Rozdział 1 - Fundusze biur projektów. - Gospodarka finansowa państwowych biur projektów.

Monitor Polski

M.P.1972.28.157 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1974 r.

Rozdział  1

Fundusze biur projektów.

§  2.
1.
Biura projektów tworzą i dysponują następującymi funduszami:
1)
funduszem statutowym,
2)
funduszem inwestycyjnym,
3)
funduszem gwarancyjnym,
4)
funduszem prac studialnych,
5)
funduszem konkursowym.
2.
Biura projektów mogą również tworzyć i dysponować innymi funduszami - na podstawie odrębnych przepisów.

a) Fundusz statutowy

§  3.
1.
Fundusz statutowy biura projektów odzwierciedla wartość jego środków trwałych, wartości niematerialne i prawne oraz zachodzące w nich zmiany.
2.
Zasady zwiększania lub zmniejszania funduszu statutowego regulują odrębne przepisy.
§  4.
W nowo powstałych biurach projektów fundusz statutowy stanowi równowartość otrzymanych nieodpłatnie środków trwałych.

b) Fundusz inwestycyjny

§  5.
1.
Zasady tworzenia i wykorzystywania funduszu inwestycyjnego regulują przepisy o finansowaniu inwestycji jednostek państwowych.
2.
Środki funduszu inwestycyjnego gromadzone są na odrębnym rachunku bankowym.
§  6.
1.
Biura projektów dokonują odpisów amortyzacyjnych od wartości środków trwałych w wysokości wynikającej z części stawek amortyzacyjnych przeznaczonej na wymianę. Zasady wykorzystania odpisów amortyzacyjnych regulują przepisy o finansowaniu inwestycji jednostek państwowych.
2.
Biura projektów finansują wszelkie remonty środków trwałych bezpośrednio w ciężar kosztów z możliwością ich rozliczenia w czasie (rozliczenia międzyokresowe).

c) Fundusz gwarancyjny

§  7.
1.
Fundusz gwarancyjny biur projektów tworzy się z następujących źródeł:
1)
z części zysku przeznaczonej na ten cel do dyspozycji biura projektów,
2)
z odszkodowań otrzymanych od zamawiającego za niedostarczenie w terminie danych niezbędnych do projektowania oraz z innych odszkodowań otrzymanych w związku z wykonywaniem zadań,
3)
z kwot premii nie rozdysponowanych lub potrąconych pracownikom biura projektów za nieterminowość lub wady w dokumentacji bądź z tytułu innych uchybień w pracy,
4)
z innych wpływów określonych odrębnymi przepisami.
2.
Środki funduszu gwarancyjnego gromadzi się na odrębnym rachunku bankowym.
§  8.
1.
Fundusz gwarancyjny przeznaczony jest na:
1)
zabezpieczenie odpowiedzialności finansowej biura z tytułu odszkodowań i kar umownych płaconych przez biuro w związku z wykonywaniem dokumentacji (np. za niedotrzymanie terminu wykonania dokumentacji, ujawnione wady w dokumentacji i związane z tym prace poprawkowe i dodatkowe),
2)
pokrycie kosztów usunięcia wad w dokumentacji, po uprzednim stwierdzeniu, iż koszty te nie mogą obciążyć pracowników biura; wartości prac związanych z usunięciem wad w dokumentacji nie zalicza się do wartości produkcji biura projektów.
2. 2
Z pozostałości funduszu gwarancyjnego na koniec roku - po zatwierdzeniu bilansu - połowa przechodzi na następny rok i służy na cele wymienione w ust. 1, a drugą połowę przeznacza się na nie objęte funduszem płac nagrody specjalne za osiągnięcie planowanych lub lepszych niż planowane efektów inwestycyjnych.
§  9. 3
(skreślony).
§  10.
1. 4
Kwoty na nagrody specjalne (§ 8 ust. 2) podlegają przekazaniu na odrębny rachunek bankowy, na którym gromadzone są również środki funduszu nagród specjalnych, wydzielanego z osobowego funduszu płac.
2.
Zasady dokonywania wypłat nagród specjalnych za osiągnięcie (po zrealizowaniu i rozliczeniu zaprojektowanych inwestycji) planowanych lub lepszych niż planowane efektów inwestycyjnych określają odrębne przepisy.
§  11.
Jeżeli kwoty funduszu gwarancyjnego nie wystarczą w danym roku na pokrycie zapłaconych przez biuro projektów odszkodowań i kar umownych oraz na pokrycie kosztów poprawek, wówczas różnica podlega pokryciu przejściowo ze środków obrotowych, refundowanych następnie z najbliższych wpływów środków funduszu gwarancyjnego.

