§ 4. - Zmiany i uzupełnienia taryfy towarowej polskich kolei normalnotorowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1925.64.451

Akt jednorazowy
Wersja od: 27 czerwca 1925 r.
§  4.
W części V Taryfy towarowej "Taryfy wyjątkowe" wprowadza się zmiany następujące:

W tar. wyj. № 8 na przewóz materjałów drzewnych w p. 2 "Opłaty", w ust. b) po słowach "do wyrobu zapałek" (Dz. U. R. P. № 43, poz. 301) dodaje się: "oraz drzewa do zakładów suchej destylacji".

W tar. wyj. № 9 na przewóz węgla drzewnego w p. 2 "Opłaty" kl. IX zmienia się na F.

W tar. wyj. № 11 na przewóz węgla, w p. 2 "Opłaty", w ust. II przed słowem: "Niekłań" dodaje się: "Kraków-Bonarka".

W tar. wyj. № 13 na przewóz miału w p. 3 "Warunki stosowania" zdanie ostatnie otrzymuje brzmienie: "Do miału dopuszczona jest domieszka grysiku pod warunkiem, aby grubość ziaren nie przekraczała 15 mm., co nadawca powinien stwierdzić w liście przewozowym.

W tar. wyj. № 16 na przewóz rudy w uwadze po słowie "szmelcu" dodaje się "i rudy cynkowej lub ołowianej".

Moc obowiązującą tar. wyj. № 18 na przewóz żelaza i t. d. przedłuża się do 30 września 1925 r., pozatem w tejże taryfie p. 1 "Obszar ważności" uzupełnia się stacją "Szydłowiec", a stacje "Kraków - Podgórze" zmienia się na stacje "Kraków - Płaszów".

W tar. wyj. № 20 na przewóz superfosfatu p. 1 "Obszar ważności" uzupełnia się stacją "Rymanów.

W tar. wyj. VII na wywóz materjałów drzewnych dodaje się uwagę IV (Dz. U. R. P. № 24, poz. 164) treści następującej:

"Uwaga IV. W razie udowodnienia wywozu drzewa celulozowego (papierówki) w okresie 12-miesięcznym na imię jednego odbiorcy w ilości najmniej 200.000 ton lub w okresie 18-miesięcznym w ilości 300.000 ton, osoba uprawniona przez odbiorcę otrzymuje zwrot 10% uiszczonego przewoźnego za odległość kolei polskich. W razie wywozu w tym samym okresie 12 miesięcy 300.000 ton, lub w okresie 18 miesięcy 450.000 ton drzewa celulozowego - osoba uprawniona otrzymuje zwrot 15% tejże części przewoźnego.

W tym celu powinna osoba uprawniona przez odbiorcę złożyć Dyrekcji, w obrębie której znajduje się stacja nadania, dowody, stwierdzające fakt przewozu w terminie wskazanym odpowiedniej ilości drzewa (wtórniki listów przewozowych przy opłacie zgóry lub listy przewozowe przy należnościach przekazanych). Dyrekcja, po stwierdzeniu wyjścia tej ilości drzewa zagranicę, wypłaca osobie uprawnionej przez odbiorcę 10% (względnie 15%) uiszczonego przewoźnego za część kolei polskich.

O ile osoba uprawniona przez odbiorcę złoży odpowiednie zabezpieczenie lub przedstawi żądane gwarancje, powyższe potrącenia procentowe mogą być wypłacane po upływie każdego miesiąca za ilości drzewa, wywóz których w ciągu danego okresu został odpowiednio udowodniony.

W tar. wyj. VIII na wywóz węgla drzewnego w p. 2 "Opłaty" klasę IX zmienia się na kl. F.

W tar. wyj. X na wywóz węgla kamiennego w p. 3 "Warunki stosowania" skreśla się zdanie ostatnie od słów "Grubość ziaren ..." do końca, natomiast wprowadza się nową uwagę treści następującej:

"Uwaga 2. W razie udowodnienia wywozu węgla kamiennego przez st. Zemgale w okresie 12 miesięcy przez jednego nadawcę w ilości najmniej 100.000 ton, nadawca otrzymuje zwrot 10% uiszczonego przewoźnego.

W tym celu powinien on złożyć Dyrekcji, w obrębie której znajduje się stacja nadania, dowody, stwierdzające fakt przewozu w terminie wskazanym odpowiedniej ilości węgla (wtórniki listów przewozowych). Dyrekcja, po stwierdzeniu wyjścia tej ilości węgla zagranicę, wypłaca nadawcy 10% uiszczonego przewoźnego.

O ile nadawca złoży odpowiednie zabezpieczenie lub przedstawi żądane gwarancje, powyższe potrącenia procentowe mogą być wypłacane po upływie każdego miesiąca za ilości węgla, wywóz których w ciągu danego okresu został odpowiednio udowodniony".

W tar. wyj. XIII na wywóz przetworów naftowych w tabeli stacyjnej umieszcza się w rubryce c opłat do Gdańska i Gdyni - loco odsyłacz 3), a na dole zamieszcza się wyjaśnienie treści następującej:

"3) Przewoźne za przesyłki asfaltu, gudronu, mazutu i koksu naftowego oblicza się według tar. wyj. № 17".

W tar. wyj. XIV na wywóz soli w tytule po słowie "kuchennej" dodaje się: "bydlęcej i fabrycznej".

W tar. wyj. XV na przewóz kamieni w tytule po słowach "z gr. 55" dodaje się: "piasku, żwiru, gliny zwyczajnej i ziemi (z gr. 56)".

W tar. wyj. XIX na wywóz żelaza i t. d. w p. 2 "Opłaty" w ust. a) wykaz pozycyj uzupełnia się poz. g).

W tar. wyj. XXVII na wywóz melasy (Dz. U. R. P. № 43, poz. 301) w p. 1 "Obszar ważności" zdanie "do granicy Państwa pod Zebrzydowicami" zmienia się na "do wszystkich punktów granicznych", zaś w p. 3 "Warunki stosowania" skreśla się słowa: "do Zebrzydowic", a po słowach: "do Gdańska" dodaje się: "i Gdyni".

W tar. wyj. XXX na wywóz węgla (Dz. U. R. P. № 43, poz. 301) w p. 2 "Opłaty" opłatę "7 zł." zmienia się na "6 zł. 50 gr." w p. 3 "Warunki stosowania" po słowach "okazanie konosamentów" dodaje się "lub zaświadczeń urzędu celnego".