Rozdział 6 - Prawa i obowiązki dyplomowanych biegłych księgowych. - Dyplomowani biegli księgowi.

Monitor Polski

M.P.1960.8.39

Akt utracił moc
Wersja od: 6 marca 1970 r.

Rozdział  6

Prawa i obowiązki dyplomowanych biegłych księgowych.

§  19.
1.
Biegły wykonujący zlecone mu zadania ma prawo:
1)
żądać informacji i wyjaśnień ustnych i pisemnych niezbędnych do wykonania zleconych mu zadań;
2)
żądać udostępnienia mu w jednostce badanej wszelkich dokumentów, urządzeń ewidencji księgowej, operatywnej i statystycznej oraz niezbędnej pomocy ze strony pracowników tej jednostki do wykonania prac technicznych;
3)
wstępu do pomieszczeń na terenie jednostki badanej;
4)
przeprowadzania badań i prób, jakie są konieczne do wykonania zleconych mu zadań.
2.
W przypadkach uzasadnionych koniecznością zabezpieczenia tajemnicy państwowej prawa biegłego określone w ust. 1 mogą być ograniczone.
§  20.
Biegły obowiązany jest wykonać swe zadania osobiście, z całkowitą bezstronnością i starannością, opierać ustalenia i wnioski zawarte w orzeczeniu na obowiązujących przepisach prawnych i ogólnie przyjętych zasadach rachunkowości oraz wydawać orzeczenia według swej najlepszej wiedzy i sumienia.
§  21.
1.
Biegły może stwierdzić w orzeczeniu okoliczności, które wynikają:
1)
z faktów i dokumentów osobiście przez niego ustalonych i zbadanych lub
2)
z pisemnych opinii i oświadczeń osób nie będących pracownikami badanej jednostki - co nie zwalnia jednak biegłego od odpowiedzialności za treść orzeczenia i za przestrzeganie wymagań określonych w § 20.
2.
W razie przyjęcia za podstawę orzeczenia niektórych tylko faktów lub dokumentów albo pisemnych opinii osób trzecich biegły powinien zamieścić o tym szczegółową wzmiankę w orzeczeniu.
3.
Biegły jest obowiązany zgromadzić przy pomocy własnych badań i obserwacji oraz oświadczeń osób trzecich materiał uzupełniający niezbędny do jasnego i wyczerpującego sformułowania orzeczenia.
4.
Biegłego obowiązuje przestrzeganie tajemnicy w odniesieniu do wszelkich spraw uznanych w przedsiębiorstwie za poufne lub tajne zarówno w okresie, w którym jest wpisany na listę, jak i po skreśleniu go z tej listy. Odpowiednie części orzeczenia powinny być opracowane oddzielnie jako dokumenty poufne lub tajne.
§  22.
1.
Jeżeli ktokolwiek utrudnia lub uniemożliwia biegłemu wykonanie jego zadań albo czyni próby wpływania na treść jego orzeczenia, biegły powinien zawiadomić o tym pisemnie zleceniodawcę i wstrzymać dalsze prace do czasu usunięcia tych przeszkód.
2.
Przerwa w pracy biegłego, powstała z przyczyn określonych w ustępie poprzednim, powoduje odpowiednie przesunięcie terminu wykonania umowy. O przyczynie i czasie trwania przerwy w pracy biegły czyni wzmiankę w orzeczeniu.
§  23.
W razie ujawnienia w toku badania czynów przestępnych - biegły jest obowiązany niezwłocznie zabezpieczyć dowody rzeczowe i zawiadomić pisemnie o tym kierownika jednostki lub organu sprawującego bezpośredni nadzór nad działalnością jednostki badanej. Biegły powinien omówić w orzeczeniu ujawnione przestępstwa i zabezpieczone dowody rzeczowe.