§ 3. - Zwolnienia i ulgi podatkowe dla kółek rolniczych oraz innych zrzeszeń, prowadzących działalność w zakresie pozyskania i produkcji materiałów budowlanych z miejscowych surowców, oraz dla zespołów maszynowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1959.13.73

Akt utracił moc
Wersja od: 1 sierpnia 1959 r.
§  3.
1.
Zwolnienia i ulgi przewidziane w §§ 1 i 2 stosuje się pod następującymi warunkami:
1)
obroty kółka rolniczego lub zespołu, osiągane ze sprzedaży materiałów budowlanych osobom nie będącym członkami kółka rolniczego (zespołu), nie będą przekraczać rozmiarów określonych dla danego kółka (zespołu) przez powiatowy związek kółek i organizacji rolniczych; obroty te nie mogą być wszakże wyższe od obrotów osiąganych ze sprzedaży dokonanej członkom kółka rolniczego (zespołu);
2)
jeżeli obroty osiągnięte ze sprzedaży materiałów budowlanych osobom nie będącym członkami kółka rolniczego (zespołu) przekroczą rozmiary określone dla kółka (zespołu), zwolnienie od podatku nastąpi pod warunkiem, że procentowo określona przez powiatowy związek kółek i organizacji rolniczych część dochodu przypadającego od obrotów dokonanych ponad określone wyżej rozmiary - nie mniej niż 30% - nie będzie dzielona między członków kółka rolniczego (zespołu) i zostanie przeznaczona na rozszerzenie zespołowych środków produkcji lub na społeczno-kulturalne potrzeby wsi, z tym że świadczenia na te potrzeby mogą być dokonywane w naturze.
2.
Przy ustalaniu dochodu (ust. 1 pkt 2) za wydatki uważa się również wynagrodzenie członków kółek rolniczych (zespołów) zatrudnionych przy produkcji w wysokości nie przekraczającej stawek ustalonych przez właściwy organ związków kółek i organizacji rolniczych.
3.
Zachowanie warunków przewidzianych w ust. 1 stwierdza powiatowy związek kółek i organizacji rolniczych.