d) Fundusz prac studialnych

§  12.
1.
Fundusz prac studialnych przeznaczony jest na finansowanie prac studialnych wykonywanych na potrzeby wewnętrzne biura projektów, zwanych dalej "pracami studialnymi".
2.
Fundusz prac studialnych tworzy się w ciężar kosztów własnych w określonym procencie od wartości produkcji sprzedanej, wykonanej siłami własnymi według normy ustalonej przez jednostkę nadrzędną na okres co najmniej dwóch lat. Norma ta może być zróżnicowana dla poszczególnych biur projektów w zależności od istniejących potrzeb. Upoważnia się dyrektora biura projektów do przekroczenia w ciągu roku tej normy o 1/10, jeśli środki finansowe funduszu zostały całkowicie wyczerpane, a jednocześnie niezbędne jest wykonanie dalszych prac studialnych.
3. 5
Normę procentową, o której mowa w ust. 2, dla całości biur projektów w jednym ministerstwie ustala właściwy minister w porozumieniu z Ministrem Finansów, a w odniesieniu do biur projektów podległych radom narodowym - wojewoda, prezydent miasta wyłączonego z województwa w porozumieniu z Ministrem Finansów.
4.
Odpisy na fundusz prac studialnych dokonywane są nie rzadziej niż na koniec każdego kwartału.
5.
Środki funduszu prac studialnych gromadzone są na odrębnym rachunku bankowym.
§  13.
1.
Ze środków funduszu prac studialnych powinny być pokrywane koszty rzeczywiste tych prac, wykonanych we własnym zakresie lub zleconych do wykonania innym jednostkom.
2.
Koszt rzeczywisty prac studialnych wykonanych we własnym zakresie (ust. 1) obejmuje robociznę bezpośrednią wraz z narzutami na ubezpieczenia społeczne oraz narzut kosztów ogólnych biura projektów. Fundusz płac zużyty na prace studialne nie jest zaliczany do funduszu płac wykorzystanego na cele produkcyjne.
3.
Nie wykorzystane w danym roku środki funduszu prac studialnych przechodzą na następny rok.

e) Fundusz konkursowy

§  14.
1.
Fundusz konkursowy przeznaczony jest na finansowanie wykonania przez biuro projektów prac konkursowych.
2.
Fundusz konkursowy tworzony jest w określonym procencie od wartości sprzedanych prac projektowych wykonanych siłami własnymi oraz z kwot stanowiących nagrody i wyróżnienia uzyskane przez biura w wyniku rozstrzygnięcia konkursów.
3.
Szczegółowe zasady tworzenia i gospodarki funduszem ustala Minister Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych.
2 § 8 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 39 z dnia 4 lutego 1974 r. w sprawie zmiany niektórych przepisów dotyczących funduszów nagród, socjalnego i mieszkaniowego (M.P.74.6.42) z dniem 1 stycznia 1974 r.
3 § 9 skreślony przez § 1 pkt 3 uchwały nr 39 z dnia 4 lutego 1974 r. w sprawie zmiany niektórych przepisów dotyczących funduszów nagród, socjalnego i mieszkaniowego (M.P.74.6.42) z dniem 1 stycznia 1974 r.
4 § 10 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 uchwały nr 39 z dnia 4 lutego 1974 r. w sprawie zmiany niektórych przepisów dotyczących funduszów nagród, socjalnego i mieszkaniowego (M.P.74.6.42) z dniem 1 stycznia 1974 r.
5 § 12 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 5 uchwały nr 39 z dnia 4 lutego 1974 r. w sprawie zmiany niektórych przepisów dotyczących funduszów nagród, socjalnego i mieszkaniowego (M.P.74.6.42) z dniem 1 stycznia 1974 r.