Biegli księgowi uprawnieni do udziału w komisjach rewizyjnych przedsiębiorstw państwowych w roku 1958.

Monitor Polski

M.P.1958.8.42

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1959 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 16 stycznia 1958 r.
w sprawie biegłych księgowych uprawnionych do udziału w komisjach rewizyjnych przedsiębiorstw państwowych. 1

Na podstawie § 1 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Finansów i zmiany zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. z 1950 r. Nr 22, poz. 188 i z 1951 r. Nr 25, poz. 185) oraz na podstawie §§ 7 i 9 uchwały nr 332 Rady Ministrów z dnia 16 sierpnia 1957 r. w sprawie badania sprawozdań finansowych przedsiębiorstw państwowych działających według zasad rozrachunku gospodarczego (Monitor Polski Nr 73, poz. 438) zarządza się, co następuje:

Przepisy ogólne.

§  1.
Ilekroć w zarządzeniu użyto określenia:
1)
"uchwała" - oznacza ono uchwalę nr 332 Rady Ministrów z dnia 16 sierpnia 1957 r. w sprawie badania sprawozdań finansowych przedsiębiorstw państwowych działających według zasad rozrachunku gospodarczego (Monitor Polski Nr 73, poz. 438);
2)
"zarządzenie Ministra Finansów" - oznacza ono zarządzenie Ministra Finansów z dnia 22 sierpnia 1957 r. w sprawie składania, badania, przyjmowania i zatwierdzania sprawozdań finansowych (Monitor Polski Nr 73, poz. 443);
3)
"biegły" - oznacza ono osobę wpisaną na listę biegłych-księgowych uprawnionych do udziału w komisjach rewizyjnych powoływanych zgodnie z § 3 uchwały;
4)
"przedsiębiorstwo" - oznacza ono jednostki gospodarcze wymienione w § 1 uchwały.

Lista biegłych.

§  2.
1. 2
Na listę biegłych (§ 9 uchwały) uprawnionych do udziału w komisjach rewizyjnych, powoływanych zgodnie z § 3 uchwały, mogą być wpisane osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje moralne oraz co najmniej następujące kwalifikacje zawodowe:
1)
wykształcenie wyższe, 5-letni staż pracy w księgowości, w tym 2 lata pracy na stanowisku kierowniczym, lub
2)
wykształcenie średnie, 8-letni staż pracy w księgowości, w tym 2 lata pracy na stanowisku kierowniczym.

Ponadto powinny to być osoby, które są lub były co najmniej do końca 1952 r. zatrudnione w jednostkach gospodarki uspołecznionej, w organach administracji państwowej, w wyższych szkołach ekonomicznych, bankach lub instytucjach finansowych.

2.
W uzasadnionych przypadkach na listę biegłych mogą być wpisane osoby, które nie odpowiadają niektórym warunkom określonym w ust. 1, jeżeli ich kwalifikacje zawodowe i moralne gwarantują należyte wypełnianie obowiązków biegłego.
3.
Wpis na listę biegłych może nastąpić na podstawie pisemnego wniosku:
1)
właściwego ministra - w odniesieniu do osób aktualnie zatrudnionych w danym resorcie,
2)
Zarządu Głównego lub zarządów oddziałów Stowarzyszenia Księgowych w Polsce - w odniesieniu do członków Stowarzyszenia.
4.
Wpis na listę biegłych osób zatrudnionych w resorcie finansów może nastąpić na podstawie pisemnych wniosków prezesa Narodowego Banku Polskiego, dyrektorów banków i instytucji finansowych, kierowników wydziałów finansowych prezydiów wojewódzkich rad narodowych oraz kierowników jednostek organizacyjnych Ministerstwa Finansów.
5.
Podstawę umieszczenia kandydatów we wnioskach, o których mowa w ust. 3 i 4, powinno stanowić:
1)
pisemne zgłoszenie przez zainteresowanego gotowości do podjęcia funkcji biegłego,
2)
pisemna zgoda kierownika zakładu pracy (dyrektora przedsiębiorstwa, centralnego zarządu i innych) na całkowite zwalnianie kandydata od zajęć służbowych na okres czasu niezbędny do udziału w pracach co najmniej jednej komisji rewizyjnej w ciągu roku.
§  3. 3
1.
Przed wpisaniem na listę biegły obowiązany jest złożyć pisemne przyrzeczenie treści następującej:

