§ 8. - Bankowa kontrola funduszu płac.

Monitor Polski

M.P.1977.15.84

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1977 r.
§  8.
1.
Jeżeli z rocznego rozliczenia funduszu płac jednostki gospodarczej, złożonego w banku, wynika przekroczenie funduszu płac nie mające pokrycia w jej własnej rezerwie funduszu płac, to bank wstrzymuje jednostce gospodarczej należne za dany rok wypłaty z funduszu premiowego i zawiadamia o tym jej jednostkę nadrzędną.
2.
Uruchomienie w całości lub w części wypłaty środków z funduszu premiowego, wstrzymanych stosownie do przepisów ust. 1, może nastąpić na podstawie decyzji kierownika jednostki nadrzędnej nad jednostką rozliczającą, stwierdzającej że:
1)
przekroczenie funduszu płac zostało pokryte z rezerwy jednostki nadrzędnej lub
2)
dokonano odpowiedniego zmniejszenia funduszu premiowego.
3.
Zmniejszenie funduszu premiowego, o którym mowa w ust. 2, powinno odpowiadać kwocie przekroczenia funduszu płac nie pokrytego z rezerwy jednostki nadrzędnej. Zmniejszenie to nie może przewyższać 100% funduszu premiowego naliczanego na dany rok - z wyłączeniem wypłat premii dla pracowników na stanowiskach mistrzów, nadmistrzów oraz równorzędnych. Zmniejszenie następuje z nie wypłaconego funduszu premiowego za dany rok. W razie gdy kwota nie wypłaconego funduszu premiowego za dany rok jest niższa od wymaganego zmniejszenia funduszu premiowego, o różnicę należy zmniejszyć fundusz premiowy naliczany w roku następnym; w tym wypadku wydawane w roku następnym decyzje zatwierdzające wypłaty z funduszu premiowego powinny uwzględniać odpowiednie zmniejszenia tego funduszu. Równowartość potrąconego funduszu premiowego podlega odprowadzeniu do budżetu Państwa.