Badania i analizy kosztów utrzymania.

Monitor Polski

M.P.1980.23.106

Akt utracił moc
Wersja od: 1 października 1980 r.

UCHWAŁA Nr 84
RADY MINISTRÓW
z dnia 15 września 1980 r.
w sprawie badań i analiz kosztów utrzymania.

W celu uwzględniania w polityce społeczno-gospodarczej wniosków wynikających z kształtowania się cen, kosztów utrzymania i płac Rada Ministrów w porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych uchwala, co następuje:
Rada Ministrów wspólnie z Centralną Radą Związków Zawodowych, wykorzystując informacje i analizy kosztów utrzymania przedstawiane przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki oraz własne analizy Centralnej Rady Związków Zawodowych, ustalać będą działania zmierzające do ochrony budżetów rodzinnych, m.in. przez odpowiednie kształtowanie polityki płac, świadczeń społecznych i cen detalicznych.
1.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego zapewni:
1)
pogłębianie i doskonalenie - przy współudziale ośrodków naukowych - badań warunków bytu ludności, poziomu i ruchu cen, obliczeń wskaźników kosztów utrzymania,
2)
przedstawianie Radzie Ministrów za okresy półroczne i roczne informacji o zmianach kosztów utrzymania.
2.
Informacje, o których mowa w ust. 1 pkt 2, obejmować powinny kształtowanie się wskaźników kosztów utrzymania w następujących grupach rodzin:
1)
pracowniczych z wyodrębnieniem rodzin robotniczych,
2)
robotniczo-chłopskich,
3)
chłopskich,
4)
emerytów i rencistów.
3.
W programie badań i opracowań statystycznych należy uwzględnić obliczenia wskaźników kosztów utrzymania za okresy roczne według grup dochodowych, niektórych grup zawodów oraz typów rodzin.
1.
Minister Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki wyznaczy instytut naukowy, który prowadzić będzie stałe prace nad doskonaleniem metod obliczania i analiz kosztów utrzymania.
2.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego będzie udostępniać instytutowi, o którym mowa w ust. 1, wyniki badań budżetów rodzinnych i obserwacji cen prowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny.
Upoważnia się Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego do powoływania w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami zespołów do dokonywania ekspertyz niezbędnych dla doskonalenia obserwacji zmian cen.
Przewodniczący Państwowej Komisji Cen udostępni Centralnej Radzie Związków Zawodowych, Prezesowi Głównego Urzędu Statystycznego oraz instytutowi, o którym mowa w § 3 ust. 1, materiały niezbędne do badania i analizy zmian cen.
1.
Minister Handlu Wewnętrznego i Usług w porozumieniu z Prezesem Głównego Urzędu Statystycznego wyda odpowiednie polecenia podległym organizacjom handlowym i usługowym, zapewniające warunki uzyskiwania przez organy statystyki państwowej niezbędnych informacji w badaniach ruchu cen towarów i usług.
2.
Zaleca się zarządom głównym centralnych związków spółdzielni wydanie poleceń, o których mowa w ust. 1.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego rozszerzy zakres informacji dla społeczeństwa o kształtowaniu się kosztów utrzymania przez podawanie wyników obliczeń dwa razy w roku, tj. po pierwszym półroczu i po zakończeniu roku.
Traci moc zarządzenie nr 70 Prezesa Rady Ministrów z dnia 24 listopada 1978 r. w sprawie pogłębienia i udoskonalenia badań nad kształtowaniem się kosztów utrzymania ludności.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.