Dział 2 - Zwolnienia częściowe. - Całkowite lub częściowe zwolnienie niektórych kategorii wynagrodzeń od podatku od wynagrodzeń.

Monitor Polski

M.P.1951.A-49.648

Akt utracił moc
Wersja od: 8 lipca 1966 r.

Dział  II.

Zwolnienia częściowe.

§  6.
1.
Za wynagrodzenia za osiągnięcia w pracy wypłacane w danym okresie wypłaty obok wynagrodzenia stałego uważa się w szczególności: wypłaty z tytułu wszelkiego rodzaju premii, godzin nadliczbowych, procentów od obrotów, produkcji i oszczędności oraz bilansowego. Za wynagrodzenia stałe uważa się wszelkiego rodzaju wynagrodzenia zarówno bieżące jak i częściowo zaległe poza wynagrodzeniami za osiągnięcia w pracy.
2.
Przy wypłacie w danym okresie wypłaty obok wynagrodzenia stałego również wynagrodzenia za osiągnięcia w pracy za co najmniej dwa okresy wypłaty wynagrodzenia stałego podatek oblicza się w sposób następujący: dla ustalenia stopy procentowej od całego wypłacanego wynagrodzenia zarówno stałego jak i za osiągnięcia w pracy (z jednego lub więcej tytułów) przyjmuje się wynagrodzenie stałe, powiększone o taką część sumy wynagrodzeń za osiągnięcia w pracy, jaka przeciętnie przypada na jeden okres wypłaty wynagrodzenia stałego.
3.
W przypadku, gdy wynagrodzenie stale za okres bieżący nie zostało jeszcze wypłacone lub wypłacone tylko częściowo, stopę procentową dla wypłaconego wynagrodzenia za osiągnięcia w pracy (np. z tytułu premii, godzin nadliczbowych) za co najmniej dwa okresy wypłaty wynagrodzenia stałego ustala się od całości należnego wynagrodzenia stałego za bieżący okres powiększonego o część sumy wynagrodzenia za osiągnięcia w pracy przypadającą przeciętnie na jeden okres wypłaty wynagrodzenia stałego. Ustaloną stopę procentową stosuje się do całości wypłacanego wynagrodzenia w danym okresie wypłaty. Okres, za jaki przypadają wynagrodzenia za osiągnięcia w pracy, powinien wynikać z systemu płac stosowanego przez pracodawcę oraz powinien być przez pracodawcę ściśle określony. Jeżeli okres ten jest dłuższy niż dwunastomiesięczny, przyjmuje się okres dwunastomiesięczny.
4. 12
W przypadku gdy wypłata wynagrodzenia za osiągnięcia w pracy następuje po rozwiązaniu stosunku służbowego lub umowy o pracę, podstawę obliczenia podatku stanowi wypłacone wynagrodzenie bez względu na to, za ile okresów wypłaty wynagrodzenia stałego należy się wynagrodzenie za osiągnięcia w pracy.
5. 13
Sposób obliczenia podatku od wynagrodzeń określonych w niniejszym paragrafie podany jest w przykładach nr 1-2 zawartych w załączniku do niniejszego zarządzenia.
6. 14
(uchylony).
§  7.
1.
Podatek od wynagrodzeń oblicza się odrębnie od wynagrodzenia ze stosunku służbowego lub umowy o pracę, jeżeli w danym okresie wypłaty ten sam płatnik wypłaca również następujące wynagrodzenie:
1)
pracownikom zatrudnionym u płatnika określonego w § 1 ust. 2 pkt 1 niniejszego zarządzenia wynagrodzenia z tytułu pełnienia zleconych im służbowo czynności, nie wchodzących w zakres ich zwykłych obowiązków i nie objętych przepisem art. 4 ust. 2 oraz § 8 niniejszego zarządzenia;
