Gospodarka finansowa przedsiębiorstw wielozakładowych Zjednoczenia Przemysłu Gazowniczego.

Monitor Polski

M.P.1967.60.283

Akt utracił moc
Wersja od: 6 listopada 1967 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 21 października 1967 r.
w sprawie gospodarki finansowej przedsiębiorstw wielozakładowych Zjednoczenia Przemysłu Gazowniczego.

Na podstawie § 55 ust. 1 uchwały nr 276 Rady Ministrów z dnia 28 października 1965 r. w sprawie gospodarki finansowej zjednoczeń przemysłowych i zgrupowanych w nich państwowych przedsiębiorstw objętych planowaniem centralnym (Monitor Polski Nr 61, poz. 316) oraz § 67 uchwały nr 278 Rady Ministrów z dnia 28 października 1965 r. w sprawie zasad finansowania inwestycji i kapitalnych remontów jednostek państwowych (Monitor Polski Nr 61, poz. 318), zarządza się, co następuje:
Do zgrupowanych w Zjednoczeniu Przemysłu Gazowniczego - zwanego dalej "Zjednoczeniem" - przedsiębiorstw wielozakładowych wraz z zakładami wchodzącymi w skład tych przedsiębiorstw stosuje się przepisy:
1)
uchwały nr 276 Rady Ministrów z dnia 28 października 1965 r. w sprawie gospodarki finansowej zjednoczeń przemysłowych i zgrupowanych w nich państwowych przedsiębiorstw objętych planowaniem centralnym (Monitor Polski Nr 61, poz. 316),
2)
uchwały nr 278 Rady Ministrów z dnia 28 października 1965 r. w sprawie zasad finansowania inwestycji i kapitalnych remontów jednostek państwowych (Monitor Polski Nr 61, poz. 318),
3)
zarządzenia Ministra Finansów z dnia 18 lutego 1966 r. w sprawie rozliczeń z budżetem centralnym z tytułu zysków i strat przedsiębiorstw, zjednoczeń i ministerstw (Monitor Polski Nr 6, poz. 51)

z uwzględnieniem zmian wynikających z niniejszego zarządzenia.

1.
Zysk bilansowy osiągnięty przez zakłady na pełnym wewnętrznym rozrachunku gospodarczym, wchodzące w skład przedsiębiorstw wielozakładowych Zjednoczenia, zwane dalej "zakładami", podlega przekazaniu na rachunek rozliczeniowy przedsiębiorstwa wielozakładowego po potrąceniu odpisów na fundusz zakładowy, obliczony na zasadach obowiązujących przedsiębiorstwa przemysłowe.
2.
Zysk zgromadzony na rachunku rozliczeniowym przedsiębiorstw wielozakładowych (ust. 1) podlega podziałowi, według norm ustalonych przez Zjednoczenie, na:
1)
wpłatę na rachunek rozliczeniowy Zjednoczenia,
2)
odpis na fundusz inwestycyjny Zjednoczenia,
3)
przelew na rachunek bankowy "A" funduszu rozwoju przedsiębiorstwa wielozakładowego.
Fundusz inwestycyjny Zjednoczenia tworzony jest w przedsiębiorstwach wielozakładowych według zasad przewidzianych w § 7 uchwały nr 276 Rady Ministrów z dnia 28 października 1965 r., w oparciu o normy ustalone przez Zjednoczenie w ramach norm określonych dla Zjednoczenia jako całości.
1.
Fundusz rozwoju tworzony jest w przedsiębiorstwie wielozakładowym.
2.
Środki funduszu rozwoju zgromadzone na rachunku bankowym "A", po zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego i dokonaniu ostatecznych rozliczeń, przelewane są w następnym roku po okresie sprawozdawczym na rachunki bankowe "B" funduszu rozwoju poszczególnych zakładów zgrupowanych w przedsiębiorstwie wielozakładowym. Podstawę do określenia wysokości środków przelewanych na rachunek bankowy "B" funduszu rozwoju zakładów stanowią ich planowane potrzeby w zakresie środków obrotowych i własnych inwestycji produkcyjnych.
3.
Przed dokonaniem ostatecznych rozliczeń (ust. 2) z rachunku bankowego "A" funduszu rozwoju mogą być - na początku roku planowego - przekazywane zaliczkowo odpowiednie środki na rachunki bankowe "B" funduszu rozwoju poszczególnych zakładów w celu pokrycia ich potrzeb w zakresie środków obrotowych i własnych inwestycji produkcyjnych w okresie od 1 stycznia do dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego za rok ubiegły.
1.
Przepisy uchwały nr 278 Rady Ministrów z dnia 28 października 1965 r. dotyczące:
1)
zjednoczeń - stosuje się do przedsiębiorstw wielozakładowych Zjednoczenia,
2)
przedsiębiorstw - stosuje się do zakładów na pełnym wewnętrznym rozrachunku gospodarczym, wchodzących w skład przedsiębiorstw wielozakładowych Zjednoczenia, z tym że nadwyżka odpisów amortyzacyjnych pozostała w przedsiębiorstwach, które pokryły w pełni planowane potrzeby własne i zgrupowanych w nich zakładów, w zakresie inwestycji (centralnych i zjednoczeń) i kapitalnych remontów, podlega przekazaniu na rachunek rozliczeń amortyzacji Zjednoczenia, z którego to rachunku mogą być pokrywane potrzeby przedsiębiorstw, w których środki przewidziane na powyższe potrzeby okażą się niewystarczające.
2.
Jeżeli z rozliczenia, o którym mowa w § 17 ust. 5 uchwały nr 278 Rady Ministrów z dnia 28 października 1965 r., wynika, że koszt inwestycji centralnych przekracza koszty planowe, przekroczenie to podlega pokryciu ze środków obrotowych zakładu, a gdy zakład nie prowadzi działalności eksploatacyjnej - ze środków obrotowych przedsiębiorstwa wielozakładowego; środki zużyte na pokrycie przekroczenia obciążają wyniki zakładu prowadzącego działalność eksploatacyjną lub przedsiębiorstwa wielozakładowego.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1968 r.