"Przyrzekam, że jako biegły księgowy, wpisany na urzędową listę biegłych uprawnionych do przeprowadzania badania sprawozdań finansowych przedsiębiorstw państwowych, pełnić będę powierzone mi funkcje z pełną świadomością ciążącej na mnie odpowiedzialności za fachowość, bezstronność i niezależność sądu oraz za dokładność przeprowadzanych przeze mnie badań i składanych orzeczeń. Stać będę zawsze na straży interesu społecznego i przyczyniać się w najszerszym zakresie do wykrywania wszelkich nieprawidłowości i nadużyć.".

2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się, jeżeli biegły księgowy zostaje ponownie wpisany na listę.
§  4.
1. 4
Listę biegłych na każdy rok kalendarzowy ustala Minister Finansów.
2.
Lista biegłych oraz wszelkie zmiany tej listy ogłaszane są w Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Finansów.
3.
Osoby wpisane na listę biegłych otrzymują zaświadczenie według wzoru stanowiącego załącznik do zarządzenia.
4. 5
Zaświadczanie o wpisaniu na listę biegłych (ust. 3) podlega zwrotowi w ciąga 30 dni po upływie terminu jego ważności.
5. 6
Okres ważności zaświadczenia może być przedłużony.
§  5.
1.
Skreśleniu z listy biegłych (§ 2) podlegają osoby, które:
1)
nie wykonują należycie swoich obowiązków w komisjach rewizyjnych w sposób określony w § 9,
2)
zostały skazane prawomocnym wyrokiem sądowym w postępowaniu karnym,
3)
zostały zwolnione w trybie dyscyplinarnym z dotychczasowego stałego miejsca pracy,
4)
postępowaniem swoim podważają dobre imię biegłego.
2.
Skreślenie z listy biegłych może nastąpić z urzędu lub na podstawie pisemnego wniosku osób, które mogą stwierdzić okoliczności omówione w ustępie poprzednim, a przede wszystkim:
1)
osób i instytucji, o których mowa w § 2 ust. 3 i 4,
2)
osób powołujących komisje rewizyjne (§ 3 uchwały) w odniesieniu do biegłych, którzy uczestniczyli w tych komisjach,
3)
kierownika zakładu pracy, w którym biegły ma lub miał stałe zatrudnienie.
3.
O zamiarze skreślenia biegłego z urzędu, jak również o wniosku skreślenia z listy biegłych Ministerstwo Finansów zawiadamia biegłego, któremu przysługuje prawo złożenia na piśmie wyjaśnień w ciągu 14 dni od daty otrzymania zawiadomienia.
4.
Biegły może zażądać na piśmie skreślenia go z listy biegłych. Żądanie biegłego nie wymaga uzasadnienia.
5.
Decyzję o skreśleniu z listy biegłych wydaje Minister Finansów. Decyzja ta jest ostateczna. Decyzja ta podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Finansów.
6.
Minister Finansów może zawiesić prawa biegłego do udziału w komisjach rewizyjnych w przypadku, gdy okoliczności uzasadniające jego skreślenie z listy są szczególnej wagi, a ich ostateczne ustalenie wymaga przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego. Decyzja Ministra Finansów ma swój skutek z dniem doręczenia jej na piśmie osobom zainteresowanym. Decyzja ta podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Finansów.
7.
Skreślenie z listy biegłych, dokonane z przyczyn omówionych w ust. 1, nie wyklucza możliwości pociągnięcia do odpowiedzialności sądowej biegłego, który naruszy swe obowiązki w sposób szczególnie rażący.

Powołanie biegłego do komisji rewizyjnej.

§  6.
1.
Powołanie biegłego do komisji rewizyjnej następuje na podstawie pisemnego zaproszenia dokonanego przez osobę powołującą komisję rewizyjną (§ 3 i § 6 uchwały). Przyjęcie przez biegłego zaproszenia jest równoznaczne z zawarciem umowy o dzieło.
2.
Szczegółowe zadania biegłego (§ 8), miejsce i termin wykonania umowy, wysokość wynagrodzenia i sposób jego wypłaty oraz skutki niewykonania umowy powinny być określone w zaproszeniu.
§  7.
Biegłym w komisji rewizyjnej nie może być:
1)
pracownik przedsiębiorstwa, dla którego dana komisja jest powołana,
2)
pracownik organu sprawującego nadzór nad działalnością przedsiębiorstwa, dla którego powołuje się daną komisję,
3)
pracownik organu finansowego i banku w rozumieniu § 2 zarządzenia Ministra Finansów.

