§ 5. - Zwolnienie od podatków przychodów osiąganych z nowo założonych drobnych zakładów rzemieślniczych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1970.31.262

Akt utracił moc
Wersja od: 26 stycznia 1972 r.
§  5.
1.
Zwolnienie od podatków ma charakter warunkowy i następuje na podstawie decyzji organu finansowego, wydanej na pisemny wniosek podatnika, zgłoszony równocześnie ze złożeniem po raz pierwszy deklaracji o zgłoszeniu obowiązku podatkowego. We wniosku podatnik powinien złożyć oświadczenie, że odpowiada warunkom zwolnienia, określonym w § 2 pkt 1-5. Decyzja powinna być wydana w terminie dwóch tygodni od dnia złożenia wniosku.
2.
Za każdy rok podatkowy objęty zwolnieniem organ finansowy dokonuje wymiaru podatków obrotowego i dochodowego na zasadach ogólnych, ustalając podatki w wysokości odpowiadającej opłacie za kartę podatkową, jeżeli rzemieślnik spełnia warunki do opodatkowania w tej formie.
3.
Organ finansowy zawiesza pobór ustalonych podatków do czasu upływu trzech lat, licząc od końca okresu objętego zwolnieniem. Jeżeli w ciągu tych trzech lat rzemieślnik nie zaprzestanie na stałe wykonywania rzemiosła, organ finansowy umarza (odpisuje) ustalone podatki.
4.
Rzemieślnik w okresie zwolnienia od podatków wolny jest od obowiązku prowadzenia ksiąg podatkowych, składania zeznań podatkowych, miesięcznych deklaracji o obrocie i dochodzie oraz opłacania zaliczek miesięcznych na podatki obrotowy i dochodowy.