Rozdział 5 - Potwierdzenie dokonania badania technicznego pojazdu. - Badania techniczne pojazdów samochodowych i przyczep (naczep).

Monitor Polski

M.P.1969.5.48

Akt utracił moc
Wersja od: 14 lutego 1969 r.

Rozdział  5.

Potwierdzenie dokonania badania technicznego pojazdu.

§  12.
1.
Wyniki badania poszczególnych mechanizmów i zespołów pojazdu jednostka upoważniona do badań odnotowuje w karcie badania technicznego, zakładanej dla każdego pojazdu przy pierwszym badaniu technicznym.
2.
Wypełnione karty badania technicznego pojazdów powinny być przechowywane w jednostkach upoważnionych do badań w formie kartoteki, prowadzonej według rodzajów pojazdów, a w ramach rodzajów - według numerów rejestracyjnych, oddzielnie dla pojazdów wymienionych w wykazie stanowiącym załącznik do niniejszego zarządzenia pod lp. 8-12 i oddzielnie dla pozostałych pojazdów.
3.
Karty badania technicznego przechowuje się pod zamknięciem, w sposób zabezpieczający przed zniszczeniem lub zagubieniem oraz wykluczający dostęp osób niepowołanych.
4.
Poza wynikami badania, o których mowa w ust. 1, jednostka upoważniona do badań wpisuje w karcie badania technicznego termin następnego badania pojazdu i aktualną kategorię pojazdu, kierując się następującymi zasadami:
1)
pojazd w okresie do trzech lat włącznie od daty jego wyprodukowania - otrzymuje 1 kategorię,
2)
pojazd w okresie powyżej 3 do 6 lat włącznie od daty jego wyprodukowania - otrzymuje 2 kategorię,
3)
pojazd w okresie powyżej 6 lat od daty jego wyprodukowania - otrzymuje 3 kategorię.
§  13.
1.
Jeżeli wynik badania technicznego pojazdu jest dodatni, niezależnie od wpisów w karcie badania technicznego (§ 12), pracownik dokonujący badania:
1)
w razie badania pojazdu po pierwszej rejestracji stosownie do ustaleń zawartych w wykazie stanowiącym załącznik do niniejszego zarządzenia - potwierdza to w dowodzie rejestracyjnym, wpisując aktualną kategorię badanego pojazdu oraz termin następnego badania technicznego,
2)
w innych wypadkach - wystawia zaświadczenie badania technicznego pojazdu i wręcza je właścicielowi pojazdu w celu przedstawienia w wydziale komunikacji.
2.
Jeżeli badanie, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, dotyczy pojazdu przeznaczonego do przewozu materiałów niebezpiecznych lub do międzynarodowego przewozu drogowego, pracownik dokonujący badania wystawia dodatkowo zaświadczenie badania technicznego stwierdzające, że pojazd ten odpowiada dodatkowym warunkom, określonym w przepisach powołanych w § 10. Zaświadczenie to wręcza się właścicielowi pojazdu w celu przedstawienia w wydziale komunikacji prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
3.
Wpisy w dokumentach, o których mowa w ust. 1 i 2, powinny być potwierdzone podpisem i pieczątką.
§  14.
W razie dokonywania badania technicznego pojazdu, skierowanego do badania przez organ kontroli ruchu drogowego, jednostka upoważniona do badań wystawia zaświadczenie badania technicznego pojazdu w dwóch egzemplarzach, z których jeden otrzymuje właściciel pojazdu w celu przedstawienia w wydziale komunikacji, drugi pozostaje w aktach jednostki upoważnionej. W tym wypadku nie mają zastosowania przepisy § 12.
§  15.
Jeżeli w wyniku badania technicznego pojazdu stwierdzono niesprawne działanie jakiegokolwiek mechanizmu lub zespołu, jednostka upoważniona do badań wystawia zaświadczenie badania technicznego pojazdu (§ 13 ust. 1 pkt 2), wpisując w nim stwierdzone usterki, i:
1)
wręcza je osobie przedstawiającej pojazd do badania - jeżeli stwierdzona niesprawność nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego, lub
2)
przesyła je wraz z dowodem rejestracyjnym lub pozwoleniem czasowym do wydziału komunikacji, w którym pojazd jest zarejestrowany - jeżeli stwierdzona niesprawność zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego; w tym wypadku osoba przedstawiająca pojazd do badania obowiązana jest spowodować odtransportowanie pojazdu z terenu jednostki upoważnionej do badań.
§  16.
Przy badaniu pojazdów, dla których prowadzona jest książka pojazdu samochodowego, jednostka upoważniona do badań odnotowuje w książce wynik przeprowadzonego badania technicznego.