Zadania biegłego oraz sposób i środki ich wykonania.

§  8.
1.
Zadania biegłego powołanego do komisji rewizyjnej obejmują:
1)
zbadanie sprawozdania finansowego przedsiębiorstwa w zakresie ustalonym w § 4 ust. 1 zarządzenia Ministra Finansów, sporządzenie pisemnego orzeczenia według wymagań ustalonych w § 13 oraz doręczenie jego przewodniczącemu komisji rewizyjnej w terminie ustalonym w umowie (§ 6),
2)
udział w pozostałych pracach komisji.
2.
Strony mogą określić obok zadań omówionych w ustępie poprzednim również inne zadania biegłego.
§  9.
1.
Biegły powołany do komisji rewizyjnej obowiązany jest wykonać zadania określone w § 8 z należytą starannością i bezstronnością, opierać ustalenia i wnioski zawarte w orzeczeniu na obowiązujących przepisach prawnych i ogólnie przyjętych zasadach rachunkowości oraz wydawać orzeczenia według swej najlepszej wiedzy i sumienia.
2.
Badanie sprawozdania finansowego biegły powinien przeprowadzić metodą, która według jego przekonania zapewnia niewątpliwą i wyczerpującą opinię o badanym sprawozdaniu.
§  10.
1.
Biegły może stwierdzić w orzeczeniu okoliczności, które wynikają:
1)
z faktów i dokumentów osobiście przez niego ustalonych i zbadanych lub
2)
z pisemnych opinii i oświadczeń osób nie będących pracownikami przedsiębiorstwa, którego sprawozdanie finansowe podlega badaniu, co nie zwalnia jednak biegłego od odpowiedzialności za treść jego orzeczenia i za przestrzeganie wymagań ustalonych w § 9 ust. 1.
2.
W razie przyjęcia za podstawę orzeczenia niektórych tylko faktów lub dokumentów albo pisemnych opinii osób trzecich biegły winien zamieścić o tym szczegółową wzmiankę w orzeczeniu.
3.
Biegły obowiązany jest zgromadzić przy pomocy obserwacji własnej i oświadczeń osób trzecich taki materiał uzupełniający, bez pomocy którego sformułowanie jasnego i wyczerpującego orzeczenia nie byłoby możliwe.
4.
Biegłego obowiązuje przestrzeganie tajemnicy w odniesieniu do wszelkich spraw uznanych w przedsiębiorstwie za poufne lub tajne zarówno w okresie, w którym jest wpisany na listę, jak i po wykreśleniu go z tej listy. Odnośne części orzeczenia powinny być opracowane oddzielnie jako dokumenty poufne lub tajne.
§  11.
1.
Biegły ma prawo:
1)
żądać informacji i wyjaśnień ustnych i pisemnych niezbędnych do wykonania zleconych mu zadań,
2)
żądać udostępnienia mu na miejscu wszelkich dokumentów, urządzeń ewidencji księgowej, operatywnej i statystycznej oraz zapewnienia niezbędnej pomocy ze strony pracowników do wykonania prac technicznych,
3)
wstępu do pomieszczeń na terenie przedsiębiorstwa,
4)
przeprowadzania badań i prób, jakie w jego przekonaniu są konieczne do wykonania zleconych mu zadań.
2.
W przypadkach uzasadnionych koniecznością zabezpieczenia tajemnicy państwowej prawa biegłego określone w ustępie poprzednim w pkt 3 mogą być ograniczone.
§  12.
1.
Jeżeli ktokolwiek utrudnia lub uniemożliwia biegłemu wykonywanie jego zadań albo czyni próby wpływania na treść jego orzeczenia, biegły powinien zawiadomić o tym przewodniczącego komisji rewizyjnej i wstrzymać dalsze prace do czasu usunięcia tych przeszkód.
2.
Przerwa w pracy biegłego, powstała z przyczyn określonych w ustępie poprzednim, powoduje odpowiednie przesunięcie terminu wykonania urnowy. Biegły powinien omówić w orzeczeniu (§ 13) przyczyny i czas trwania przerwy w jego pracy.
3.
Przerwa w pracy jednego biegłego jest równoznaczna z przerwą w pracy wszystkich biegłych biorących udział w jednej komisji rewizyjnej.
4.