2)
pracownikom nauki, nauczycielom (wychowawcom) państwowych i publicznych szkół, nie wyłączając szkół akademickich i wyższych, zakładów, kursów ogólnokształcących i zawodowych oraz zakładów wychowawczych - wynagrodzenia z tytułu zleconych godzin ponad normalny wymiar godzin oraz zajęć dodatkowych;
3)
wynagrodzenie z tytułu umowy o dzieło lub umowy zlecenia odpowiadających warunkom §§ 6 i 7;
4)
profesorom szkół akademickich lub wyższych oraz nauczycielom państwowych i publicznych szkół ogólnokształcących i zawodowych - wynagrodzenia z tytułu przeprowadzania egzaminów;
5) 15
lekarzom i farmaceutom - wynagrodzenia z tytułu dyżurów lub pogotowia pracy;
6) 16
kierowcom pojazdów samochodowych i ich pomocnikom - z tytułu premii za oszczędność paliwa płynnego, wypłacanych na podstawie uchwały nr 254 Rady Ministrów z dnia 18 lipca 1958 r. w sprawie zmiany zasad premiowania kierowców pojazdów samochodowych za oszczędność paliwa płynnego (Monitor Polski Nr 62, poz. 348);
7) 17
kierowcom pojazdów samochodowych i ich pomocnikom - z tytułu premii za zdanie opon nadających się do użycia w trakcji konnej lub do bieżnikowania, wypłacanych na podstawie obowiązujących przepisów;
8) 18
osobom szkolącym pracowników w uspołecznionych zakładach pracy - z tytułu premii za pomyślny wynik szkolenia, wypłacanych na podstawie obowiązujących przepisów;
9) 19
pracownikom zatrudnionym w zakładach przemysłu poligraficznego - z tytułu premii za oszczędne zużycie papieru.
2.
Sam fakt wypłaty wynagrodzenia dodatkowego pracownikowi zatrudnionemu u pracodawcy określonego w § 1 ust. 2 pkt 1 niniejszego zarządzenia, jeżeli dokument stwierdzający wypłatę określa rodzaj pracy zleconej, oznacza w zakresie podatku od wynagrodzeń, że wynagrodzenie to zostało wypłacone za czynność zleconą służbowo, nie wchodzącą w zakres zwykłych obowiązków pracownika (ust. 1 pkt 1). Ciągłość wykonywania pracy zleconej lub jej charakter jednorazowy jest dla ustalenia czynności zleconej służbowo bez znaczenia.
3. 20
Suma wynagrodzeń z tytułów wymienionych w pkt 1-9 ust. 1 wypłacona przez tego samego płatnika w danym miesiącu stanowi podstawę do odrębnego opodatkowania i ustalenia stawki procentowej. Podatek oblicza się w sposób przewidziany dla wynagrodzeń otrzymywanych od drugiego i dalszych płatników (art. 9 ust. 7) przy zastosowaniu skali miesięcznej (art. 10 ust. 1 lit. A) oraz przepisów dotyczących zniżek i zwyżek rodzinnych (art. 13 i 14).
4. 21
Przepisów ust. 1-3 nie stosuje się w przypadkach, gdy:
1)
łączna suma otrzymanych wynagrodzeń ze stosunku służbowego lub umowy o pracę oraz tytułów wymienionych w ust. 1 pkt 1-9 nie przekracza kwot wynagrodzenia wolnych od podatku z uwagi na ich wysokość;
2)
podatek od łącznej sumy wynagrodzenia otrzymanego ze stosunku służbowego lub umowy o pracę oraz tytułów wymienionych w ust. 1 pkt 1-9 obliczony na podstawie przepisów ustawy o podatku od wynagrodzeń byłby niższy od podatku wynikającego z obliczenia podanego w ust. 1-3.
5.
