Gospodarka finansowa zjednoczeń i central handlowych podległych Ministrowi Handlu Wewnętrznego.

Monitor Polski

M.P.1971.8.55

Akt utracił moc
Wersja od: 8 lutego 1971 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 12 stycznia 1971 r.
w sprawie gospodarki finansowej zjednoczeń i central handlowych podległych Ministrowi Handlu Wewnętrznego.

Na podstawie § 71 pkt 1 uchwały nr 176 Rady Ministrów z dnia 9 listopada 1970 r. w sprawie gospodarki finansowej państwowych przedsiębiorstw, kombinatów i zjednoczeń przemysłowych oraz budowlano-montażowych, objętych planowaniem centralnym (Monitor Polski Nr 40, poz. 293) zarządza się, co następuje:
Rozciąga się przepisy § 13-15, § 48, § 52, § 53 ust. 1, § 57-67 i § 73 ust. 1 i 2 uchwały nr 176 Rady Ministrów z dnia 9 listopada 1970 r. w sprawie gospodarki finansowej państwowych przedsiębiorstw, kombinatów i zjednoczeń przemysłowych oraz budowlano-montażowych, objętych planowaniem centralnym (Monitor Polski Nr 40, poz. 293) na zjednoczenia i centrale handlowe podległe Ministrowi Handlu Wewnętrznego, zwane dalej "zjednoczeniami".
Źródłem tworzenia funduszu inwestycyjnego zjednoczenia są dokonywane przez przedsiębiorstwa na rzecz zjednoczenia wpłaty z tytułu odpisów amortyzacyjnych.
1.
Fundusz rezerwowy zjednoczenia tworzony jest z:
1)
wpłat z zysku podległych zjednoczeniu jednostek działających według zasad wewnętrznego pełnego rozrachunku gospodarczego, powołanych do obsługi zgrupowanych przedsiębiorstw w zakresie remontów, inwestycji, projektowania wnętrz lokali handlowych, odbioru jakościowego towarów oraz do prowadzenia wspólnych laboratoriów, urządzeń socjalnych itp.,
2)
środków pozostałych po zakończeniu działalności gospodarczej lub wspólnych przedsięwzięć gospodarczych zjednoczenia,
3)
innych środków określonych odrębnymi przepisami.
2.
Środki funduszu rezerwowego mogą być przeznaczone na:
1)
uzupełnienie funduszów własnych w obrocie jednostek, o których mowa w ust. 1 pkt 1,
2)
rozwój działalności gospodarczej prowadzonej przez komórki organizacyjne zjednoczenia albo przez podległe jednostki działające według zasad wewnętrznego ograniczonego rozrachunku gospodarczego,
3)
potrzeby wspólnych przedsięwzięć gospodarczych,
4)
zasilanie funduszu statutowego przedsiębiorstw, jeżeli stan tego funduszu w części przeznaczonej na finansowanie środków obrotowych na początek roku jest niższy od minimum pokrycia ustalonego w przepisach w sprawie gospodarki finansowej tych przedsiębiorstw.
Wysokość wpłat przedsiębiorstw na koszty utrzymania zjednoczenia, o których mowa w § 65 ust. 1 uchwały Rady Ministrów wymienionej w § 1, może być ustalana w stosunku procentowym do planowanej przez przedsiębiorstwa wartości sprzedaży, przy zastosowaniu odpowiednich współczynników obciążenia przedsiębiorstw w zależności od rodzaju ich działalności.
Traci moc zarządzenie Ministra Finansów z dnia 31 lipca 1968 r. w sprawie rozciągnięcia przepisów uchwały nr 276 Rady Ministrów z dnia 28 października 1965 r. w sprawie gospodarki finansowej zjednoczeń przemysłowych i zgrupowanych w nich państwowych przedsiębiorstw objętych planowaniem centralnym na zjednoczenia i centrale handlowe podległe Ministrowi Handlu Wewnętrznego (Monitor Polski Nr 34, poz. 233).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.