§ 3. - Amortyzacja środków trwałych.

Monitor Polski

M.P.1973.25.151

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1977 r.
§  3.
1.
Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się w równych ratach co miesiąc, w wysokości 1/12 kwoty rocznej amortyzacji, a jeżeli przedsiębiorstwo nie ma obowiązku sporządzania miesięcznych sprawozdań finansowych - co kwartał, w wysokości 1/4 kwoty rocznej amortyzacji, od wartości początkowej (brutto) środków trwałych, według ich stanu na początek pierwszego dnia danego okresu, z uwzględnieniem wypadków określonych w § 4 ust. 4. Od środków trwałych użytkowanych sezonowo można w ciągu roku dokonywać odpisów amortyzacyjnych tylko w okresie użytkowania środka trwałego ustalając wysokość odpisu jako iloraz rocznej kwoty amortyzacji i ilości miesięcy w sezonie.
2.
Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dany środek został przekazany do użytkowania i objęty ewidencją księgową. Jeżeli użytkowanie środka trwałego rozpoczęto przed jego formalnym przekazaniem do użytkowania i objęciem ewidencją księgową, wówczas odpisów amortyzacyjnych dokonuje się począwszy od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym rozpoczęto faktyczne użytkowanie środka trwałego.
3.
Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się przez cały czas użytkowania środka trwałego, w tym także w czasie przerw w użytkowaniu (np. na skutek remontów, przestojów wywołanych urlopami całej załogi lub brakiem zatrudnienia) do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie wysokości umorzenia z wartością początkową środka. Można jednak również dokonywać odpisów amortyzacyjnych do końca roku, w którym następuje zrównanie umorzenia z wartością początkową środka trwałego. Utrzymywanie środków trwałych w zapasie lub rezerwie traktuje się na równi z ich użytkowaniem.