Rozdział 2 - Lista biegłych. - Biegli księgowi uprawnieni do udziału w komisjach rewizyjnych przedsiębiorstw państwowych w roku 1958.

Monitor Polski

M.P.1958.8.42

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1959 r.

II.

Lista biegłych.

§  2.
1. 2
Na listę biegłych (§ 9 uchwały) uprawnionych do udziału w komisjach rewizyjnych, powoływanych zgodnie z § 3 uchwały, mogą być wpisane osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje moralne oraz co najmniej następujące kwalifikacje zawodowe:
1)
wykształcenie wyższe, 5-letni staż pracy w księgowości, w tym 2 lata pracy na stanowisku kierowniczym, lub
2)
wykształcenie średnie, 8-letni staż pracy w księgowości, w tym 2 lata pracy na stanowisku kierowniczym.

Ponadto powinny to być osoby, które są lub były co najmniej do końca 1952 r. zatrudnione w jednostkach gospodarki uspołecznionej, w organach administracji państwowej, w wyższych szkołach ekonomicznych, bankach lub instytucjach finansowych.

2.
W uzasadnionych przypadkach na listę biegłych mogą być wpisane osoby, które nie odpowiadają niektórym warunkom określonym w ust. 1, jeżeli ich kwalifikacje zawodowe i moralne gwarantują należyte wypełnianie obowiązków biegłego.
3.
Wpis na listę biegłych może nastąpić na podstawie pisemnego wniosku:
1)
właściwego ministra - w odniesieniu do osób aktualnie zatrudnionych w danym resorcie,
2)
Zarządu Głównego lub zarządów oddziałów Stowarzyszenia Księgowych w Polsce - w odniesieniu do członków Stowarzyszenia.
4.
Wpis na listę biegłych osób zatrudnionych w resorcie finansów może nastąpić na podstawie pisemnych wniosków prezesa Narodowego Banku Polskiego, dyrektorów banków i instytucji finansowych, kierowników wydziałów finansowych prezydiów wojewódzkich rad narodowych oraz kierowników jednostek organizacyjnych Ministerstwa Finansów.
5.
Podstawę umieszczenia kandydatów we wnioskach, o których mowa w ust. 3 i 4, powinno stanowić:
1)
pisemne zgłoszenie przez zainteresowanego gotowości do podjęcia funkcji biegłego,
2)
pisemna zgoda kierownika zakładu pracy (dyrektora przedsiębiorstwa, centralnego zarządu i innych) na całkowite zwalnianie kandydata od zajęć służbowych na okres czasu niezbędny do udziału w pracach co najmniej jednej komisji rewizyjnej w ciągu roku.
§  3. 3
1.
Przed wpisaniem na listę biegły obowiązany jest złożyć pisemne przyrzeczenie treści następującej:

"Przyrzekam, że jako biegły księgowy, wpisany na urzędową listę biegłych uprawnionych do przeprowadzania badania sprawozdań finansowych przedsiębiorstw państwowych, pełnić będę powierzone mi funkcje z pełną świadomością ciążącej na mnie odpowiedzialności za fachowość, bezstronność i niezależność sądu oraz za dokładność przeprowadzanych przeze mnie badań i składanych orzeczeń. Stać będę zawsze na straży interesu społecznego i przyczyniać się w najszerszym zakresie do wykrywania wszelkich nieprawidłowości i nadużyć.".

2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się, jeżeli biegły księgowy zostaje ponownie wpisany na listę.
§  4.
1. 4
Listę biegłych na każdy rok kalendarzowy ustala Minister Finansów.
2.
Lista biegłych oraz wszelkie zmiany tej listy ogłaszane są w Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Finansów.
3.
Osoby wpisane na listę biegłych otrzymują zaświadczenie według wzoru stanowiącego załącznik do zarządzenia.
4. 5
Zaświadczanie o wpisaniu na listę biegłych (ust. 3) podlega zwrotowi w ciąga 30 dni po upływie terminu jego ważności.
5. 6
Okres ważności zaświadczenia może być przedłużony.
§  5.
1.
Skreśleniu z listy biegłych (§ 2) podlegają osoby, które:
1)
nie wykonują należycie swoich obowiązków w komisjach rewizyjnych w sposób określony w § 9,
2)
zostały skazane prawomocnym wyrokiem sądowym w postępowaniu karnym,
3)
zostały zwolnione w trybie dyscyplinarnym z dotychczasowego stałego miejsca pracy,
4)
postępowaniem swoim podważają dobre imię biegłego.
2.
Skreślenie z listy biegłych może nastąpić z urzędu lub na podstawie pisemnego wniosku osób, które mogą stwierdzić okoliczności omówione w ustępie poprzednim, a przede wszystkim:
1)
osób i instytucji, o których mowa w § 2 ust. 3 i 4,
2)
osób powołujących komisje rewizyjne (§ 3 uchwały) w odniesieniu do biegłych, którzy uczestniczyli w tych komisjach,
3)
kierownika zakładu pracy, w którym biegły ma lub miał stałe zatrudnienie.
3.
O zamiarze skreślenia biegłego z urzędu, jak również o wniosku skreślenia z listy biegłych Ministerstwo Finansów zawiadamia biegłego, któremu przysługuje prawo złożenia na piśmie wyjaśnień w ciągu 14 dni od daty otrzymania zawiadomienia.
4.
Biegły może zażądać na piśmie skreślenia go z listy biegłych. Żądanie biegłego nie wymaga uzasadnienia.
5.
Decyzję o skreśleniu z listy biegłych wydaje Minister Finansów. Decyzja ta jest ostateczna. Decyzja ta podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Finansów.
6.
Minister Finansów może zawiesić prawa biegłego do udziału w komisjach rewizyjnych w przypadku, gdy okoliczności uzasadniające jego skreślenie z listy są szczególnej wagi, a ich ostateczne ustalenie wymaga przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego. Decyzja Ministra Finansów ma swój skutek z dniem doręczenia jej na piśmie osobom zainteresowanym. Decyzja ta podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Finansów.
7.
Skreślenie z listy biegłych, dokonane z przyczyn omówionych w ust. 1, nie wyklucza możliwości pociągnięcia do odpowiedzialności sądowej biegłego, który naruszy swe obowiązki w sposób szczególnie rażący.
2 § 2 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 28 grudnia 1958 r. (M.P.59.5.22) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1959 r.
3 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 28 grudnia 1958 r. (M.P.59.5.22) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1959 r.
4 § 4 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 28 grudnia 1958 r. (M.P.59.5.22) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1959 r.
5 § 4 ust 4 dodany przez § 1 pkt 4 zarządzenia z dnia 28 grudnia 1958 r. (M.P.59.5.22) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1959 r.
6 § 4 ust. 5 dodany przez § 1 pkt 4 zarządzenia z dnia 28 grudnia 1958 r. (M.P.59.5.22) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1959 r.