§ 1. - Zmiany i uzupełnienia Taryfy Ogólnej na przewóz towarów, zwłok i zwierząt.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1922.113.1028

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1923 r.
§  1. 1
W części 1 Taryfy Ogólnej na przewóz towarów, zwłok i zwierząt "Przepisy Przewozowe" (Dz. U. R. P. № 65 z 1921 r., poz. 414) wprowadza się zmiany następujące:

W art. 54 ust. 2 w post. wyk. II maksymalną normę odszkodowania za dzieła sztuki podnosi się z 2.000 do 6.000 mk. za 1 kg.

W art. 58 ust. 1 uzupełnia się w sposób następujący:

"W razie braku należytych urządzeń wagowych na stacji nadawczej sprawdzenie wagi dokonywa się na innej stacji na linji przewozu. Przy sprawdzeniu może być obecna osoba, uprawniona do rozporządzania przesyłką; w razie jej nieobecności powinni być wezwani dwaj świadkowie".

Ust. 2 tegoż art. 58 otrzymuje brzmienie następujące:

"2. Za sprawdzenie zawartości, wagi i ilości sztuk przesyłki, dokonane na żądanie nadawcy, kolej pobiera opłaty, przewidziane w taryfie, oraz zwrot wszelkich innych kosztów, związanych z tern sprawdzeniem. Za takież sprawdzenie, dokonywane bez żądania nadawcy, kolej pobiera powyższe opłaty jedynie wówczas, jeżeli się okaże, że podane w liście przewozowym oświadczenia nie są zgodne z rzeczywistością".

W art. 59 ust. 1 uzupełnia się postanowieniem wykonawczem treści następującej:

"Post. Wyk. Przy ładowaniu obowiązują "Przepisy o załadowaniu wagonów towarowych" stanowiące załącznik G. do niniejszych "Przepisów Przewozowych".

W tymże art. 59 ust. 2 post. wyk. 111 uzupełnia się zdaniem:

"Za poprawienie naładunku wagonu pobiera się zwrot kosztów własnych oraz postojowe za 1 dzień przetrzymania wagonu".

W art. 60 podane w ust. 1 opłaty 200, 100, 20 i 200 mk. podnosi się do wysokości 400, 200, 40 i 400 mk.

W art. 62 do ust. 8 dodaje się postanowienie wykonawcze treści następującej:

"Post. Wyk. Przy przesyłkach drobnych nadawca obowiązany jest zaopatrzyć przesyłkę w wyraźnie wypisaną nazwę stacji przeznaczenia. Za wykonanie tego w zastępstwie nadawcy kolej pobiera opłatę przewidzianą w taryfie (Wykaz opłat dodatkowych)".

W art. 69 ust. 2 otrzymuje brzmienie następujące:

"2. We wszystkich innych wypadkach nadawca przesyłki może według swego uznania uiścić opłatę przewozową i opłaty dodatkowe albo w całości, albo też wpłacić dowolną tylko ich część. Należności nie-pobrane przy nadaniu przesyłki uważa się za przekazane na jej odbiorcę".

W tymże art. 69 skreśla się ustępy 3, 4 5 i 6, ustęp zaś 7 otrzymuje liczbę 3.

W art. 70 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Do uiszczenia wszelkich dopłat obowiązany jest wobec kolei odbiorca przesyłki".

W tymże art. 70 ust. 4 ostatnie zdanie w post. wyk. I po słowach: "przy izbach handlowo-przemysłowych" zmienia się w sposób następujący:

"oraz na koncesjonowane biura reklamacyjne przy innych organizacjach społecznych, są od uwierzytelnienia podpisu zwalniane".

W tymże art. 70 ostatnie zdanie post. wyk. II zmienia się w sposób następujący:

"Reklamacje, do których nie dołączono dowodów, oraz reklamacje, nie podające kwot i podstaw uzasadniających, załatwia kolej odmownie z podaniem powodu odmowy".

W art. 71 ust. 1 termin przedawnienia zwiększa się do 1 roku. W ust. 2 tegoż art. 71 skreśla się postanowienie wykonawcze.

W art. 73 ust. 1 zdanie drugie otrzymuje brzmienie następujące:

"Nadawca przesyłki może również żądać, żeby pierwotne zaliczenie było zwiększone, zmniejszone lub odwołane, przesyłka była obciążona zaliczeniem już po. jej wysłaniu i wreszcie, żeby przesyłka była wydana bez pobrania przewoźnego i innych opłat".

W tymże art. 73 ust. 7 w p. c) postanowienia wykonawczego skreśla się zdanie, podane w nawiasach "(leżącej jednak na tym samym szlaku przewozu pomiędzy stacją nadania, a stacją pierwotnego przeznaczenia)".

