyjnych i projektowych w zakresie ich wywiązywania się z obowiązków wydawania kart katalogowych nałożonych tezą 1.18 załącznika do uchwały nr 507 Rady Ministrów z dnia 31 grudnia 1959 r. w sprawie uzupełnienia tez dotyczących typizacji w budownictwie (Monitor Polski z 1960 r. Nr 23, poz. 109).
1.
Rejestr jednostek organizacyjnych zobowiązanych do wydawania kart katalogowych z dziedziny budownictwa (§ 8 ust. 1 lit. d) Zakład Katalogu Budownictwa zakłada i prowadzi w porozumieniu z właściwymi ministerstwami (urzędami centralnymi) na podstawie materiałów dostarczanych przez te organy.
2.
Rejestr odbiorców kart katalogowych (§ 8 ust. 1 lit. d) Zakład Katalogu Budownictwa ustala na podstawie wykazu jednostek organizacyjnych, o których mowa w § 5 ust. 3, lub indywidualnych zgłoszeń.
Jednostki organizacyjne zobowiązane do wydawania kart katalogowych z dziedziny budownictwa (§ 2) powinny:
a)
opracowywać projekty kart katalogowych:

- dla wyrobów i urządzeń (§ 3 ust. 1 lit. a) i b) - w takim terminie, aby ich wydanie było możliwe na 1 miesiąc przed uruchomieniem produkcji seryjnej;

- dla opracowań, o których mowa w § 3 ust. 1 lit. c) i d) - w ciągu 1 miesiąca po ich zatwierdzeniu;

- dla innych opracowań (§ 3 ust. 1 lit. e), f) i g) - równocześnie ze skierowaniem ich do rozpowszechnienia;

b)
bezzwłocznie po opracowaniu przysłać projekty kart katalogowych do Zakładu Katalogu Budownictwa w celu wykonania przewidzianych niniejszym zarządzeniem czynności koordynacyjnych;
c)
wydrukować zarejestrowaną przez Zakład Katalogu Budownictwa kartę katalogową;
d)
przekazać wydrukowane karty katalogowe do rozprowadzenia według wskazówek Zakładu Katalogu Budownictwa;
e)
aktualizować wydane karty katalogowe w trybie przewidzianym do wydawania tych kart;
f)
przekazywać informacje o drobnych zmianach dotyczących treści kart katalogowych do Zakładu Katalogu Budownictwa w celu podania ich do wiadomości odbiorców za pośrednictwem biuletynu informacyjnego.
Jednostki organizacyjne zobowiązane do gromadzenia kart katalogowych z dziedziny budownictwa (§ 5) mają obowiązek:
a)
ustalenia z Zakładem Katalogu Budownictwa tematyki zainteresowań oraz wielkości zapotrzebowania na karty katalogowe;
b)
nabywania kart katalogowych zgodnie ze zgłoszonym zapotrzebowaniem;
c)
prenumerowania biuletynu informacyjnego Zakładu Katalogu Budownictwa.
1.
Usługi Zakładu Katalogu Budownictwa przewidziane w niniejszym zarządzeniu są odpłatne.
2.
Cennik należności za usługi, o których mowa w ust. 1, ustali Przewodniczący Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie zasadami.
Przepisy zarządzenia nie dotyczą opracowań katalogowych związanych z zamówieniami zagranicznymi lub opracowań katalogowych o przeznaczeniu specjalnym, podejmowanych za zgodą Przewodniczącego Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury, jak również opracowań typu katalogowego wydawanych przed wprowadzeniem obowiązku wydawania kart katalogowych, określonego w § 3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 27 grudnia 1960 r.