Ekonomiczne warunki i pomoc Państwa dla rozwoju działalności gospodarczej jednostek organizacyjnych zrzeszonych w Centralnym Związku Kółek i Organizacji Rolniczych - Niezależnym Samorządnym Związku Zawodowym Rolników Indywidualnych.

Monitor Polski

M.P.1981.27.235

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1982 r.

UCHWAŁA Nr 214
RADY MINISTRÓW
z dnia 14 października 1981 r.
w sprawie ekonomicznych warunków i pomocy Państwa dla rozwoju działalności gospodarczej jednostek organizacyjnych zrzeszonych w Centralnym Związku Kółek i Organizacji Rolniczych - Niezależnym Samorządnym Związku Zawodowym Rolników Indywidualnych.

W celu zapewnienia jednostkom organizacyjnym zrzeszonym w Centralnym Związku Kółek i Organizacji Rolniczych - Niezależnym Samorządnym Związku Zawodowym Rolników Indywidualnych warunków do rozwoju usług produkcyjnych na rzecz indywidualnych gospodarstw rolnych oraz innych rodzajów działalności służącej produkcyjnemu i społecznemu postępowi na wsi - na podstawie art. 58 § 2 ustawy z dnia 17 lutego 1961 r. o spółdzielniach i ich związkach (Dz. U. z 1961 r. Nr 12, poz. 61 i z 1974 r. Nr 47, poz. 281), art. 14 ustawy z dnia 25 listopada 1970 r. - Prawo budżetowe (Dz. U. Nr 29, poz. 244), art. 9 ustawy z dnia 12 czerwca 1975 r. - Prawo bankowe (Dz. U. z 1975 r. Nr 20, poz. 108 i z 1981 r. Nr 17, poz. 82) i art. 2 dekretu z dnia 3 czerwca 1953 r. o ustalaniu cen, opłat i stawek taryfowych (Dz. U. Nr 31, poz. 122) Rada Ministrów uchwala, co następuje:

Przepisy ogólne.

§  1.
1.
Uchwała określa zasady i tryb planowania działalności gospodarczo-finansowej, przyznawania dotacji budżetowych, rozliczania z budżetem Państwa, finansowania przejściowych strat oraz gospodarki inwestycyjnej jednostek organizacyjnych zrzeszonych w Centralnym Związku Kółek i Organizacji Rolniczych - Niezależnym Samorządnym Związku Zawodowym Rolników Indywidualnych, zwanym dalej "Centralnym Związkiem Kółek i Organizacji Rolniczych".
2.
Przez użyte w uchwale określenie "jednostka gospodarcza" rozumie się:
1)
kółka rolnicze i ich związki prowadzące działalność gospodarczą,
2)
spółdzielnie usług rolniczych,
3)
spółdzielnie kółek rolniczych,
4)
inne jednostki organizacyjne zrzeszone w Centralnym Związku Kółek i Organizacji Rolniczych, prowadzące działalność gospodarczą.

Zasady i tryb planowania działalności gospodarczo-finansowej.

§  2.
1.
Planowanie działalności gospodarczo-finansowej jednostek gospodarczych oparte jest na zasadzie pełnej ich samodzielności.
2.
Roczny plan gospodarczo-finansowy jednostki gospodarczej stanowi podstawę kierowania jej działalnością, z uwzględnieniem zawartych umów i porozumień oraz zachodzących zmian w warunkach rozwoju gospodarczego, jak również finansowania jej działalności przez bank.
3.
Roczny plan gospodarczo-finansowy jednostki gospodarczej podlega uchwaleniu przez właściwy organ, określony w jej statucie.
4.
Minister Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej zapewni przekazanie Zarządowi Centralnego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych, w terminie do dnia 30 listopada każdego roku, informacji dotyczących:
1)
warunków ekonomicznych działania jednostek gospodarczych (stawki bądź kwoty dotacji, warunki bonifikat i ulg przy sprzedaży i zakupach) oraz warunków zaopatrzenia w środki produkcji,
2)
wielkości lub wskaźników dostaw środków produkcji.
§  3.
Jednostki gospodarcze mogą podejmować realizację zadań zlecanych im przez organy administracji państwowej na podstawie umów zawieranych z tymi organami; organy zlecające są obowiązane zapewnić jednostkom gospodarczym środki rzeczowe i finansowe niezbędne do wykonania umów.
§  4.
Jednostki gospodarcze prowadzą działalność według zasad rozrachunku gospodarczego, z zapewnieniem pokrycia kosztów uzyskiwanymi dochodami oraz osiągania rentowności zapewniającej finansowanie działalności gospodarczej.
§  5.
Jednostki gospodarcze tworzą zakładowy fundusz nagród. Zasady tworzenia funduszu określają odrębne przepisy.
§  6.
Szczegółowe zasady gospodarki finansowej jednostek gospodarczych określa Zarząd Centralnego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych.

Zasady i tryb udzielania dotacji budżetowych.

