Finansowanie w jednostkach organizacyjnych spółdzielczości wydatków na współzawodnictwo, nagrody indywidualne, wynagrodzenia za prace zlecone i udział w komisjach oraz popieranie ruchu racjonalizatorskiego.

Monitor Polski

M.P.1951.A-44.578

Akt utracił moc
Wersja od: 31 grudnia 1956 r.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 12 maja 1951 r.
w sprawie finansowania w jednostkach organizacyjnych spółdzielczości wydatków na współzawodnictwo, nagrody indywidualne, wynagrodzenia za prace zlecone i udział w komisjach oraz popieranie ruchu racjonalizatorskiego.

Na podstawie § 16 uchwały Nr 44 Rady Ministrów z dnia 24 stycznia 1951 r. w sprawie zatwierdzenia wytycznych gospodarki finansowej jednostek organizacyjnych spółdzielczości (Monitor Polski Nr A-9, poz. 139) na wniosek Centralnego Związku Spółdzielczego zarządza się, co następuje:
W jednostkach organizacyjnych spółdzielczości, działających na zasadzie rozrachunku gospodarczego, wydatki ponoszone dotychczas w ciężar funduszu nagród i prac zleconych będą pokrywane z planu finansowego przedsiębiorstw, a w jednostkach budżetowanych - z budżetu.
1.
Limity wydatków na niżej określone cele w jednostkach organizacyjnych spółdzielczości, o których mowa w § 1 - z wyjątkiem spółdzielni wydawniczych, ustala się w procentach od planowanego funduszu płac w następującej wysokości:
1)
dla jednostek działających na zasadach rozrachunku gospodarczego:
a)
0,4% na współzawodnictwo w zakładzie pracy,
b)
0,3% na nagrody indywidualne za szczególne osiągnięcia,
c)
0,1% na wynagrodzenie pracowników własnych i obcych z tytułu prac zleconych i udziału w pracach komisji, powołanych zgodnie z obowiązującymi przepisami,
2)
dla jednostek budżetowanych:
a)
0,3% na współzawodnictwo w zakładzie pracy,
b)
0,3% na nagrody indywidualne za szczególne osiągnięcia,
c)
0,4% na wynagrodzenia pracowników własnych i obcych z tytułu prac zleconych i udziału w pracach komisji powołanych zgodnie z obowiązującymi przepisami.
2.
Za zgodą właściwego ministerstwa i w porozumieniu z Centralnym Związkiem Spółdzielczym limit określony w ust. 1 pkt 2 lit. c) może być zwiększony na podstawie umotywowanego wniosku danej centrali.
1.
Oprócz limitów wydatków, określonych w § 2, centrale spółdzielcze i spółdzielczo-państwowe uwzględnią w swych budżetach dalsze limity wydatków, określone w procentach od planowanego funduszu płac podległych jednostek, w następującej wysokości:
1)
0,1% na centralne finansowanie współzawodnictwa pracy,
2)
0,1% na nagrody indywidualne przyznawane przez prezesa danej centrali za szczególne osiągnięcia dla pracowników umysłowych i fizycznych w podległych jednostkach.
2. 1
(uchylony).
Środki na pokrycie wydatków, określonych w § 2 ust. 1, powinny być gromadzone w poszczególnych spółdzielniach i nie mogą być centralizowane w nadrzędnych jednostkach organizacyjnych.
1.
Centralny Związek Spółdzielczy w porozumieniu z właściwymi władzami resortowymi, Centralną Radą Związków Zawodowych i Ministerstwem Finansów wyda szczegółową instrukcję w zakresie spraw objętych §§ 2 i 3.
2.
Do czasu wydania instrukcji, o której mowa w ust. 1, obowiązują dotychczasowe przepisy z wyjątkiem postanowień sprzecznych z niniejszym zarządzeniem.
Limity wydatków dla spółdzielni wydawniczych na cele określone w § 2 ustali Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego oddzielnie na wniosek Centralnego Związku Spółdzielczego.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1951 r.
1 § 3 ust. 2 uchylony przez § 1 zarządzenia z dnia 29 grudnia 1956 r. (M.P.56.106.1231) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 31 grudnia 1956 r.