§ 9. - Zwalczanie i zapobieganie rozprzestrzenianiu się zachodniej kukurydzianej stonki korzeniowej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2013.171 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 5 lutego 2013 r.
§  9.
1.
Wojewódzki inspektor, przeprowadzając kontrole występowania stonki, stosuje przy jej wykrywaniu i identyfikacji pułapki feromonowe, a także pułapki pokarmowe lub tablice lepowe, ustawiane w terminach, w których występują owady dorosłe stonki; pułapki i tablice lepowe są regularnie sprawdzane.
2.
Liczba i rodzaj ustawianych pułapek feromonowych, pułapek pokarmowych lub tablic lepowych, o których mowa w ust. 1, jest uzależniona w szczególności od ukształtowania terenu, występowania naturalnych granic gruntów, obecności szlaków komunikacyjnych i miejsc obrotu, magazynowania lub przetwarzania kukurydzy, powierzchni uprawy kukurydzy i innych roślin żywicielskich stonki, sposobu prowadzenia uprawy kukurydzy oraz wiedzy naukowej o stonce.
3.
Nakazów i zakazów, o których mowa w § 7 pkt 1-4, nie stosuje się w strefach porażenia, bezpieczeństwa i buforowej, jeżeli:
1)
strefy te zostaną wyznaczone w związku ze stwierdzeniem występowania w danym sezonie uprawowym nie więcej niż dwóch osobników dorosłych stonki, a w kolejnym sezonie uprawowym, w trakcie kontroli, o których mowa w ust. 1, w strefach tych nie zostanie stwierdzone występowanie stonki albo
2)
w czasie dwóch kolejnych sezonów uprawowych, w trakcie kontroli, o których mowa w ust. 1, w strefach tych nie zostanie stwierdzone występowanie stonki.
4.
Jeżeli w trakcie kontroli, o których mowa w ust. 1, zostanie stwierdzone wystąpienie stonki w strefie wokół portu lotniczego, stosuje się przepisy § 6 ust. 1 i 2, § 7 pkt 1-4 i § 8.