Rozdział 2 - Rozliczenie zysków i strat. - Gospodarka finansowa państwowych biur projektów.

Monitor Polski

M.P.1972.28.157 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1974 r.

Rozdział  2

Rozliczenie zysków i strat.

§  15.
1.
Zysk biura projektów dzieli się na następujące cele według podanej niżej kolejności:
1)
oprocentowanie środków trwałych,
2) 6
odpis na fundusz inwestycyjny biura projektów - według określonego dla jednostki nadrzędnej przez Ministra Finansów w porozumieniu z właściwymi ministrami (kierownikami urzędów centralnych) lub przez wojewodę, prezydenta miasta wyłączonego z województwa wieloletniego procentowego wskaźnika, liczonego od wartości brutto środków trwałych z wyłączeniem środków trwałych zaliczanych do grupy 1 i 2 klasyfikacji środków trwałych; odpis ten ulega odpowiedniemu zwiększeniu w zależności od stopnia umorzenia środków trwałych; w uzasadnionych wypadkach jednostka nadrzędna może zróżnicować wieloletnie wskaźniki procentowe odpisów na fundusz inwestycyjny dla poszczególnych przedsiębiorstw w granicach ustalonego dla niej wskaźnika,
3) 7
odpis na fundusz gwarancyjny według dwuletniej procentowej normy, liczonej od zysku zmniejszonego o odpis na oprocentowanie środków trwałych, określonej przez jednostkę nadrzędną w granicach normy ustalonej na ten okres przez właściwego ministra lub wojewodę, prezydenta miasta wyłączonego z województwa w porozumieniu z Ministrem Finansów,
4)
odpisy na inne cele, jeżeli obowiązujące przepisy przewidują dokonywanie takich odpisów.
2.
Jeżeli osiągnięty zysk nie wystarcza na pokrycie wpłaty wymienionej w ust. 1 pkt 1, brakującą kwotą biuro projektów obciąża fundusz statutowy. Niedobór funduszu statutowego powstały z tego tytułu może być pokrywany przez jednostkę nadrzędną.
§  16.
Zysk biura projektów pozostały po potrąceniu odpisów wymienionych w § 15 ust. 1 podlega wpłacie do jednostki nadrzędnej lub bezpośrednio do budżetu. Kierownik jednostki nadrzędnej może ustalić dla biura projektów procentową normę pozostałości zysku na dodatkowe zasilenie funduszu inwestycyjnego. Wynikająca z tej normy planowana i wykorzystana suma dodatkowego odpisu na fundusz inwestycyjny nie może przekraczać sumy odpisu podstawowego na ten fundusz, określonego w § 15 ust. 1 pkt 2.
§  17.
1.
Biura projektów dokonują wpłat z zysku na rachunek jednostki nadrzędnej lub bezpośrednio do budżetu.
2.
Wpłaty z zysku dokonywane są przez biura projektów zaliczkowo na podstawie okresowych sprawozdań finansowych. Po zakończeniu roku wpłaty dokonywane są w sposób następujący:
1)
wstępnie - na podstawie nie zatwierdzonego rocznego sprawozdania finansowego,
2)
ostatecznie - na podstawie zatwierdzonego rocznego sprawozdania finansowego.
§  18.
1.
Przed dokonaniem ostatecznego rozliczenia zysku z jego kwoty eliminuje się:
1)
zysk niezależny od działalności biura projektów,
2)
zysk nieprawidłowy.
2.
Za zysk niezależny od działalności biura projektów uważa się zysk osiągnięty w wyniku zmian cen, taryf i płac, stawek amortyzacyjnych, stawek ubezpieczeniowych lub podatkowych, jeżeli decyzje w sprawie tych zmian ustalają, że jest to zysk niezależny od działalności przedsiębiorstwa, oraz w wyniku zmian metodologicznych i organizacyjnych.
3.
Za nieprawidłowy uważa się zysk osiągnięty przez biuro projektów w sposób naruszający interes społeczny lub obowiązujące przepisy, np. wskutek zastosowania niewłaściwych cen i taryf, ujmowania w fakturach nie wykonanych prac.
4.
Zysk niezależny od działalności biura projektów podlega przekazaniu:
1)
w wysokości 15% na rachunek funduszu rezerwowego lub funduszu środków obrotowych jednostki nadrzędnej, jeżeli zysk ten został ujawniony przez samo biuro projektów lub jednostkę nadrzędną, a w pozostałej wysokości do budżetu,
2) 8
w wysokości 100% do budżetu, jeżeli zysk ten został ujawniony przez organy kontroli zewnętrznej, bank lub terenowy organ administracji państwowej.
5.
Kwota odpowiadająca 150% sumy zysku nieprawidłowego podlega przekazaniu:
1)
w wysokości 85% do budżetu i 15% na rachunek funduszu rezerwowego (funduszu środków obrotowych) jednostki nadrzędnej, jeżeli zysk nieprawidłowy został ujawniony przez jednostkę nadrzędną,
2) 9
w 100% do budżetu, jeżeli zysk nieprawidłowy został ujawniony przez organy kontroli zewnętrznej, bank lub terenowy organ administracji państwowej.
6.
Jeżeli zysk nieprawidłowy ujawniony został przez samo biuro projektów, przekazaniu do budżetu podlega kwota odpowiadająca 100% tego zysku.
7.
Przepisy ust. 1-6 mają zastosowanie zarówno do biur projektów planowo rentownych, jak i odpowiednio do biur planowo deficytowych.
6 § 15 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 5 uchwały nr 39 z dnia 4 lutego 1974 r. w sprawie zmiany niektórych przepisów dotyczących funduszów nagród, socjalnego i mieszkaniowego (M.P.74.6.42) z dniem 1 stycznia 1974 r.
7 § 15 ust. 1 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 5 uchwały nr 39 z dnia 4 lutego 1974 r. w sprawie zmiany niektórych przepisów dotyczących funduszów nagród, socjalnego i mieszkaniowego (M.P.74.6.42) z dniem 1 stycznia 1974 r.
8 § 18 ust. 4 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 6 uchwały nr 39 z dnia 4 lutego 1974 r. w sprawie zmiany niektórych przepisów dotyczących funduszów nagród, socjalnego i mieszkaniowego (M.P.74.6.42) z dniem 1 stycznia 1974 r.
9 § 18 ust. 5 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 6 uchwały nr 39 z dnia 4 lutego 1974 r. w sprawie zmiany niektórych przepisów dotyczących funduszów nagród, socjalnego i mieszkaniowego (M.P.74.6.42) z dniem 1 stycznia 1974 r.