Sposób obliczenia podatku od wynagrodzeń określonych w niniejszym paragrafie podany jest w przykładach nr 4 i 5, zawartych w załączniku do niniejszego zarządzenia.
§  8.
1.
Wynagrodzenia za posiedzenia podlegają odrębnemu opodatkowaniu według stopy procentowej 5%, jeżeli otrzymują je niżej wymienione osoby:
1)
wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych lub obywatelskich (art. 4 ust. 1 pkt 3 i § 8),
2)
biorące udział w komisji u płatników wymienionych w § 1 ust. 2 niniejszego zarządzenia, nie wyłączając wynagrodzeń z tytułu udziału w posiedzeniach komisji, których przedmiotem jest twórczość lub działalność naukowa, oświatowa, artystyczna, literacka i publicystyczna (art. 4 ust. 2) oraz plastyczna (§ 3 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 6 czerwca 1951 r. w sprawie określenia rodzajów przychodów za świadczenie usług jako podlegających opodatkowaniu według przepisów o podatku od wynagrodzeń - Monitor Polski Nr A-49, poz. 649);
3)
należące do składu zarządów, rad, komitetów nadzorczych, komisji rewizyjnych i członków organów stanowiących osób prawnych (art. 4 ust. 1 pkt 5).
2.
Do wynagrodzeń wymienionych w ust. 1 nie mają zastosowania przepisy dotyczące:
1)
łącznego opodatkowania wszystkich wynagrodzeń otrzymanych w okresie wypłaty od tego samego płatnika (art. 9 ust. 6);
2)
opodatkowania wynagrodzeń otrzymywanych od więcej niż jednego płatnika (art. 9 ust. 7);
3)
stosowania zniżek lub zwyżek rodzinnych.
3.
Przepisów ust. 1 i 2 nie stosuje się, gdy podatek obliczony według przepisów ustawy o podatku od wynagrodzeń byłby niższy od podatku obliczonego w sposób podany w ust. 1 i 2.
4.
Sposób obliczenia podatku od wynagrodzeń określonych w niniejszym paragrafie podany jest w przykładzie nr 6, zawartym w załączniku do niniejszego zarządzenia.
§  9.
1.
Od sumy wynagrodzenia wypłaconego tytułem różnicy (wyrównania) wynikającej z podwyższenia wynagrodzenia za okresy przeszłe podatek oblicza się według stopy procentowej właściwej dla wynagrodzenia z bieżącego okresu, jeżeli różnica została wypłacona:
1)
z powodu zmian wprowadzonych nowymi normami uposażeniowymi lub układami zbiorowymi pracy;
2)
na skutek awansu;
3)
z tytułu zaległych dodatków, przysługujących na podstawie norm uposażeniowych lub układów zbiorowych pracy.
2.
Sposób obliczenia podatku od wynagrodzeń, określonych w niniejszym paragrafie podany jest w przykładzie Nr 7, zawartym w załączniku do niniejszego zarządzenia.
. 22
Według stopy procentowej właściwej dla wynagrodzenia z bieżącego okresu wypłaty oblicza się podatek również od premii za obniżenie kosztów budownictwa oraz kosztów eksploatacji projektowanych obiektów, wypłacanych:
1)
według wskaźnika C na podstawie § 5 załącznika nr 2 do zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego nr 132 z dnia 19 czerwca 1954 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników państwowych biur projektowych (Biuletyn PKPG Nr 17, poz. 73) pracownikom zaliczonym do grupy I i wynagradzanym według systemu czasowo-premiowego,

