Zwolnienie nabycia własności niektórych rzeczy i praw majątkowych od podatku od spadków i darowizn.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1975.46.246

Akt utracił moc
Wersja od: 30 kwietnia 1979 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 29 grudnia 1975 r.
w sprawie zwolnienia nabycia własności niektórych rzeczy i praw majątkowych od podatku od spadków i darowizn.

Na podstawie art. 15 ust. 3 ustawy z dnia 19 grudnia 1975 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. Nr 45, poz. 228) zarządza się, co następuje:
Zwalnia się od podatku od spadków i darowizn:
1)
nabycie w drodze spadku:
a)
przedmiotów wyposażenia mieszkania, z wyjątkiem mebli stylowych (antyki), pościeli, odzieży, z wyjątkiem futer ze skór szlachetnych zwierząt futerkowych, bielizny oraz narzędzi pracy przeznaczonych do użytku w gospodarstwie domowym przez osoby zaliczone do I grupy podatkowej,
b)
dzieł sztuki będących przedmiotem twórczości spadkodawcy i materiałów bibliotecznych, jeżeli spadkodawca zajmował się twórczością lub działalnością naukową, oświatową, artystyczną, literacką lub publicystyczną,
c)
zabytków ruchomych i kolekcji wpisanych do rejestru zabytków,
d)
praw do używania przez trzy miesiące od dnia otwarcia spadku mieszkania i urządzenia domowego przez małżonka i inne osoby bliskie spadkodawcy zamieszkałe z nim do dnia otwarcia spadku,
e)
przedmiotów luksusowych o wartości nie przekraczającej łącznie kwoty 5.000 zł na rzecz każdego z nabywców,
2)
nabycie przez rzemieślnika w drodze darowizn maszyn, urządzeń i narzędzi otrzymanych z zagranicy pod warunkiem złożenia przez nabywcę oświadczenia w urzędzie terenowego organu administracji państwowej stopnia podstawowego właściwego dla wymiaru podatku od spadków i darowizn, że otrzymane maszyny, urządzenia lub narzędzia zainstaluje w prowadzonym przez siebie zakładzie rzemieślniczym i w ciągu 3 lat od daty otrzymania nie sprzeda ich lub nie przekaże bezpłatnie osobom trzecim. Niedotrzymanie tego warunku powoduje utratę zwolnienia.
 
1.
Obniża się o 50% podatek należny od nabycia w drodze darowizny przez małżonka i zstępnych darczyńcy:
1)
domu jednorodzinnego i samodzielnego lokalu mieszkalnego,
2)
spółdzielczego prawa do lokalu,

jeżeli obdarowani ci do dnia dokonania darowizny zamieszkiwali razem z darczyńcą w tym domu lub lokalu.

2.
Obniża się o 50% podatek należny od nabycia w drodze spadku przez małżonka i zstępnych spadkodawcy:
1)
domu jednorodzinnego i samodzielnego lokalu mieszkalnego,
2)
spółdzielczego prawa do lokalu,

jeżeli spadkobiercy ci nie zamieszkiwali do dnia otwarcia spadku w tym domu lub lokalu, a spadkobierca zamierzający w nim zamieszkać przekaże do dyspozycji spółdzielni mieszkaniowej lub terenowego organu administracji państwowej dotychczas zajmowane mieszkanie.

3.
Jeżeli przedmiotem darowizny lub spadku są również inne rzeczy lub prawa nie wymienione w ust. 1 lub 2, w pierwszej kolejności ustala się nadwyżkę wartości rzeczy lub praw wymienionych w ust. 1 i 2 ponad kwotę wolną od podatku i stosuje się obniżkę części podatku należnego od tej nadwyżki.
 
1.
W razie nabycia własności nieruchomości w drodze zasiedzenia, wymiaru podatku od spadków i darowizn dokonuje się zaliczając nabywcę do grupy podatkowej wynikającej z osobistego stosunku nabywcy do osoby, która poprzednio była właścicielem lub samoistnym posiadaczem nieruchomości.
2.
Przepis ust. 1 ma zastosowanie, w razie gdy wniosek o stwierdzenie nabycia własności nieruchomości przez zasiedzenie został złożony do sądu do dnia 31 grudnia 1980 r.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1976 r.
1 § 1a dodany przez § 1 rozporządzenia z dnia 11 kwietnia 1979 r. (Dz.U.79.8.48) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 kwietnia 1979 r.
2 § 1b dodany przez § 1 rozporządzenia z dnia 11 kwietnia 1979 r. (Dz.U.79.8.48) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 kwietnia 1979 r.