Rozdział 1 - Produkcja ogrodnicza. - Intensyfikacja produkcji ogrodniczej oraz usprawnienie obrotu produktami ogrodniczymi.

Monitor Polski

M.P.1973.21.122

Akt utracił moc
Wersja od: 12 maja 1973 r.

Rozdział  1

Produkcja ogrodnicza.

§  1.
1.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych zapewnią przyśpieszenie rozwoju produkcji ogrodniczej stosownie do potrzeb ze szczególnym uwzględnieniem zaopatrzenia miejscowego rynku i zakładów przemysłu spożywczego znajdujących się na terenie województwa, zwłaszcza przez organizowanie tej produkcji na zapleczu dużych aglomeracji miejskich oraz zakładów przemysłu owocowo-warzywnego.
2.
Wzrost produkcji ogrodniczej należy zapewnić przez wzmożenie i koncentrację upraw w specjalizujących się w tej produkcji państwowych gospodarstwach rolnych, rolniczych spółdzielniach produkcyjnych i gospodarstwach indywidualnych.
3.
Ministrowie Rolnictwa oraz Przemysłu Spożywczego i Skupu w porozumieniu z Ministrem Handlu Wewnętrznego i Usług określą:
1)
zasady organizowania oraz rejonizowania produkcji ogrodniczej,
2)
wytyczne do opracowania przez odpowiednie organy prezydiów wojewódzkich rad narodowych perspektywicznych programów rozwoju produkcji ogrodniczej, przetwórstwa i zagospodarowania warzyw i owoców.
§  2.
1.
Towarową produkcję ogrodniczą w gospodarstwach indywidualnych należy koncentrować w określonych terytorialnie rejonach, zwanych w dalszej treści "rejonami produkcji".
2.
Towarową produkcję ogrodniczą w rejonach produkcji organizują przy wykorzystaniu zespołowych form produkcji oraz w ramach kontraktacji wieloletniej - jednostki gospodarki uspołecznionej, zwane w dalszej treści "organizatorami produkcji".
3.
Minister Rolnictwa w porozumieniu z Ministrem Przemysłu Spożywczego i Skupu ustali szczegółowe zasady i tryb postępowania przy przydzielaniu rejonów produkcji jej organizatorom.
§  3.
1.
Organizację produkcji ogrodniczej powierza się:
1)
spółdzielniom ogrodniczym zrzeszonym w Centrali Spółdzielni Ogrodniczych, organizującym produkcję na pokrycie potrzeb rynku, przemysłu i eksportu,
2)
zakładom państwowego przemysłu kluczowego zgrupowanym w Zjednoczeniu Przemysłu Owocowo-Warzywnego i w Zjednoczeniu Chłodni Składowych, organizującym produkcję w granicach własnego zapotrzebowania surowcowego,
3)
spółdzielniom i ich związkom zrzeszonym w Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska", organizującym produkcję w granicach zapotrzebowania własnego oraz na uzupełnienie pokrycia potrzeb rynku i przemysłu.
2.
Minister Rolnictwa w porozumieniu z Ministrem Przemysłu Spożywczego i Skupu może przyznać uprawnienia do organizowania produkcji ogrodniczej innym jednostkom gospodarczym poza wymienionymi w ust. 1.
§  4.
1.
Zaopatrzenie gospodarstw ogrodniczych w środki i materiały pomocnicze do produkcji należy do obowiązków organizatorów produkcji.
2.
Hurtownie i sklepy zaopatrzenia ogrodniczego prowadzą jednostki gospodarcze spółdzielczości ogrodniczej oraz spółdzielnie i ich związki zrzeszone w Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska".
§  5.
Minister Rolnictwa w porozumieniu z Ministrem Przemysłu Spożywczego i Skupu, Ministrem Finansów oraz Przewodniczącym Państwowej Komisji Cen ustali zasady preferowania kontraktowanej produkcji ogrodniczej, a zwłaszcza produkcji prowadzonej w zespołach, stabilizujące warunki produkcji w okresach wieloletnich.
§  6.
1.
Minister Rolnictwa zapewni:
1)
rozwój hodowli i produkcji nasion i materiału szkółkarskiego oraz wprowadzenie do produkcji nowych i wysoko wydajnych odmian warzyw i owoców, w tym heterozyjnych odmian warzyw,
2)
rozwój produkcji ogrodniczej w państwowych gospodarstwach rolnych zgodnie z ustalonym w tym zakresie programem,
3)
unowocześnienie wyposażenia zakładów badawczych Instytutu Warzywnictwa i Instytutu Sadownictwa.
2.
Minister Rolnictwa w porozumieniu z Ministrem Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki ustali zasady i formy wdrażania do praktyki nowoczesnych metod produkcji ogrodniczej przez zakłady doświadczalne Instytutu Warzywnictwa, Instytutu Sadownictwa i akademii rolniczych oraz ustali zasady odbywania stażów i praktyk w uspołecznionych i indywidualnych gospodarstwach ogrodniczych.
3.
Minister Przemysłu Maszynowego i Minister Rolnictwa oraz Zarząd Centrali Spółdzielni Ogrodniczych w terminie 3 miesięcy opracują program zaspokojenia zapotrzebowania ogrodnictwa na maszyny, narzędzia ogrodnicze, silniki spalinowe i ciągniki w latach 1974 i 1975 oraz w latach 1976 do 1980.
4.
Zaleca się Zarządowi Centrali Spółdzielni Ogrodniczych ustalenie - w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa - do końca 1973 r. programu uruchomienia przez spółdzielczość ogrodniczą produkcji nowoczesnych szklarni.
§  7.
Prezydia wojewódzkich i powiatowych rad narodowych:
1)
uwzględnią w programach melioracji rolnych nawadnianie kultur ogrodniczych w rejonach produkcji,
2)
opracują programy rozbudowy deszczowni w tych rejonach i zapewnią środki ich realizacji począwszy od roku 1974,
3)
udzielą pomocy organizatorom produkcji w zakresie zaopatrzenia w wodę deszczowni zainstalowanych w gospodarstwach specjalizujących się w produkcji ogrodniczej,
4)
zapewnią obsadę specjalistycznych służb ogrodniczych w wydziałach rolnictwa i leśnictwa w rozmiarach wynikających z potrzeb.
§  8.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa, Ministrem Przemysłu Spożywczego i Skupu oraz Zarządem Centrali Spółdzielni Ogrodniczych ustali zasady, metody i tryb przedsezonowego szacowania pracz spółdzielnie ogrodnicze wraz z innymi organizatorami produkcji - plonów, zbiorów i produkcji towarowej podstawowych gatunków warzyw i owoców w rejonach produkcji, przy założeniu, że środki niezbędne do wykonania szacunków zapewnią organizatorzy produkcji.