2) według wskaźnika B na podstawie § 9 załącznika nr 3 do powołanego w pkt 1 zarządzenia pracownikom wynagradzanym według systemu akordowo-premiowego.

§  10. 23
Pracownicy zatrudnieni w ceramice budowlanej i kamieniołomach, cukrownictwie, przy robotach drogowych, w służbach wodno-melioracyjnej i regulacyjno-agrarnej, przy uprawie tytoniu, w przetwórstwie ziemniaczanym, w gorzelniach, suszarnictwie cykorii, owoców i warzyw, przy suszeniu ziół i tłoczeniu moszczów, służbie plantacyjnej przemysłu roszarniczego i włókien łykowych, przetwórstwie surowca tytoniowego, w przemyśle torfowym, w czyszczalniach i suszarniach nasion, w ośrodkach wypoczynkowych Funduszu Wczasów Pracowniczych oraz pracownicy fizyczni zatrudnieni w P. P. "Polskie Uzdrowiska" opłacają podatek od wynagrodzeń jak pracownicy sezonowi, tj. zmniejszony o 1/3, jeżeli układ zbiorowy pracy lub umowa indywidualna zastrzegają sezonowy charakter zatrudnienia.
§  11.
Najemni członkowie załóg na kutrach oraz na statkach rybołówstwa dalekomorskiego opłacają podatek od wynagrodzeń jak pracownicy sezonowi, tj. zmniejszony o 1/3, bez względu na to, czy układ zbiorowy pracy lub umowa indywidualna zastrzegają sezonowy charakter zatrudnienia.
§  12.
Tracą moc:
1)
zarządzenie Ministra Skarbu z dnia 26 marca 1949 r. wydane w porozumieniu z Ministrem Pracy i Opieki Społecznej w sprawie zwolnienia niektórych kategorii wynagrodzeń od podatku od wynagrodzeń (Monitor Polski Nr A-19, poz. 285);
2)
zarządzenie Ministra Skarbu z dnia 24 maja 1949 r. wydane w porozumieniu z Ministrem Pracy i Opieki Społecznej w sprawie częściowego lub całkowitego zwolnienia niektórych kategorii wynagrodzeń od podatku od wynagrodzeń (Monitor Polski Nr A-34, poz. 496);
3)
zarządzenie Ministra Skarbu z dnia 5 stycznia 1950 r. w sprawie zwolnienia niektórych kategorii wynagrodzeń od podatku od wynagrodzeń (Monitor Polski Nr A-4, poz. 43);
4)
§§ 11-13 zarządzenia Ministra Skarbu z dnia 23 lutego 1950 r. w sprawie szacowania wartości pieniężnej świadczeń w naturze, ustalenia ryczałtów wartości pieniężnej niektórych świadczeń w naturze dla celów podatku od wynagrodzeń na rok kalendarzowy 1950 oraz zwolnienia niektórych świadczeń w naturze od podatku od wynagrodzeń (Monitor Polski Nr A-27, poz. 317);
5)
zarządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 1950 r. zmieniające zarządzenie Ministra Skarbu z dnia 24 maja 1949 r. w sprawie częściowego lub całkowitego zwolnienia niektórych kategorii wynagrodzeń od podatku od wynagrodzeń oraz przyznające zwolnienie od podatku od wynagrodzeń wynagrodzenia przysługującego z okazji "Święta Górnika" (Monitor Polski Nr A-108, poz. 1353);
6)
pkt 2 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 5 lutego 1951 r. w sprawie zaniechania ustalania zobowiązań podatkowych w odniesieniu do przychodów osiąganych ze sprzedaży losów loterii, urządzanych przez Polski Monopol Loteryjny (Monitor Polski Nr A-13, poz. 190);
7)
zarządzenie Ministra Finansów z dnia 27 marca 1951 r. w sprawie zwolnienia od podatku od wynagrodzeń dodatków uzasadnionych specjalnymi warunkami pracy, wypłacanych pracownikom związków zawodowych (Monitor Polski Nr A-30, poz. 385).
§  13.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 czerwca 1951 r., a co do przepisów § 3 ust. 1 pkt 3-5, § 4 ust. 1 pkt 1-5 i 7-9 oraz ust. 2 - z mocą od dnia 1 stycznia. 1951 r.
12 § 6 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 12 kwietnia 1952 r. (M.P.52.A-44.626) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 29 maja 1952 r.
13 § 6 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 12 kwietnia 1952 r. (M.P.52.A-44.626) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 29 maja 1952 r.
14 § 6 ust. 6 uchylony przez § 2 zarządzenia z dnia 29 listopada 1958 r. (M.P.58.94.515) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 6 grudnia 1958 r.
15 § 7 ust. 1 pkt 5 dodany przez § 1 pkt 4 lit. a) zarządzenia z dnia 2 lutego 1955 r. (M.P.55.13.136) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 19 lutego 1955 r.
16 § 7 ust. 1 pkt 6 dodany przez § 1 zarządzenia z dnia 26 września 1958 r. (M.P.58.74.434) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 sierpnia 1958 r.
17 § 7 ust. 1 pkt 7 dodany przez § 1 pkt 1 lit. a) zarządzenia z dnia 23 września 1959 r. (M.P.59.84.445) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 12 października 1959 r.
18 § 7 ust. 1 pkt 8 dodany przez § 1 pkt 1 lit. b) zarządzenia z dnia 23 września 1959 r. (M.P.59.84.445) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 12 października 1959 r.
19 § 7 ust. 1 pkt 9 dodany przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 14 czerwca 1966 r. (M.P.66.31.165) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 8 lipca 1966 r.
20 § 7 ust. 3:

- zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. b) zarządzenia z dnia 2 lutego 1955 r. (M.P.55.13.136) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 19 lutego 1955 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 23 września 1959 r. (M.P.59.84.445) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 12 października 1959 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 14 czerwca 1966 r. (M.P.66.31.165) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 8 lipca 1966 r.

21 § 7 ust. 4:

- zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. b) zarządzenia z dnia 2 lutego 1955 r. (M.P.55.13.136) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 19 lutego 1955 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 23 września 1959 r. (M.P.59.84.445) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 12 października 1959 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 14 czerwca 1966 r. (M.P.66.31.165) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 8 lipca 1966 r.

22 § 9 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 5 zarządzenia z dnia 2 lutego 1955 r. (M.P.55.13.136) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 sierpnia 1954 r.
23 § 10 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 12 kwietnia 1952 r. (M.P.52.A-44.626) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 29 maja 1952 r.