Dysponowanie mocą urządzeń energetycznych przyłączonych do wspólnej sieci elektrycznej oraz rozdzielanie energii elektrycznej.

Monitor Polski

M.P.1968.31.211

Akt utracił moc
Wersja od: 19 lipca 1968 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GÓRNICTWA I ENERGETYKI
z dnia 9 lipca 1968 r.
w sprawie dysponowania mocą urządzeń energetycznych przyłączonych do wspólnej sieci elektrycznej oraz rozdzielania energii elektrycznej.

Na podstawie art. 4 ust. 2 pkt 3 i 4 oraz w związku z art. 7 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 30 maja 1962 r. o gospodarce paliwowo-energetycznej (Dz. U. Nr 32, poz. 150) zarządza się, co następuje:
1.
Do dysponowania mocą oraz rozdzielania energii elektrycznej w krajowym układzie elektroenergetycznym upoważnione jest Zjednoczenie Energetyki, działające w tym zakresie przez Państwową Dyspozycję Mocy, zwaną dalej w skrócie PDM.
2.
Krajowym układem elektroenergetycznym w rozumieniu zarządzenia jest zespół przyłączonych do wspólnej sieci elektrycznej urządzeń służących do wytwarzania, przetwarzania, przesyłania, rozdzielania i odbioru energii elektrycznej.
Jednostki organizacyjne zarządzające urządzeniami energetycznymi wchodzącymi w skład krajowego układu elektroenergetycznego obowiązane są do podporządkowania się poleceniom PDM w zakresie określonym w art. 7 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 30 maja 1962 r. o gospodarce paliwowo-energetycznej (Dz. U. Nr 32, poz. 150), a w szczególności do:
1)
dostarczania PDM aktualnej dokumentacji technicznej urządzeń energetycznych wytwórczych, niezbędnej do ustalania programów pracy urządzeń krajowego układu elektroenergetycznego,
2)
uzgadniania z PDM rocznych i kwartalnych planów produkcji energii elektrycznej,
3)
realizacji ustalonych programów pracy urządzeń krajowego układu elektroenergetycznego,
4)
uzgadniania z PDM harmonogramów remontów urządzeń krajowego układu elektroenergetycznego, sporządzanych według wytycznych PDM,
5)
występowania do PDM o zezwolenie na przerwanie pracy urządzeń energetycznych wytwórczych o mocy zainstalowanej powyżej 0,5 MW, urządzeń przetwórczych i przesyłowych,
6)
informowania PDM o gotowości ruchowej urządzeń krajowego układu elektroenergetycznego i ich zdolności produkcyjnej,
7)
instalowania urządzeń samoczynnego częstotliwościowego odciążania zgodnie z wytycznymi PDM,
8)
realizacji wniosków PDM zmierzających do poprawy warunków pracy urządzeń krajowego układu elektroenergetycznego, np. w zakresie nastawiania zabezpieczeń, programów pracy kondensatorów statycznych.
1.
Programy pracy urządzeń krajowego układu elektroenergetycznego ustala PDM, kierując się zapewnieniem niezawodności pracy urządzeń krajowego układu elektroenergetycznego oraz uzyskaniem optymalnych wskaźników techniczno-ekonomicznych w zakresie gospodarki paliwowo-energetycznej w skali kraju.
2.
W razie nieprzewidzianych zmian w pracy urządzeń krajowego układu elektroenergetycznego, PDM może wprowadzać zmiany w ustalonych programach pracy.
3.
PDM przeprowadza bieżącą kontrolę przebiegu realizacji ustalonych programów pracy.
Tryb przekazywania danych, o których mowa w § 2, i programów, o których mowa w § 3, jak również wymagania niezbędne do utrzymania normalnej częstotliwości w krajowym układzie elektroenergetycznym, ustala Zjednoczenie Energetyki.
1.
Plany ograniczeń pobieranej mocy elektrycznej w razie wystąpienia niedoboru mocy lub energii elektrycznej w krajowym układzie elektroenergetycznym ustala Państwowy Inspektorat Gospodarki Paliwowo-Energetycznej w porozumieniu z zainteresowanymi ministerstwami.
2.
PDM realizuje zadania wynikające z planów określonych w ust. 1 po wykorzystaniu innych możliwości zbilansowania zapotrzebowania mocy w krajowym układzie elektroenergetycznym.
PDM upoważniona jest do operatywnego ograniczania lub czasowego wstrzymania dostawy energii elektrycznej odbiorcom poza planami, o których mowa w § 5, w razie:
1)
zagrożenia niezawodności pracy urządzeń krajowego układu elektroenergetycznego,
2)
zagrożenia życia ludzkiego,
3)
zagrożenia mienia (np. przez pożar).
Na wniosek jednostki organizacyjnej, której w wyniku wykonania przepisów § 5 i 6 ograniczono lub wstrzymano dostawę energii elektrycznej lub ograniczono pracę własnych urządzeń wytwórczych, PDM pisemnie potwierdza wydane polecenie.
Stosownie do przepisu art. 21 ustawy z dnia 30 maja 1962 r. o gospodarce paliwowo-energetycznej tracą moc wszystkie dotychczasowe przepisy w zakresie uregulowanym niniejszym zarządzeniem, a w szczególności:
1)
zarządzenie nr 393 Przewodniczącego Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 2 października 1951 r. w sprawie organizacji dyspozycji energią elektryczną (Biuletyn PKPG Nr 27, poz. 291),
2)
instrukcja nr 9 Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 29 czerwca 1953 r. w sprawie wykonywania przez Ministra Energetyki nadzoru nad elektrowniami nie zbywającymi zawodowo energii elektrycznej w zakresie działalności eksploatacyjnej i inwestycyjnej (Biuletyn PKPG Nr 21, poz. 87),
3)
zarządzenie nr 115 Ministra Energetyki z dnia 1 sierpnia 1953 r. w sprawie zapobiegania i likwidacji awaryjnego spadku okresów,
4)
zarządzenie nr 181 Ministra Energetyki z dnia 19 listopada 1953 r. w sprawie poziomów napięć w systemach energetycznych,
5)
zarządzenie nr 55 Ministra Energetyki z dnia 5 marca 1954 r. w sprawie dotrzymywania wielkości częstotliwości w systemach energetycznych i wielkości wymiany międzysystemowej (z późniejszymi zmianami).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.