Rozdział 5 - Inne zwolnienia - Zwolnienia od podatku akcyzowego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2006.72.500 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 1 grudnia 2008 r.

Rozdział  5

Inne zwolnienia

§  50. 
Zwalnia się od akcyzy import oraz nabycie wewnątrzwspólnotowe samochodów osobowych przekazywanych nieodpłatnie na rzecz jednostek budżetowych przez polskie jednostki budżetowe znajdujące się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, pod warunkiem że samochody określone w tym przepisie nie zostaną sprzedane, wynajęte lub wypożyczone osobom fizycznym, osobom prawnym oraz jednostkom organizacyjnym nieposiadającym osobowości prawnej w okresie trzech lat od dnia ich objęcia procedurą dopuszczenia do obrotu.
§  50a. 
1. 
Zwalnia się od akcyzy eksport wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych, od których akcyza została zapłacona na terytorium kraju. Zwolnienie jest realizowane przez zwrot kwoty zapłaconej akcyzy.
2. 
Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, przysługuje podmiotowi, który:
1)
dokonał zapłaty akcyzy za wyroby akcyzowe niezharmonizowane na terytorium kraju;
2)
dokonał eksportu wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych;
3)
posiada dokument zgłoszenia celnego potwierdzający wywóz wyrobów z terytorium kraju poza obszar celny Wspólnoty Europejskiej.
3. 
Zwrot zapłaconej kwoty akcyzy następuje na pisemny wniosek podatnika, który jest składany do właściwego naczelnika urzędu celnego w ciągu roku od dnia dokonania eksportu.
4. 
Do wniosku, o którym mowa w ust. 3, dołącza się:
1)
dokumenty potwierdzające zapłatę akcyzy na terytorium kraju;
2)
dokument zgłoszenia celnego potwierdzony przez graniczny urząd celny;
3)
faktury i inne dokumenty potwierdzające dokonanie eksportu;
4)
informację o numerze rachunku bankowego, na który ma zostać dokonany zwrot zapłaconej akcyzy.
5. 
Łączna kwota wnioskowanego jednorazowo zwrotu akcyzy w ciągu roku kalendarzowego w eksporcie wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych nie może być niższa niż równowartość 100 euro według kursu euro, o którym mowa w § 2 ust. 2.
6. 
Właściwy naczelnik urzędu celnego wydaje decyzję o uznanej kwocie zwrotu akcyzy w eksporcie wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych i dokonuje zwrotu tej kwoty w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku, o którym mowa w ust. 3, wraz z dokumentami, o których mowa w ust. 4.
§  50b. 
Zwalnia się od akcyzy wyroby akcyzowe niezharmonizowane przywożone w bagażu osobistym podróżnego przybywającego z terytorium innego państwa członkowskiego pod warunkiem, że ilość tych wyrobów nie wskazuje na ich handlowe przeznaczenie, a ich łączna wartość nie przekracza kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 175 euro.
§  50c. 
1. 
Zwolnienie realizowane przez zwrot kwoty zapłaconej akcyzy przysługuje podmiotowi, który dostarcza do odbiorców w państwach członkowskich wyroby akcyzowe zharmonizowane, o których mowa w załączniku do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 kwietnia 2004 r. w sprawie procedury zawieszenia poboru akcyzy i jej dokumentowania (Dz. U. Nr 89, poz. 849, z późn. zm.4)) pod warunkiem, że podmiot:
1)
dokonał na terytorium kraju zapłaty akcyzy za wyroby akcyzowe zharmonizowane i posiada dokumenty potwierdzające tę zapłatę;
2)
dokonał dostawy wewnątrzwspólnotowej wyrobów akcyzowych zharmonizowanych z zapłaconą akcyzą zgodnie z zasadami określonymi w art. 54 ustawy;
3)
posiada potwierdzenie, na trzeciej karcie uproszczonego dokumentu towarzyszącego lub kopii dokumentu handlowego, o którym mowa w art. 54 ust. 1 ustawy, otrzymania przez odbiorcę z państwa członkowskiego wyrobów akcyzowych zharmonizowanych.
2. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, stosuje się § 3, z wyłączeniem ust. 2, i § 4, z wyłączeniem ust. 1 pkt 1, rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu akcyzy od wyrobów akcyzowych zharmonizowanych (Dz. U. Nr 74, poz. 674).
3. 
Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się również w przypadku dostawy wewnątrzwspólnotowej wyrobów, o których mowa w ust. 1, dokonanej po dniu 1 maja 2004 r.