W razie ujawnienia w toku badań czynów przestępczych dokonanych w przedsiębiorstwie biegły obowiązany jest niezwłocznie zabezpieczyć dowody rzeczowe i zawiadomić pisemnie o tym przewodniczącego komisji rewizyjnej. Biegły powinien omówić w orzeczeniu ujawnione przestępstwa i zabezpieczone dowody rzeczowe.
§  13.
1.
Wyniki badania sprawozdania finansowego biegły przedstawia w orzeczeniu, które powinno zawierać:
1)
określenie osoby powołującej komisję rewizyjną oraz daty i miejsca zawarcia umowy (§ 6),
2)
określenie miejsca i czasu wykonania zadań objętych umową,
3)
wyszczególnienie materiału dowodowego objętego badaniem,
4)
określenie materiałów uzupełniających, o których mowa w § 10 ust. 3,
5)
określenie metody stosowanej do wykonania całości zadania lub poszczególnych jego części (np. do badania poszczególnych pozycji sprawozdania finansowego),
6)
omówienie istotnych ustaleń dotyczących poszczególnych pozycji sprawozdania finansowego oraz innych zagadnień objętych badaniem,
7)
wnioski określające rodzaj niezbędnych poprawek sprawozdania finansowego oraz sposób ich dokonania,
8)
wniosek końcowy, dotyczący sprawozdania finansowego,
9)
inne ustalenia i informacje (np. przewidziane w § 8 ust. 1 pkt 2 i ust. 2, § 12 ust. 2 i 4),
10)
wykaz załączników do orzeczenia,
11)
określenie miejsca i daty sporządzenia orzeczenia oraz podpis biegłego.
2.
W razie gdy w komisji rewizyjnej bierze udział kilku biegłych, sporządzają oni jedno wspólne orzeczenie.
3.
Biegły sporządza orzeczenie co najmniej w trzech egzemplarzach, o ile umowa nie przewiduje większej ilości egzemplarzy, i składa je przewodniczącemu komisji rewizyjnej.
4.
Orzeczenie biegłego powinno być dołączone do protokołu komisji rewizyjnej i stanowi jego integralną część.
5.
Na sprawozdaniu finansowym, którego dotyczy orzeczenie, biegły powinien zamieścić własnoręczną, podpisaną przez siebie adnotację treści następującej: "Badałem w czasie od .......... do ..........".
6.
Biegły powinien umieścić swój podpis na wszystkich dokumentach i urządzeniach ewidencji, które były objęte jego badaniem.
§  14.
1.
Zgodnie z § 6 zarządzenia Ministra Finansów biegły podpisuje protokół komisji rewizyjnej wspólnie z pozostałymi jej członkami.
2.
Biegły dołącza do protokołu swą odrębną opinię w razie sprzeciwu w odniesieniu do postanowień protokołu w przedmiocie nie objętym jego orzeczeniem. W razie gdy protokół zawiera postanowienia niezgodne z orzeczeniem biegłego, nie dołącza on odrębnej opinii lecz przy podpisie wyszczególnia sprzeczne z sobą postanowienia protokołu i orzeczenia.

Przepis końcowy.

§  15.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

1 Tytuł zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 28 grudnia 1958 r. (M.P.59.5.22) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1959 r.
2 § 2 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 28 grudnia 1958 r. (M.P.59.5.22) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1959 r.
3 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 28 grudnia 1958 r. (M.P.59.5.22) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1959 r.
4 § 4 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 28 grudnia 1958 r. (M.P.59.5.22) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1959 r.
5 § 4 ust 4 dodany przez § 1 pkt 4 zarządzenia z dnia 28 grudnia 1958 r. (M.P.59.5.22) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1959 r.
6 § 4 ust. 5 dodany przez § 1 pkt 4 zarządzenia z dnia 28 grudnia 1958 r. (M.P.59.5.22) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1959 r.