Oddział 3 - WSPÓLNA PROCEDURA TRANZYTOWA W TRANSPORCIE LOTNICZYM - Deklaracje skrócone i zgłoszenia celne.

Monitor Polski

M.P.1997.72.690

Akt utracił moc
Wersja od: 10 października 1997 r.

Oddział  3

WSPÓLNA PROCEDURA TRANZYTOWA W TRANSPORCIE LOTNICZYM

§  90. 
Przewóz towarów transportem lotniczym dokonywany jest na podstawie manifestu lotniczego, który stanowi zgłoszenie tranzytowe.
§  91. 
1. 
Manifest lotniczy powinien zawierać:
1)
nazwę przewoźnika przewożącego towary,
2)
numer lotu,
3)
datę lotu,
4)
nazwę portu lotniczego załadunku i wyładunku,
5)
wyszczególnienie przesyłek towarowych.
2. 
Dla każdej przesyłki towarowej wyszczególnionej w manifeście lotniczym należy podać:
1)
numer listu przewozowego AWB,
2)
liczbę opakowań, jeżeli występują,
3)
ogólny opis towarów,
4)
masę brutto towarów,
5)
określenie towarów jako wspólnotowe lub niewspólnotowe.
§  92. 
Jeżeli jednym środkiem transportu są przewożone towary wspólnotowe i niewspólnotowe, to dla towarów o różnych statusach należy sporządzić odrębny manifest lotniczy.
§  93. 
Przewoźnik z chwilą przyjęcia przesyłki do przewozu staje się głównym zobowiązanym.
§  94. 
Przewóz towarów objętych wspólną procedurą tranzytową transportem lotniczym jest zwolniony z obowiązku złożenia zabezpieczenia.
§  95. 
1. 
W wypadku przywozu towarów na polski obszar celny przewoźnik przedkłada w urzędzie celnym tranzytowym przywozu manifest lotniczy co najmniej w trzech egzemplarzach. Wszystkie egzemplarze manifestu lotniczego funkcjonariusz celny urzędu celnego tranzytowego przywozu potwierdza stemplem SAD z podaniem pozycji ewidencji. Jeden egzemplarz pozostaje w urzędzie celnym tranzytowym przywozu i stanowi załącznik do ewidencji, pozostałe zwracane są przewoźnikowi celem dostarczenia wraz z towarem do urzędu celnego przeznaczenia.
2. 
Na listach przewozowych AWB załączonych do manifestu lotniczego funkcjonariusz celny urzędu celnego tranzytowego przywozu przystawia pieczątkę "Przesyłka celna".
3. 
Dostarczenie towarów do urzędu celnego przeznaczenia funkcjonariusz celny potwierdza na manifeście lotniczym stemplem SAD oraz wpisuje pozycję ewidencji.
4. 
Jeden egzemplarz manifestu lotniczego pozostaje w urzędzie celnym przeznaczenia i stanowi załącznik do ewidencji, pozostałe zwracane są przewoźnikowi.
5. 
Urząd celny przeznaczenia przesyła w okresach miesięcznych urzędowi celnemu tranzytowemu przywozu wykaz manifestów lotniczych, na podstawie których odbywał się tranzyt towarów pomiędzy tymi urzędami. Przy każdym manifeście lotniczym zamieszczonym w wykazie należy podać:
1)
numer manifestu,
2)
nazwę przewoźnika, który przewoził towary,
3)
numer lotu,
4)
datę lotu.
6. 
W wypadku stwierdzenia nieprawidłowości danych zawartych w manifeście lotniczym, funkcjonariusz celny urzędu celnego przeznaczenia powiadamia bezzwłocznie urząd celny tranzytowy przywozu, podając numer listu przewozowego AWB.
§  96. 
1. 
W wypadku wywozu towarów poza polski obszar celny przewoźnik przedkłada w urzędzie celnym wyjścia manifest lotniczy co najmniej w trzech egzemplarzach. Wszystkie egzemplarze manifestu lotniczego funkcjonariusz celny urzędu celnego wyjścia potwierdza stemplem SAD z podaniem pozycji ewidencji. Jeden egzemplarz pozostaje w urzędzie celnym wyjścia i stanowi załącznik do ewidencji, pozostałe zwracane są przewoźnikowi celem dostarczenia wraz z towarem do urzędu celnego tranzytowego wywozu.
2. 
Przepisy § 95 ust. 2-6 stosuje się odpowiednio.
§  97. 
1. 
Jeżeli towary zostały wprowadzone na polski obszar celny w procedurze tranzytu i przeznaczone są na zaopatrzenie statków powietrznych w ruchu międzynarodowym, to po zakończeniu procedury tranzytu w lotniczym urzędzie celnym nie wymaga się złożenia dodatkowego zgłoszenia celnego.
2. 
Po zakończeniu procedury tranzytu w lotniczym urzędzie celnym przeznaczenia funkcjonariusz celny w polu I karty 4 i 5 dokonuje adnotacji o treści: "Towar przeznaczony na zaopatrzenie statków powietrznych".