W art. 75 ust. 3 zdanie drugie post. wyk. otrzymuje brzmienie:

"w myśl p. a) ust. 3 - dla przesyłek pośpiesznych oraz dla całowagonowych przesyłek zwyczajnych-2 doby, a dla przesyłek zwyczajnych drobnych i półwagonowych-3 doby na każde rozpoczęte 250 km. odległości".

W art. 76 ust. 1 w post. wyk. 1 skreśla się zdanie ostatnie od słów "kolej obowiązana jest" do słów " w liście przewozowym" włącznie.

W tymże art. 76 ust. 5 zdanie ostatnie zmienia się w sposób następujący:

"Jako zabezpieczenie powyższych opłat służy przesyłka do chwili, do której znajduje się ona w posiadaniu kolei lub też pozostaje na składzie uprawnionej przez kolej osoby trzeciej".

W art. 77 ust 2 otrzymuje brzmienie następujące:

"2. Kolej jest obowiązana dokonać żądanego sprawdzenia ilości i wagi przesyłek, jeżeli posiada na stacji przeznaczenia potrzebne do tego urządzenia wagowe, oraz jeżeli charakter przesyłki i warunki przewozu na to pozwalają. Jeżeli sprawdzenie wagi nie może być dokonane na stacji przeznaczenia, odbiorca może żądać dokonania tego sprawdzenia na innej, najbliższej stacji kolejowej, obowiązany jest on jednak pokryć powstałe wskutek tego koszty".

W art. 79 w post. wyk. do ust. 1 skreśla się 2 pierwsze zdania od słów: "Z reguły" do "piśmiennie" włącznie.

W tymże art. 79 ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Zawiadomienie uważa się za spełnione po upływie 6 godzin od chwili nadania listu na poczcie, 3 godzin od chwili wysłania depeszy i 1 godziny od chwili zawiadomienia przez telefon lub wysłania posłańca".

W tymże art. 79 ust. 4 opłatę, podaną w Postan. Wyk., z 20 mk. podnosi się do 50 mk.

W tytule art. 97 wyrazy "Utrata praw do zgłaszania" zmienia się na "Wygaśnięcie".

W art. 98 ust. 3 skreśla się postanowienie wykonawcze.

W art. 99 ust. 1 ostatnie zdanie w post. wyk. po słowach: "przy Izbach handlowo-przemysłowych" zmienia się w sposób następujące: "oraz na koncesjonowane biura reklamacyjne przy innych organizacjach społecznych, są od uwierzytelnienia podpisu zwalniane".

W załączniku B "Przepisy dotyczące przedmiotów, przyjmowanych do przewozu kolejami warunkowo" (Dz. U. R. P. z 1920 r. № 16, poz. 82) w grupie 1 działu 1 "Materjały strzelnicze i rozsadzające, uznane za bezpieczne przy zwykłych czynnościach, połączonych z przewozem", punkt e) (Dz. U. R. P. z 1922 r. № 18, poz. 156) otrzymuje brzmienie następujące:

"e) dynamon oraz miedziankit i plessit I (chlorany potasu) nie nasycone naftą".

W grupie II tegoż działu I "Materjały strzelnicze i rozsadzające, łatwo wybuchające", punkt e) (Dz. U. R. P. z 1922 r. № 18 poz. 156) otrzymuje brzmienie następujące: "miedziankit i plessit I (chlorany potasu) nasycone naftą".

W tymże załączniku B w dziale I C "Materjały zapalające i ognie sztuczne", ust. 1 "Materjały zapalające, lonty" poz. a) wyraz "zwyczajne" zmienia się na "oprócz bezfosforowych (szwedzkich)".

W załączniku C № 1 i C № 2 do "Przepisów Przewozowych" skreśla się w formularzu listu przewozowego słowa: "Miejsce i data sporządzenia listu przewozowego", z zachowaniem jednak linji kropkowanej, wzamian zaś 3 rubryk "Imię i nazwisko nadawcy" "Podpis nadawcy" i "Dokładny adres nadawcy", wprowadza się jedna rubryka: Podpis i dokładny adres nadawcy". Równocześnie wzamian rubryki: "Oświadczenie nadawcy co do opłat uiszczonych z góry" wprowadza się rubrykę "Opłacono za przewóz z góry (literami)" z zamianą linji kropkowanej na szereg kiesek poziomych

Dodaje się załącznik G "Przepisy o załadowaniu wagonów towarowych" (patrz załącznik 1 do niniejszego rozporządzenia).

1 Z dniem 1 stycznia 1923 r. moc obowiązującą Taryfy Ogólnej na przewóz towarów, zwłok i zwierząt "Przepisy Przewozowe" rozciąga się na przewozy kolejami wąskotorowymi, zgodnie z § 1 rozporządzenia z dnia 23 grudnia 1922 r. o rozciągnięciu na przewozy kolejami wąskotorowemi zmian i uzupełnień taryfy ogólnej na przewóz towarów, zwłok i zwierząt (Dz.U.22.116.1066).