Zmiany w postanowieniach o opodatkowaniu spirytusu na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1924.74.738

Akt utracił moc
Wersja od: 28 sierpnia 1924 r.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 20 sierpnia 1924 r.
w przedmiocie zmian w postanowieniach o opodatkowaniu spirytusu na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

Na podstawie p. 1 ustępu B. art. 1 ustawy z dnia 31 lipca 1924 r. o naprawie Skarbu Państwa i poprawie gospodarstwa społecznego (Dz. U. R. P. № 71, poz. 687) oraz zgodnie z uchwałą Rady Ministrów z dnia 19 sierpnia 1924 r. zarządzam co następuje:
Unormowany w załączniku do § 1 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 24 grudnia 1923 (Dz. U. R. P. № 137, poz. 1148) tudzież w § 10 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dn. 14 kwietnia 1924 r. (Dz. U. R. P. № 34, poz. 351) podatek spożywczy od jednego stopnia hektolitrowego alkoholu (jednego litra stustopniowego spirytusu) wyrobionego w gorzelniach rolniczych i w gorzelniach przerabiających owoce podnosi się z 2,20 złotych na 3 złote, a w gorzelniach przemysłowych z 2,30 złotych na 3,30 złotych. Gorzelnie przemysłowe przerabiające wywary na sole potasowe opłacają podatek spożywczy podobnie jak gorzelnie rolnicze w wysokości 3 złotych za 1 litr 100 stopniowego spirytusu.
Zapasy spirytusu, jakie w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia będą na składzie w fabrykach wódek i rozlewniach spirytusu czy to w postaci czystej, czy w półfabrykatach lub gotowych wyrobach podlegają dodatkowemu opodatkowaniu, a mianowicie po gr. osiemdziesiąt (80 gr.) na rzecz Skarbu Państwa i gr. 24 na rzecz związków komunalnych za 1 litr stustopniowy, zaś gotowe wyroby wódczane po gr. trzydzieści dwa (32) na rzecz Skarbu Państwa i gr. 10 na rzecz związków komunalnych za 1 litr objętości tych wyrobów.

Dodatkowa akcyza należna od tych wytwórni płatna jest w chwili wywozu obciążonych nią wyrobów do wolnego obrotu, a musi być wyrównana najpóźniej do 30 listopada 1924 r.

Dodatkowemu opodatkowaniu wedle norm, określonych w § 2, podlegają również te zapasy spirytusu i wyrobów wódczanych jakie w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia znajdować się będą we wszystkich przedsiębiorstwach sprzedaży takich wyrobów zarówno hurtowych jak i detalicznych tudzież w miejscach wyszynku, dalej zapasy spirytusu i wyrobów wódczanych u osób prywatnych o ile wynoszą więcej niż pięć litrów stu-stopniowego spirytusu, wreszcie przesyłki spirytusu i wódek, które wedle dowodów przewozowych wysłano przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia i w tym dniu lub po nim podjęte będą przez odbiorcę.
Przedsiębiorstwa i osoby wymienione w § 2 i 3 niniejszego rozporządzenia obowiązane są zgłosić w ciągu pięciu dni po wejściu jego w życie na piśmie lub protokolarnie w 2 egzemplarzach właściwemu urzędowi akcyz i monopolów, zaś poza siedzibą tych urzędów właściwemu inspektorowi Kontroli Skarbowej lub równorzędnym "urzędom skarbowym cały zapas posiadanych wyrobów podlegających opodatkowaniu w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia. Odbiorcy posyłek wysłanych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia niniejszego, a odebranych po tym terminie obowiązani są zgłosić je w przeciągu 2 dni po odbierze. Zgłoszenie zapasów ma zawierać dane co. do ilości wyrobów tudzież miejscowości i miejsca przechowania zapasów.

Przyjmujący zgłoszenie potwierdzi na obu egzemplarzach zgłoszenia dzień otrzymania tegoż.

Postanowienia §§ 13, 14 i 15 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 października 1921 r. w przedmiocie opodatkowania spirytusu i wyrobów wódczanych (Dz. U. R. P. № 86, poz. 628) będą analogicznie stosowane co do dodatkowego opodatkowania zapasów spirytusu i wódek zarządzonego niniejszem rozporządzeniem.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrowi Skarbu.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie na trzeci dzień po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej.