Rozdział 6 - Zasady gospodarki inwestycyjnej. - Ekonomiczne warunki i pomoc Państwa dla rozwoju działalności gospodarczej jednostek organizacyjnych zrzeszonych w Centralnym Związku Kółek i Organizacji Rolniczych - Niezależnym Samorządnym Związku Zawodowym Rolników Indywidualnych.

Monitor Polski

M.P.1981.27.235

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1982 r.

Rozdział  6

Zasady gospodarki inwestycyjnej.

§  10.
Działalność inwestycyjna jest podejmowana samodzielnie przez jednostkę gospodarczą i powinna być ujęta w planie rozwoju jednostki.
§  11.
1.
Nakłady inwestycyjne w jednostkach gospodarczych mogą być podejmowane do wysokości środków własnych zgromadzonych na rachunku funduszu inwestycyjno-remontowego i przyznanych kredytów bankowych oraz dotacji budżetowych, o których mowa w § 12.
2.
Inwestycje finansowane z kredytów bankowych i dotacji budżetowych mogą być rozpoczynane wyłącznie po przyjęciu ich przez bank do finansowania.
§  12.
1.
Jednostki gospodarcze mogą otrzymać dotację budżetową na sfinansowanie:
1)
budowy zaplecza technicznego - w wysokości do 40% kosztów inwestycji pod warunkiem:
a)
całkowitego zakończenia i rozliczenia danej inwestycji zgodnie z obowiązującymi przepisami,
b)
osiągnięcia planowej zdolności produkcyjno-usługowej w rozmiarach i terminach określonych w założeniach techniczno-ekonomicznych lub w dokumentacji uproszczonej oraz
c)
świadczenia usług i produkcji na rzecz indywidualnych gospodarstw rolnych, jednostek gospodarczych, a także jednostek uspołecznionej gospodarki rolnej w rozmiarach nie mniejszych niż 75% ogólnej wartości usług i produkcji osiągniętej z danej inwestycji na koniec okresu dochodzenia do pełnej zdolności usługowo-produkcyjnej,
2)
budownictwa mieszkaniowego,
3)
budownictwa socjalnego w wysokości i na zasadach ogólnie obowiązujących.
2.
W razie likwidacji jednostki gospodarczej lub zbycia obiektów, na które udzielono dotacji, dotacje te, pomniejszone proporcjonalnie do stopnia zużycia obiektów, podlegają zwrotowi do budżetu.
3.
Inwestycje, o których mowa w ust. 1, z wyjątkiem finansowanych ze środków własnych, mogą być podejmowane wyłącznie po uzyskaniu akceptacji właściwego terenowego organu administracji państwowej.