Gromadzenie i zaofiarowanie do skupu kości pokonsumpcyjnych.

Monitor Polski

M.P.1952.A-21.269

Akt utracił moc
Wersja od: 12 marca 1952 r.

OKÓLNIK
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO ORAZ MINISTRÓW PRZEMYSŁU LEKKIEGO I FINANSÓW
z dnia 22 lutego 1952 r.
w sprawie gromadzenia i zaofiarowania do skupu kości pokonsumpcyjnych.

1.
Zwraca się uwagę na konieczność ścisłego przestrzegania przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 lipca 1948 r. w sprawie obrotu i gospodarowania odpadkami użytkowymi (Dz. U. R. P. Nr 38, poz. 280) w odniesieniu do kości pokonsumpcyjnych.
2.
Wykonując obowiązek, o którym mowa w ust. 1, uspołecznione zakłady żywienia zbiorowego, jak restauracje, stołówki, gospody ludowe, jak również hotele, domy wypoczynkowe, szpitale i sanatoria, obowiązane są gromadzić kości pokonsumpcyjne, pochodzące z bydła rogatego, koni, świń, kóz, baranów, drobiu oraz zwierząt dzikich, w specjalnie przeznaczonych na ten cel naczyniach, urządzeniach lub pomieszczeniach.
3.
Jednostki, wymienione w ust. 2, zaprowadzą w terminie do dnia 31 marca 1952 r. oparafowane przez władze zwierzchnie "księgi przychodu mięsa i zbycia kości" według wzoru, stanowiącego załącznik do niniejszego okólnika. W księgach tych wpisywane będą ilości zakupionego mięsa i ilości zaofiarowanych do zbiórki i sprzedaży kości. Księgi te podlegają okazaniu przedstawicielom Centrali Odpadków Użytkowych na ich żądanie.
4.
Waga kości zaofiarowanych do skupu powinna być nie mniejsza niż 15% wagi brutto surowego mięsa otrzymanego dla celów konsumpcyjnych.
5.
Centrala Odpadków Użytkowych poprzez swoje zbiornice lub osoby przez siebie upoważnione odbierać będzie kości w terminach ustalonych w porozumieniach z dostawcami kości, nie rzadziej jednak niż raz na tydzień w okresie od dnia 1 czerwca do dnia 30 września i raz na dwa tygodnie - w okresie od dnia 1 października do dnia 31 maja.
6.
Upoważnia się jednostki wymienione w ust. 2 do przyznawania premii osobom zatrudnionym bezpośrednio przy gromadzeniu i zaofiarowywaniu kości do skupu. Ogólna suma wypłaconych w miesiącu premii nie może przekraczać 50% sumy uzyskanej ze sprzedaży kości w miesiącu poprzednim i wynosić więcej niż 100 zł miesięcznie dla jednej osoby.
7.
W stosunku do winnych naruszenia obowiązków w zakresie zbiórki i zaofiarowania do skupu kości pokonsumpcyjnych należy wyciągać konsekwencje służbowe, a w przypadkach popełnienia przestępstwa kierować doniesienia do właściwych władz w celu ukarania z art. 5 dekretu z dnia 23 stycznia 1947 r. o obrocie i gospodarowaniu odpadkami użytkowymi (Dz. U. R. P. Nr 27, poz. 105) lub z innych właściwych przepisów karnych.
8.
Przepisy ust. 2-7 nie dotyczą jednostek podporządkowanych Ministrom Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego, którzy wydadzą we własnym zakresie w porozumieniu z Ministrem Przemysłu Lekkiego przepisy dotyczące wykonania rozporządzenia powołanego w ust. 1 w odniesieniu do gromadzenia i zaofiarowania do skupu kości pokonsumpcyjnych przez podległe jednostki.

Minister Przemysłu Lekkiego: E. Stawiński

Minister Finansów: K. Dąbrowski

ZAŁĄCZNIK 

WZÓR "KSIĘGI PRZYCHODU MIĘSA I ZBYCIA KOŚCI"

Lp.DataPrzychód mięsaRozchód kościUwagi
rodzaj mięsa (wołowe, wieprzowe, inne)ilość kgodbiorcailość kgwartość zł
12345678
Uwaga: Po każdorazowym wydaniu kości należy rubr. 4, 6 i 7 podkreślić i podsumować.