Rozdział 2 - Zasady działalności gospodarczo-finansowej. - Ekonomiczne warunki i pomoc Państwa dla rozwoju rolniczych spółdzielni produkcyjnych oraz utworzenie Funduszu Postępu Gospodarczego.

Monitor Polski

M.P.1981.28.252

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1982 r.

Rozdział  2.

Zasady działalności gospodarczo-finansowej.

§  2.
1.
Planowanie działalności gospodarczo-finansowej i socjalno-kulturalnej spółdzielni opiera się na zasadach pełnej samodzielności.
2.
Podstawę kierowania działalnością spółdzielni stanowi roczny plan gospodarczo-finansowy, uwzględniający zawarte umowy i porozumienia oraz zmiany zachodzące w warunkach rozwoju gospodarczego.
3.
Roczny plan gospodarczo-finansowy uchwala walne zgromadzenie członków spółdzielni.
4.
Roczny plan gospodarczo-finansowy stanowi podstawę do kredytowania przez bank działalności spółdzielni.
5.
Minister Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej przekaże Centralnemu Związkowi w terminie do dnia 30 listopada każdego roku informacje określające:
1)
warunki ekonomiczne działania spółdzielni (stawki bądź kwoty dotacji, bonifikat i ulg przy sprzedaży i zakupach) oraz warunki zaopatrzenia w środki produkcji,
2)
wielkość lub wskaźniki dostaw przemysłowych środków produkcji centralnie dzielonych.
6.
Zaopatrzenie w drobne narzędzia i materiały, nie objęte centralnym rozdzielnictwem, spółdzielnie realizują w sieci detalicznej w ramach zaopatrzenia rynku.
§  3.
1.
Minister Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej zapewni nowo powstającym spółdzielniom przydziały niezbędnych maszyn rolniczych, sprzętu i środków transportowych na pierwsze wyposażenie.
2.
Zarząd Centralnego Związku w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej ustali normatywy pierwszego wyposażenia technicznego dla spółdzielni, o których mowa w ust. 1.
§  4.
Ceny towarów i usług ustala spółdzielnia samodzielnie według kryteriów rynkowych, z wyłączeniem cen skupu produktów rolniczych i innych podstawowych artykułów, których ceny ustala Rada Ministrów lub inne organy państwowe, oraz z wyłączeniem cen na usługi rolnicze objęte dotacjami, ustalanych odrębnie.
§  5.
Spółdzielnie mogą podejmować realizację zadań zlecanych im przez osoby fizyczne i inne jednostki organizacyjne na podstawie umowy, jeżeli zleceniodawca zapewni środki rzeczowe i finansowe niezbędne do wykonania zlecenia, a realizacja zlecenia będzie dla spółdzielni opłacalna.
§  6.
1.
Minister Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej oraz wojewodowie (prezydenci miast stopnia wojewódzkiego) zapewnią ze środków budżetowych przeznaczonych na rolnictwo nieodpłatne opracowanie dla nowo powstałych spółdzielni planów gospodarczego urządzenia lub planów przekształcenia gospodarstw.
2.
Plany, o których mowa w ust. 1, opracowywane są na wniosek zainteresowanej spółdzielni.
§  7.
Środki własne spółdzielni na rachunkach bankowych podlegają oprocentowaniu:
1)
na rachunku rozliczeniowym i środków funduszu inwestycyjno-remontowego - w wysokości oprocentowania kredytu udzielanego na cele obrotowe i inwestycyjne,
2)
na rachunkach funduszy celowych wydzielanych z dochodu spółdzielni - w wysokości oprocentowania długoterminowych wkładów oszczędnościowych ludności.
§  8.
Szczegółowe zasady gospodarki finansowej spółdzielni określa Rada Centralnego Związku.