§  7.
1.
Jednostkom gospodarczym przysługują dotacje budżetowe:
1)
do usług rolniczych w zakresie chemicznej ochrony roślin, wapnowania gleb i usług zoosanitarnych oraz do pozysku i transportu nawozów wapniowych i wapniowo-magnezowych, wykonywanych na rzecz nie uspołecznionej gospodarki rolnej - na zasadach określanych corocznie przez Ministra Finansów w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej na wniosek Zarządu Centralnego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych,
2)
na wyrównanie różnicy między kosztem produkcji mieszanek pasz treściwych a obowiązującą ceną zbytu - w wysokości i na zasadach obowiązujących w przemyśle paszowym,
3)
na wyrównanie różnicy między kosztem produkcji w przetwórstwie produktów rolniczych a obowiązującą ceną zbytu - w wysokości i na zasadach obowiązujących w przemyśle spożywczym,
4)
na wyposażenie nowo powstałych jednostek gospodarczych w niezbędny sprzęt rolniczy - do wysokości 40% kosztów nabycia według zasad ustalonych przez Ministrów Finansów oraz Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej po zasięgnięciu opinii Zarządu Centralnego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych,
5)
na pokrycie kosztów prowadzenia urządzeń socjalnych oraz gospodarki komunalnej i mieszkaniowej - według ogólnie obowiązujących przepisów,
6)
na pokrycie kosztów zlecanej przez Państwo związkom kółek i organizacji rolniczych działalności szkoleniowej, instruktażowej i upowszechnienia postępu rolniczego oraz innych zadań związanych z działalnością na rzecz środowiska wiejskiego,
7) 1
na pokrycie kosztów pozyskiwania i transportu nawozów wapniowych i wapniowo-magnezowych na rzecz uspołecznionych jednostek gospodarki rolnej - na zasadach określonych w pkt 1.
2.
Minister Finansów na wniosek Zarządu Centralnego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych określi szczegółowe zasady przyznawania jednostkom gospodarczym dotacji budżetowych, o których mowa w ust. 1.

Zasady rozliczania z budżetem Państwa.

§  8.
Minister Finansów w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej oraz po zasięgnięciu opinii Zarządu Centralnego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych ustali szczegółowe zasady udzielania dotacji budżetowych i tryb rozliczeń jednostek gospodarczych z budżetem z tytułu tych dotacji.

Zasady finansowania przejściowych strat.

§  9.
1.
Jednostki gospodarcze, które przejściowo z przyczyn niezależnych poniosły straty i nie posiadają środków własnych, mogą uzyskać kredyt bankowy na pokrycie tych strat.
2.
Jednostki gospodarcze, o których mowa w ust. 1, mogą korzystać z kredytu na finansowanie inwestycji.
3.
Kredyty na pokrycie strat, udzielone jednostce gospodarczej, podlegają - na podstawie umowy zawartej między bankiem finansującym a jednostką gospodarczą - ratalnej spłacie po okresie dojścia do rentowności. Okres ten nie powinien przekraczać trzech lat.
4.
Bank finansujący może w szczególnie uzasadnionych wypadkach przedłużyć do lat 5 okres karencji w spłacie kredytów, o których mowa w ust. 3.
5.
Jednostka gospodarcza, o której mowa w ust. 1, jest obowiązana przedstawić bankowi finansującemu jej działalność program działań zmierzających do likwidacji strat.
6.
Do jednostki gospodarczej, która w następstwie ponoszonych strat znajdzie się w stanie niewypłacalności, stosuje się przepisy o upadłości.

Zasady gospodarki inwestycyjnej.

§  10.
Działalność inwestycyjna jest podejmowana samodzielnie przez jednostkę gospodarczą i powinna być ujęta w planie rozwoju jednostki.
§  11.
1.
Nakłady inwestycyjne w jednostkach gospodarczych mogą być podejmowane do wysokości środków własnych zgromadzonych na rachunku funduszu inwestycyjno-remontowego i przyznanych kredytów bankowych oraz dotacji budżetowych, o których mowa w § 12.
2.
Inwestycje finansowane z kredytów bankowych i dotacji budżetowych mogą być rozpoczynane wyłącznie po przyjęciu ich przez bank do finansowania.
§  12.
1.
Jednostki gospodarcze mogą otrzymać dotację budżetową na sfinansowanie:
1)
budowy zaplecza technicznego - w wysokości do 40% kosztów inwestycji pod warunkiem:
a)
całkowitego zakończenia i rozliczenia danej inwestycji zgodnie z obowiązującymi przepisami,
b)
osiągnięcia planowej zdolności produkcyjno-usługowej w rozmiarach i terminach określonych w założeniach techniczno-ekonomicznych lub w dokumentacji uproszczonej oraz
c)
świadczenia usług i produkcji na rzecz indywidualnych gospodarstw rolnych, jednostek gospodarczych, a także jednostek uspołecznionej gospodarki rolnej w rozmiarach nie mniejszych niż 75% ogólnej wartości usług i produkcji osiągniętej z danej inwestycji na koniec okresu dochodzenia do pełnej zdolności usługowo-produkcyjnej,
2)
budownictwa mieszkaniowego,
3)
budownictwa socjalnego w wysokości i na zasadach ogólnie obowiązujących.
2.
W razie likwidacji jednostki gospodarczej lub zbycia obiektów, na które udzielono dotacji, dotacje te, pomniejszone proporcjonalnie do stopnia zużycia obiektów, podlegają zwrotowi do budżetu.
3.
Inwestycje, o których mowa w ust. 1, z wyjątkiem finansowanych ze środków własnych, mogą być podejmowane wyłącznie po uzyskaniu akceptacji właściwego terenowego organu administracji państwowej.

