Instrukcja Nr 5 w sprawie finansów i budżetów terenowych.

Monitor Polski

M.P.1950.A-57.657

Akt utracił moc
Wersja od: 20 maja 1950 r.

UCHWAŁA
RADY MINISTRÓW
z dnia 17 kwietnia 1950 r.
INSTRUKCJA Nr 5 w sprawie finansów i budżetów terenowych.

Na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 20 marca 1950 r. o terenowych organach jednolitej władzy państwowej (Dz. U. R. P. Nr 14, poz. 130) Rada Ministrów za zgodą Rady Państwa uchwala:

Wymiar i pobór danin publicznych.

§  1.
O ile przepisy oparte na powołanej na wstępie ustawie nie stanowią inaczej - w zakresie wymiaru i poboru danin publicznych stosuje się odpowiednio dotychczasowe przepisy o podatkach państwowych i komunalnych.
§  2.
Wpływy z danin komunalnych będą w roku 1950 zarachowane w dotychczasowym zakresie na budżety terenowe (§ 4) właściwych rad narodowych.
§  3.
Ilekroć w przepisach normujących sprawy wymiaru poboru i rachunkowości danin publicznych oraz egzekucji administracyjnej świadczeń pieniężnych, jak również w przepisach karnych skarbowych jest mowa:
1)
o związkach samorządu terytorialnego - należy przez nie rozumieć odpowiednie rady narodowe,
2)
o organach wykonawczych związków samorządu terytorialnego, urzędach skarbowych, izbach skarbowych (jako władzach wymiarowych, egzekucyjnych, orzekających, rachunkowo-kasowych i innych) lub o Ministrze Administracji Publicznej - należy rozumieć odpowiednie organa finansowe prezydiów właściwych rad narodowych oraz Ministra Finansów.

W szczególności zaś:

a)
przez organa wykonawcze gmin wiejskich i miast nie stanowiących powiatu miejskiego należy rozumieć prezydia gminnych i miejskich rad narodowych, działających przez swoje referaty finansowe;
b)
przez organa wykonawcze powiatowych związków samorządowych i miast stanowiących powiaty miejskie, urzędy skarbowe, urzędy rewizyjne, urzędy akcyzowe, rejony kontroli akcyzowej oraz urząd powiatowego pełnomocnika rządowego do spraw podatku gruntowego należy rozumieć prezydia właściwych rad narodowych działające przez swoje wydziały finansowe;
c)
przez organa wykonawcze wojewódzkich związków samorządowych i zarządy miejskie m.st. Warszawy i m. Łodzi, izby skarbowe oraz urząd wojewódzkiego pełnomocnika do spraw podatku gruntowego należy rozumieć prezydia właściwych rad narodowych działające przez swoje wydziały finansowe.

Wykonanie budżetu na rok 1950.

§  4.
Budżet państwowy na rok 1950, jako budżet centralny oraz budżety dotychczasowych związków samorządu terytorialnego jako budżety terenowe będą wykonywane przez organa wykonawcze rad narodowych w trybie dotychczasowym.
§  5.
Zachowuje się zasadę jedności kasowej dla budżetu Państwa, jako budżetu centralnego oraz na okres roku 1950 zasadę autonomii kasowej dla każdego z budżetów dotychczasowych związków samorządu terytorialnego, jako budżetów terenowych.
§  6.
Uprawnienia w zakresie wykonania budżetu urzędów państwowych oraz władz dotychczasowych związków samorządowych, zniesionych na podstawie art. 32, 33, 34 i 35 ustawy z dnia 20 marca 1950 r. o terenowych organach jednolitej władzy państwowej, przechodzą w granicach obowiązujących przepisów na prezydia właściwych rad narodowych, które uprawnienia te mogą przekazać odpowiednim rzeczowo właściwym wydziałom (referatom).
§  7.
Wydziały finansowe prezydiów sprawują kontrolę wykonywania przez inne wydziały (referaty) uprawnień wymienionych w § 6.

Obsługa kasowa budżetów.

§  8.
1.
Całkowitą obsługę kasową budżetu państwowego, jako budżetu centralnego oraz budżetów dotychczasowych poszczególnych związków samorządu terytorialnego, jako budżetów terenowych, powierza się Narodowemu Bankowi Polskiemu.
2.
Szczegółowa instrukcja Ministra Finansów unormuje czynności Narodowego Banku Polskiego w zakresie obsługi kasowej poszczególnych budżetów, przejęcia personelu i lokali oraz określi terminy i kolejność przejmowania tej obsługi.

Przepis końcowy.

§  9.
Wykonanie niniejszej uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Ministrowi Finansów i właściwym ministrom.