Rozdział 1 - Przepisy ogólne. - Kierowanie żołnierzy zwolnionych z zawodowej służby wojskowej do pracy lub do pełnienia funkcji związanych z obronnością kraju.

Monitor Polski

M.P.1973.31.192

Akt utracił moc
Wersja od: 18 czerwca 1988 r.

Rozdział  1

Przepisy ogólne.

§  1.
1.
Żołnierzy zwolnionych z zawodowej służby wojskowej, zwanych dalej "żołnierzami", kieruje się na ich wniosek lub za ich zgodą do pracy w jednostkach gospodarki uspołecznionej, w organach administracji państwowej, w szkolnictwie i innych instytucjach państwowych oraz w organizacjach społecznych, zwanych dalej "zakładami pracy", przede wszystkim na stanowiska pracy związane z obronnością kraju, a w razie braku tych stanowisk - na inne stanowiska pracy.
2.
Żołnierze, którzy nie ubiegają się o zatrudnienie, mogą być kierowani za ich zgodą do pełnienia funkcji związanych z obronnością kraju.
3.
Rodzaje stanowisk pracy i funkcji związanych z obronnością kraju, na które kieruje się przede wszystkim żołnierzy zwolnionych z zawodowej służby wojskowej, określa wykaz stanowiący załącznik do zarządzenia.
§  2.
1. 1
Terenowe organy administracji państwowej stopnia powiatowego kierują żołnierzy do pracy we współdziałaniu z powiatowymi (miejskimi, dzielnicowymi) sztabami wojskowymi, zwanymi dalej "powiatowymi sztabami wojskowymi".
2. 2
Wojewodowie i prezydenci miast wyłączonych z województw w porozumieniu z szefami wojewódzkich sztabów wojskowych (Sztabu Wojskowego m. st. Warszawy) powierzą w podległych im urzędach, w miarę możliwości, wykonywanie całokształtu prac związanych z zatrudnianiem żołnierzy pracownikowi będącemu żołnierzem rezerwy.
§  3.
1.
Żołnierzy należy kierować na stanowiska pracy lub do pełnienia funkcji odpowiadających pod względem samodzielności i odpowiedzialności posiadanym przez tych żołnierzy kwalifikacjom. Stanowisko pracy proponowane żołnierzowi powinno także zapewniać mu w miarę możliwości wynagrodzenie zbliżone do wysokości uposażenia pobieranego ostatnio w wojsku.
2.
Zatrudnienie żołnierzy na stanowiskach, na które zostali skierowani, następuje na zasadach ogólnych, z uwzględnieniem warunków określonych w taryfikatorach kwalifikacyjnych obowiązujących w danym zakładzie pracy.
§  4.
1.
Żołnierzy należy kierować do pracy w miejscu ich zamieszkania lub w miejscowości pobliskiej, jeżeli do miejsca pracy istnieje dogodny dojazd publicznymi środkami komunikacji.
2.
Za zgodą żołnierza można skierować go do pracy również w innej miejscowości niż określona w ust. 1, zapewniając mu pomoc w uzyskaniu lokalu mieszkalnego w tej miejscowości.
1 § 2 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 17 z dnia 31 stycznia 1974 r. (M.P.74.6.46) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1974 r.
2 § 2 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 17 z dnia 31 stycznia 1974 r. (M.P.74.6.46) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1974 r.