Przepisy końcowe.

§  13.
1.
Upoważnia się Prezesa Banku Gospodarki Żywnościowej do zawieszania na okres nie dłuższy niż do końca 1985 r. spłaty kredytów obrotowych, udzielonych jednostkom gospodarczym na pokrycie niedoboru własnych funduszy obrotowych, w wysokości do 20% wartości zapasów prawidłowych, w tym także stanów ujemnych tych funduszów, ustalonego według stanu na dzień 31 grudnia 1981 r. Warunki spłaty tych kredytów zostaną ustalone odrębnie przez Prezesa Banku Gospodarki Żywnościowej w porozumieniu z Ministrem Finansów i po zasięgnięciu opinii Zarządu Centralnego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych.
2.
Upoważnia się Prezesa Banku Gospodarki Żywnościowej do umorzenia na wniosek Zarządu Centralnego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych nie umorzonych dotychczas kredytów inwestycyjnych, w razie gdy jednostki gospodarcze z przyczyn od nich niezależnych nie spełniły obowiązujących w tym zakresie wymagań.
3.
Prezes Banku Gospodarki Żywnościowej uzgodni z Ministrem Finansów zasady umorzenia kredytów, o których mowa w ust. 2, oraz tryb ich rozliczeń z budżetem.
§  14.
Zaleca się Zarządowi Centralnego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych ustalenie i wprowadzenie z dniem 1 stycznia 1982 r. cen usług wykonywanych ciągnikami i maszynami rolniczymi, zapewniających rentowność usług, z uwzględnieniem pełnych odpisów amortyzacyjnych oraz likwidacji dotacji do usług, z wyjątkiem dotacji do usług w zakresie chemicznej ochrony roślin, pozyskiwania i transportu wapna, wapnowania gleb i usług zoosanitarnych.
§  15.
W uchwale nr 271 Rady Ministrów z dnia 25 listopada 1974 r. w sprawie właściwości organów do ustalania cen oraz trybu postępowania przy ich ustalaniu (Monitor Polski z 1974 r. Nr 40, poz. 233 i z 1975 r. Nr 19, poz. 118) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 10 skreśla się ust. 16,
2)
dodaje się § 10a w brzmieniu:

"§ 10a. 1. Zarząd Centralnego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych - Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych ustala dla zrzeszonych w nim jednostek gospodarczych ceny:

a) usług rolniczych,

b) najmu ciągników i przyczep wraz z obsługą,

c) usług budowlano-remontowych i warsztatowych oraz materiałów budowlanych produkowanych przez jednostki gospodarcze.

2. Zarząd Centralnego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych - Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych może upoważnić organy statutowe jednostek gospodarczych do dokonywania zmian wysokości cen świadczonych przez nie usług i produkowanych materiałów, o których mowa w ust. 1, odpowiednio do lokalnych warunków prowadzenia działalności przez jednostki gospodarcze, ustalając zasady dokonywania tych zmian.

3. Ceny usług rolniczych w zakresie chemicznej ochrony roślin, pozyskiwania i transportu wapna nawozowego, wapnowania gleb i usług zoosanitarnych oraz zasady ich zmiany Zarząd Centralnego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych - Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych ustala w porozumieniu z Ministrami Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej oraz Finansów."

§  16.
Tracą moc:
1)
uchwała nr 20 Rady Ministrów z dnia 25 stycznia 1974 r. w sprawie kierunków rozwoju społeczno-gospodarczego kółek rolniczych i ich związków (Monitor Polski z 1974 r. Nr 6, poz. 38 i z 1981 r. Nr 20, poz. 191),
2)
uchwała nr 8 Rady Ministrów z dnia 16 stycznia 1976 r. w sprawie rozwoju spółdzielczej gospodarki w rolnictwie (Monitor Polski z 1976 r. Nr 5, poz. 22 i Nr 30, poz. 131 oraz z 1981 r. Nr 20, poz. 191).
§  17.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1982 r.
1 § 7 ust. 1 pkt 7 dodany przez § 1 uchwały Nr 200 z dnia 6 września 1982 r. (M.P.82.22.192) zmieniającej nin.uchwałę z dniem 1 stycznia 1982 r.