Rozdział 4 - Zadania biegłego oraz sposób i środki ich wykonania. - Biegli księgowi uprawnieni do udziału w komisjach rewizyjnych przedsiębiorstw państwowych w roku 1958.

Monitor Polski

M.P.1958.8.42

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1959 r.

IV.

Zadania biegłego oraz sposób i środki ich wykonania.

§  8.
1.
Zadania biegłego powołanego do komisji rewizyjnej obejmują:
1)
zbadanie sprawozdania finansowego przedsiębiorstwa w zakresie ustalonym w § 4 ust. 1 zarządzenia Ministra Finansów, sporządzenie pisemnego orzeczenia według wymagań ustalonych w § 13 oraz doręczenie jego przewodniczącemu komisji rewizyjnej w terminie ustalonym w umowie (§ 6),
2)
udział w pozostałych pracach komisji.
2.
Strony mogą określić obok zadań omówionych w ustępie poprzednim również inne zadania biegłego.
§  9.
1.
Biegły powołany do komisji rewizyjnej obowiązany jest wykonać zadania określone w § 8 z należytą starannością i bezstronnością, opierać ustalenia i wnioski zawarte w orzeczeniu na obowiązujących przepisach prawnych i ogólnie przyjętych zasadach rachunkowości oraz wydawać orzeczenia według swej najlepszej wiedzy i sumienia.
2.
Badanie sprawozdania finansowego biegły powinien przeprowadzić metodą, która według jego przekonania zapewnia niewątpliwą i wyczerpującą opinię o badanym sprawozdaniu.
§  10.
1.
Biegły może stwierdzić w orzeczeniu okoliczności, które wynikają:
1)
z faktów i dokumentów osobiście przez niego ustalonych i zbadanych lub
2)
z pisemnych opinii i oświadczeń osób nie będących pracownikami przedsiębiorstwa, którego sprawozdanie finansowe podlega badaniu, co nie zwalnia jednak biegłego od odpowiedzialności za treść jego orzeczenia i za przestrzeganie wymagań ustalonych w § 9 ust. 1.
2.
W razie przyjęcia za podstawę orzeczenia niektórych tylko faktów lub dokumentów albo pisemnych opinii osób trzecich biegły winien zamieścić o tym szczegółową wzmiankę w orzeczeniu.
3.
Biegły obowiązany jest zgromadzić przy pomocy obserwacji własnej i oświadczeń osób trzecich taki materiał uzupełniający, bez pomocy którego sformułowanie jasnego i wyczerpującego orzeczenia nie byłoby możliwe.
4.
Biegłego obowiązuje przestrzeganie tajemnicy w odniesieniu do wszelkich spraw uznanych w przedsiębiorstwie za poufne lub tajne zarówno w okresie, w którym jest wpisany na listę, jak i po wykreśleniu go z tej listy. Odnośne części orzeczenia powinny być opracowane oddzielnie jako dokumenty poufne lub tajne.
§  11.
1.
Biegły ma prawo:
1)
żądać informacji i wyjaśnień ustnych i pisemnych niezbędnych do wykonania zleconych mu zadań,
2)
żądać udostępnienia mu na miejscu wszelkich dokumentów, urządzeń ewidencji księgowej, operatywnej i statystycznej oraz zapewnienia niezbędnej pomocy ze strony pracowników do wykonania prac technicznych,
3)
wstępu do pomieszczeń na terenie przedsiębiorstwa,
4)
przeprowadzania badań i prób, jakie w jego przekonaniu są konieczne do wykonania zleconych mu zadań.
2.
W przypadkach uzasadnionych koniecznością zabezpieczenia tajemnicy państwowej prawa biegłego określone w ustępie poprzednim w pkt 3 mogą być ograniczone.
§  12.
1.
Jeżeli ktokolwiek utrudnia lub uniemożliwia biegłemu wykonywanie jego zadań albo czyni próby wpływania na treść jego orzeczenia, biegły powinien zawiadomić o tym przewodniczącego komisji rewizyjnej i wstrzymać dalsze prace do czasu usunięcia tych przeszkód.
2.
Przerwa w pracy biegłego, powstała z przyczyn określonych w ustępie poprzednim, powoduje odpowiednie przesunięcie terminu wykonania urnowy. Biegły powinien omówić w orzeczeniu (§ 13) przyczyny i czas trwania przerwy w jego pracy.
3.
Przerwa w pracy jednego biegłego jest równoznaczna z przerwą w pracy wszystkich biegłych biorących udział w jednej komisji rewizyjnej.
4.
W razie ujawnienia w toku badań czynów przestępczych dokonanych w przedsiębiorstwie biegły obowiązany jest niezwłocznie zabezpieczyć dowody rzeczowe i zawiadomić pisemnie o tym przewodniczącego komisji rewizyjnej. Biegły powinien omówić w orzeczeniu ujawnione przestępstwa i zabezpieczone dowody rzeczowe.
§  13.
1.
Wyniki badania sprawozdania finansowego biegły przedstawia w orzeczeniu, które powinno zawierać:
1)
określenie osoby powołującej komisję rewizyjną oraz daty i miejsca zawarcia umowy (§ 6),
2)
określenie miejsca i czasu wykonania zadań objętych umową,
3)
wyszczególnienie materiału dowodowego objętego badaniem,
4)
określenie materiałów uzupełniających, o których mowa w § 10 ust. 3,
5)
określenie metody stosowanej do wykonania całości zadania lub poszczególnych jego części (np. do badania poszczególnych pozycji sprawozdania finansowego),
6)
omówienie istotnych ustaleń dotyczących poszczególnych pozycji sprawozdania finansowego oraz innych zagadnień objętych badaniem,
7)
wnioski określające rodzaj niezbędnych poprawek sprawozdania finansowego oraz sposób ich dokonania,
8)
wniosek końcowy, dotyczący sprawozdania finansowego,
9)
inne ustalenia i informacje (np. przewidziane w § 8 ust. 1 pkt 2 i ust. 2, § 12 ust. 2 i 4),
10)
wykaz załączników do orzeczenia,
11)
określenie miejsca i daty sporządzenia orzeczenia oraz podpis biegłego.
2.
W razie gdy w komisji rewizyjnej bierze udział kilku biegłych, sporządzają oni jedno wspólne orzeczenie.
3.
Biegły sporządza orzeczenie co najmniej w trzech egzemplarzach, o ile umowa nie przewiduje większej ilości egzemplarzy, i składa je przewodniczącemu komisji rewizyjnej.
4.
Orzeczenie biegłego powinno być dołączone do protokołu komisji rewizyjnej i stanowi jego integralną część.
5.
Na sprawozdaniu finansowym, którego dotyczy orzeczenie, biegły powinien zamieścić własnoręczną, podpisaną przez siebie adnotację treści następującej: "Badałem w czasie od .......... do ..........".
6.
Biegły powinien umieścić swój podpis na wszystkich dokumentach i urządzeniach ewidencji, które były objęte jego badaniem.
§  14.
1.
Zgodnie z § 6 zarządzenia Ministra Finansów biegły podpisuje protokół komisji rewizyjnej wspólnie z pozostałymi jej członkami.
2.
Biegły dołącza do protokołu swą odrębną opinię w razie sprzeciwu w odniesieniu do postanowień protokołu w przedmiocie nie objętym jego orzeczeniem. W razie gdy protokół zawiera postanowienia niezgodne z orzeczeniem biegłego, nie dołącza on odrębnej opinii lecz przy podpisie wyszczególnia sprzeczne z sobą postanowienia protokołu i orzeczenia.