Rozdział 3 - Jednostki dokonujące badań technicznych pojazdów. - Badania techniczne pojazdów samochodowych i przyczep (naczep).

Monitor Polski

M.P.1969.5.48

Akt utracił moc
Wersja od: 14 lutego 1969 r.

Rozdział  3.

Jednostki dokonujące badań technicznych pojazdów.

§  6.
1.
Badań technicznych pojazdów dokonują upoważnione przez wydział komunikacji prezydium wojewódzkiej rady narodowej przedsiębiorstwa i instytucje państwowe lub spółdzielcze oraz organizacje społeczne, zwane dalej "jednostkami upoważnionymi do badań".
2.
Do przeprowadzania badań technicznych pojazdów mogą być upoważnione jednostki, których poziom organizacyjny i techniczny zapewnia prawidłową i rzetelną ocenę techniczną przydatności badanych pojazdów do ruchu na drogach publicznych. Jednostki takie powinny posiadać stacje lub stanowiska kontroli stanu technicznego pojazdów, wyposażone co najmniej w urządzenia i przyrządy wymienione w § 32 zarządzenia Ministra Komunikacji z dnia 28 grudnia 1963 r. w sprawie planowo-zapobiegawczej obsługi technicznej i naprawy pojazdów samochodowych i przyczep (Monitor Polski z 1964 r. Nr 6, poz. 28 i Nr 60, poz. 281 oraz z 1965 r. Nr 59, poz. 305).
3.
Pracownicy jednostki (ust. 2), wyznaczeni do dokonywania badań technicznych pojazdów, powinni posiadać co najmniej następujące kwalifikacje:
1)
wyższe wykształcenie techniczne o specjalności samochodowej i 1 rok praktyki w stacji obsługi pojazdów samochodowych lub w zakładzie (warsztacie) naprawy pojazdów samochodowych albo
2)
średnie wykształcenie techniczne o specjalności samochodowej i 3 lata praktyki, w tym 2 lata w stacji obsługi pojazdów samochodowych lub w zakładzie (warsztacie) naprawy pojazdów samochodowych, albo
3)
uprawnienia montera i ukończoną co najmniej szkołę podstawową lub zasadniczą oraz co najmniej 10 lat praktyki w stacji obsługi pojazdów samochodowych lub w zakładzie (warsztacie) naprawy pojazdów samochodowych.
4.
Praktyka, o której mowa w ust. 3 pkt 1 i 2, powinna być dwukrotnie dłuższa, jeżeli posiadane wykształcenie techniczne należy do innej specjalności niż samochodowa.
5.
Poza kwalifikacjami, o których mowa w ust. 3 i 4, pracownicy wyznaczeni do dokonywania badań technicznych pojazdów powinni posiadać zaświadczenie stwierdzające odbycie z wynikiem dodatnim przeszkolenia w zakresie przeprowadzania badań technicznych pojazdów.
§  7.
1.
Jeżeli jednostka spełnia wymagania określone w § 6 ust. 2 oraz może zapewnić dokonywanie badań technicznych przez pracowników posiadających kwalifikacje określone w § 6 ust. 3, 4 i 5, wydział komunikacji właściwy ze względu na siedzibę jednostki może wystąpić, po uzgodnieniu z tą jednostką, do wydziału komunikacji prezydium wojewódzkiej rady narodowej z wnioskiem o udzielenie upoważnienia.
2.
Wydział komunikacji prezydium wojewódzkiej rady narodowej, po rozpatrzeniu otrzymanego wniosku i stwierdzeniu, że jednostka odpowiada wymaganym warunkom, wydaje upoważnienie do dokonywania badań technicznych pojazdów.
3.
Po nadesłaniu przez wydział komunikacji prezydium wojewódzkiej rady narodowej dwóch egzemplarzy upoważnienia wydział komunikacji wyznacza imiennie, w uzgodnieniu z jednostką upoważnioną do badań, pracowników, którym powierza się dokonywanie badań technicznych pojazdów. Nazwiska, imiona i stanowiska tych pracowników odnotowuje się na obu egzemplarzach upoważnienia, następnie jeden egzemplarz upoważnienia przekazuje się jednostce upoważnionej do badań, drugi egzemplarz pozostaje w wydziale komunikacji.
§  8.
1.
Wydział komunikacji sprawuje nadzór nad badaniami technicznymi dokonywanymi przez jednostki upoważnione do badań. Kontrolę w tym zakresie wydział komunikacji przeprowadza co najmniej raz na kwartał.
2.
W razie stwierdzenia, że jednostka upoważniona do badań nie przestrzega warunków upoważnienia, wydział komunikacji może:
1)
zażądać w wyznaczonym terminie:
a)
usunięcia stwierdzonych niedociągnięć,
b)
zmiany pracowników wyznaczonych do dokonywania badań technicznych;
2)
wystąpić do wydziału komunikacji prezydium wojewódzkiej rady narodowej z wnioskiem o cofnięcie upoważnienia.
3.
Ogólny nadzór nad działalnością, o której mowa w ust. 1 i 2, sprawuje wydział komunikacji prezydium wojewódzkiej rady narodowej.