Eliminowanie przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych ze złomu metali.

Monitor Polski

M.P.1952.A-100.1526

Akt utracił moc
Wersja od: 4 grudnia 1952 r.

UCHWAŁA NR 982
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 15 listopada 1952 r.
w sprawie eliminowania przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych ze złomu metali.

Celem uniknięcia szkód powodowanych przedostawaniem się przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych do złomu, a w szczególności w trosce o zwiększenie bezpieczeństwa pracowników zatrudnionych przy złomie oraz celem ochrony zdrowia i życia tychże pracowników postanawia się, co następuje:
Zabrania się jednostkom organizacyjnym gospodarki uspołecznionej, zajmującym się zbiórką, skupem, przerobem, eksploatacją i wysyłką złomu w jakiejkolwiek formie, przesyłania w złomie przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych.
Za przedmioty wybuchowe uważa się wszelkie przedmioty o charakterze wojskowym i wojennym, które z uwagi na swe właściwości stwarzają niebezpieczeństwo wybuchu zarówno przy manipulacji, jak i przy zetknięciu z wysoką temperaturą, np. wszelkiego rodzaju pociski, bomby lotnicze, pięści pancerne, miny nie rozbrojone, oporopowrotniki, zagwożdżone zamki i lufy, łuski artyleryjskie i karabinowe, czerepy pocisków oraz wszelkiego rodzaju przedmioty, w których znajdują się resztki środków wybuchowych.
Za przedmioty niebezpieczne uważa się wszelkie przedmioty o charakterze przemysłowym, które ze wzglądu na swą zawartość stanowią niebezpieczeństwo przy zetknięciu z wysoką temperaturą, np. butle stalowe, beczki, gaśnice, rury zamknięte i inne.
1.
W przypadku ujawnienia w złomie przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych bądź podejrzanych o te właściwości posiadacz złomu powinien znaleziony przedmiot odpowiednio zabezpieczyć, umieszczając go w specjalnym pomieszczeniu po uprzednim oznaczeniu farbą olejną i wciągnięciu do odpowiedniej ewidencji. Przenoszenie tych przedmiotów powinno być dokonywane przy zachowaniu wszelkich koniecznych środków ostrożności, z wykluczeniem rzucania przedmiotów lub uderzania jednego przedmiotu o drugi.
2.
Ministrowie: Hutnictwa, Handlu Wewnętrznego, Przemysłu Drobnego i Rzemiosła oraz Kolei ustalą w porozumieniu z Ministrem Finansów zasady i sposób przyznawania oraz wysokość nagród dla pracowników za ujawnianie w złomie przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych.
1.
Unieszkodliwienia ujawnionych w złomie przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych dokonywają właściwe jednostki wojskowe na wniosek posiadacza tych przedmiotów. Zabrania się posiadaczowi samodzielnego unieszkodliwiania przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych.
2.
Po otrzymaniu wniosku wymienionego w ust. 1 właściwa jednostka wojskowa zobowiązana jest niezwłocznie przeprowadzić unieszkodliwienie przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych, przy czym z czynności tych sporządza odpowiedni protokół, którego kopię przekazuje posiadaczowi.
3.
Minister Obrony Narodowej ustali w porozumieniu z Ministrem Hutnictwa tryb postępowania przy unieszkodliwianiu wyeliminowanych ze złomu przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych.
Jednostki wymienione w § 1, przesyłające złom, zobowiązane są do dołożenia przy załadowaniu go wszelkich starań, aby do przesyłki nie przedostały się przedmioty wybuchowe i niebezpieczne.
Każda przesyłka złomu nadana koleją powinna być zaopatrzona przez nadawcę przesyłki w trwale umocowaną na wagonie tabliczkę z napisem: "Wolne od przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych - skontrolowano". Na tabliczce powinien być uwidoczniony podpis kontrolującego i odcisk pieczątki nadawcy nad podpisem, a treść tabliczki należy powtórzyć w awizie. Za dokonany ładunek zgodny z treścią tabliczki odpowiadają osoby zatrudnione przy załadowaniu przesyłki i kontrolujący.
1.
Odbiorca złomu zobowiązany jest do przeprowadzenia ścisłej kontroli, czy przesyłka nie zawiera przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych.
2.
Zakłady przemysłowe zużywające złom zobowiązane są do przeprowadzania przed jego przetopem ostatecznej kontroli, czy nie zawiera on przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych.
3.
Przypadki ujawnienia w przesyłce złomu przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych odbiorca obowiązany jest stwierdzić protokolarnie, a kopię protokołu przesłać dostawcy.
4.
Odbiorcy złomu przysługuje prawo obciążenia przesyłającego kosztami unieszkodliwienia przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych.
Jednostki wymienione w § 1, każda w zakresie swej właściwości, wydadzą zarządzenia regulujące szczegółowo zakres obowiązków pracowników, zatrudnionych przy zbiórce, skupie, eksploatacji, wysyłce i przerobie złomu, bądź dostosują już wydane zarządzenia do postanowień niniejszej uchwały oraz zorganizują stałe instruowanie personelu.
O ujawnionych przypadkach wykroczenia przeciwko postanowieniom niniejszej uchwały lub przepisów na jej podstawie wydanych, a w szczególności nie zabezpieczenia przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych lub ich przesyłania, należy bezzwłocznie zawiadomić organy powołane do ścigania przestępstw.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Hutnictwa i właściwym ministrom.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.