Rozdział 6 - Przepisy przejściowe i końcowe - Zwolnienia od podatku akcyzowego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2006.72.500 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 1 grudnia 2008 r.

Rozdział  6

Przepisy przejściowe i końcowe

§  51. 
W okresie od dnia 1 maja do dnia 31 października 2004 r. zwalnia się od akcyzy sprzedaż wprowadzonego już do obrotu handlowego tytoniu do palenia, nieoznaczonego przez producenta lub importera ceną detaliczną, od którego została zapłacona akcyza w wysokości określonej na podstawie dotychczasowych przepisów.
§  51a. 
1. 
Zwalnia się od akcyzy wyroby akcyzowe nabyte lub wyprodukowane przed dniem 1 maja 2004 r., od których została zapłacona akcyza przed tym dniem, pod warunkiem wykorzystania lub odsprzedaży tych wyrobów na cele uprawniające do zastosowania zwolnienia, określone w niniejszym rozporządzeniu.
1a. 
W stosunku do wyrobów akcyzowych nabytych lub wyprodukowanych przed dniem 1 maja 2004 r., co do których obowiązek podatkowy powstał przed tym dniem, a akcyza została zapłacona, stosuje się zwolnienie od akcyzy na warunkach określonych w ust. 1.
2. 
Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 i 1a, jest realizowane przez zwrot kwoty zapłaconej akcyzy.
3. 
Przepisy ust. 1 i 1a stosuje się w przypadku, gdy podmiot uprawniony do otrzymania zwrotu kwoty zapłaconej akcyzy nie zwiększył kwoty naliczonego podatku od towarów i usług o kwotę zapłaconej akcyzy.
4. 
Zwrot zapłaconej akcyzy następuje na pisemny wniosek podatnika, złożony do właściwego naczelnika urzędu celnego.
5. 
Do wniosku, o którym mowa w ust. 4, dołącza się:
1)
oświadczenie, że wyroby akcyzowe zostały wykorzystane lub odsprzedane na cele uprawniające do zastosowania zwolnienia;
2)
oryginały faktur lub uwierzytelnione kopie faktur stanowiące podstawę do obliczenia akcyzy podlegającej zwrotowi;
3)
wykaz wyrobów akcyzowych, których dotyczy zwrot akcyzy;
4)
dowód zapłaty kwoty akcyzy wynikającej z faktur i z faktur korygujących, a w przypadku dokumentów celnych - kwotę akcyzy wynikającą z tych dokumentów;
5)
numer rachunku bankowego, na który ma zostać dokonany zwrot zapłaconej akcyzy.
6. 
Po rozpatrzeniu wniosku, o którym mowa w ust. 4, faktura lub dokument celny, z którego wynikają kwoty do zwrotu akcyzy, podlega ostemplowaniu pieczęcią właściwego urzędu celnego oraz przedziurkowaniu, w celu uniknięcia ponownego ich użycia.
7. 
Zwrotu akcyzy dokonuje właściwy naczelnik urzędu celnego w terminie 90 dni od dnia złożenia wniosku, o którym mowa w ust. 4, na rachunek bankowy podatnika.
8. 
Po dokonaniu zwrotu akcyzy właściwy naczelnik urzędu celnego zwraca podmiotowi dokumenty określone w ust. 5.
§  51b. 
Przepisów § 28 ust. 1 pkt 2 i 3 oraz § 30 ust. 1 pkt 1 i 2 nie stosuje się w przypadku samochodów osobowych nabytych przed dniem 1 maja 2004 r. przez członków służby zagranicznej i żołnierzy zawodowych wyznaczonych do pełnienia zawodowej służby wojskowej poza granicami kraju, jeżeli przedstawią dokumenty potwierdzające zatrudnienie w placówce zagranicznej Rzeczypospolitej Polskiej lub oddelegowanie do pełnienia zawodowej służby wojskowej poza granicami kraju.
§  51c. 
1. 
Zwalnia się od akcyzy sprzedaż alkoholu etylowego, wyprodukowanego przed dniem 1 maja 2004 r. w gorzelniach rolniczych, które nie uzyskały statusu składu podatkowego, dokonaną przez osoby, które prowadziły te gorzelnie, lub ich następców prawnych.
2. 
Warunkiem zastosowania zwolnienia określonego w ust. 1 jest przeznaczenie alkoholu etylowego do dalszego przerobu w składzie podatkowym.
§  51d. 
1. 
Zwolnienie realizowane przez zwrot kwoty akcyzy zapłaconej na terytorium kraju przysługuje w przypadku importu lub nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów, o których mowa w § 14 ust. 1, zużytych do innych celów niż napędowe lub opałowe lub do produkcji paliw silnikowych lub olejów opałowych, dokonanego do dnia 30 września 2005 r.
2. 
Importer lub dokonujący nabycia wewnątrzwspólnotowego może zwrócić się do właściwego naczelnika urzędu celnego z pisemnym wnioskiem o zwrot kwoty zapłaconej akcyzy.
3. 
Wniosek, o którym mowa w ust. 2, może być złożony w ciągu roku od dnia dokonania importu lub nabycia wewnątrzwspólnotowego.
4. 
Do wniosku, o którym mowa w ust. 2, dołącza się:
1)
dokumenty potwierdzające dokonanie importu lub nabycia wewnątrzwspólnotowego oraz zapłatę akcyzy na terytorium kraju za wyroby, o których mowa w § 14 ust. 1;
2)
oświadczenie importera lub podmiotu dokonującego nabycia wewnątrzwspólnotowego o zużyciu wyrobów, o których mowa w § 14 ust. 1, do innych celów niż napędowe lub opałowe lub do produkcji paliw silnikowych lub olejów opałowych.
5. 
Właściwy naczelnik urzędu celnego wydaje decyzję o wysokości uznanej kwoty zwrotu akcyzy za importowane lub nabyte wewnątrzwspólnotowo wyroby, o których mowa w § 14 ust. 1, i dokonuje zwrotu tej kwoty w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku.
6. 
Jeżeli zasadność zwrotu akcyzy wymaga dodatkowego sprawdzenia, zwrot następuje w terminie 90 dni.
7. 
Właściwy naczelnik urzędu celnego, uwzględniając wniosek o zwrot akcyzy, jest obowiązany ostemplować pieczęcią urzędu oraz przedziurkować każdy dokument dołączony do wniosku o zwrot akcyzy, w celu uniknięcia ponownego ich użycia.
8. 
Po dokonaniu zwrotu akcyzy właściwy naczelnik urzędu celnego niezwłocznie zwraca podatnikowi ostemplowane oraz przedziurkowane dokumenty, dołączone do wniosku o zwrot akcyzy.
§  52. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 maja 2004 r.5)