Zmiana statutu Państwowej Rady Kolejowej, stanowiącego część integralną ustawy z dnia 15 kwietnia 1921 r. w sprawie powołania Państwowej Rady Kolejowej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1932.29.290

Akt jednorazowy
Wersja od: 20 maja 1932 r.

USTAWA
z dnia 10 marca 1932 r.
w sprawie zmiany statutu Państwowej Rady Kolejowej, stanowiącego część integralną ustawy z dnia 15 kwietnia 1921 r. w sprawie powołania Państwowej Rady Kolejowej.

Na mocy art. 44 Konstytucji ogłaszam ustawą następującej treści:

W statucie Państwowej Rady Kolejowej, stanowiącym integralną część ustawy z dnia 15 kwietnia 1921 r. w sprawie powołania Państwowej Rady Kolejowej (Dz. U. R. P. Nr. 38, poz. 226), zmienionym ustawą z dnia 12 czerwca 1924 r. (Dz. U. R. P. Nr. 59, poz. 595) i rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 6 lutego 1928 r. (Dz. U. R. P. Nr. 15, poz. 108), wprowadza się następujące zmiany:

(1) Wstępne zdanie art. 2 otrzymuje brzmienie następujące;

"Rozważaniu i opinjowaniu Państwowej Rady Kolejowej podlegają sprawy, wnoszone pod jej obrady przez Ministra Komunikacji, tak z jego inicjatywa, jak i na wniosek członków Państwowej Rady Kolejowej, a dotyczące dziedzin następujących:"

(2) Skreśla się pkt. 4 ust. 1 art. 3.

(3) 1 Punkty 2), 3) i 5) ust. 1 art. 3 otrzymują następujące brzmienie:

"2) z przedstawicieli większych miast w liczbie co najmniej 6 po jednym z każdego, z wyboru rad miejskich, delegata Związku Miast Polskich, z przedstawicieli powiatowych związków komunalnych, po jednym z każdego województwa, delegowanych przez radę wojewódzką (sejmik wojewódzki), oraz z przedstawiciela Związku Powiatów Rzeczypospolitej;

3) z przedstawicieli organizacyj gospodarczo-społecznych w liczbie co najmniej 40 z wyboru tychże organizacyj;

4) z fachowców wybitnie znanych na polu kolejnictwa, mianowanych przez Ministra Komunikacji".

(4) Ust. 3 art. 3 otrzymuje brzmienie:

"Liczbę i wykaz organizacyj, o których mowa w pkt. 3 ust. 1 niniejszego artykułu, ustala Minister Komunikacji w porozumieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu oraz Ministrem Rolnictwa; liczbę i wykaz miast, o których mowa w pkt. 2 ust. 1 niniejszego artykułu, ustala Minister Komunikacji w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych; liczbę fachowców, o których mowa w pkt. 4) ust. 1 niniejszego artykułu, ustala Minister Komunikacji".

(5) W ust. 4 art. 3 cyfrę "5" zastępuje się cyfrą "4".

(6) Art. 8 otrzymuje następujące brzmienie:

"Porządek obrad i biegu spraw Państwowej Rady Kolejowej i stałych komitetów, jak również zakres działalności i kompetencji ostatnich "ustala regulamin, wydany przez Ministra Komunikacji, po zasięgnięciu opinji Rady.

Niektóre sprawy wedle swego uznania Państwowa Rada Kolejowa może przekazywać stałym komitetom do rozważania i zaopinjowania ostatecznego".

(7) Art. 9 i 10 pozostaje w brzmieniu dotychczasowem.

Wykonanie niniejszej ustawy porucza się Ministrowi Komunikacji, Upoważnia się Ministra Komunikacji do ogłoszenia w drodze obwieszczenia w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej jednolitego tekstu ustawy z dnia 15 kwietnia 1921 r. w sprawie powołania Państwowej Rady Kolejowej (Dz. U. R. P. Nr. 38, poz. 226) z uwzględnieniem zmian, wprowadzonych późniejszemi przepisami ustawowemi oraz niniejszą ustawą, jak również z zastąpieniem nazwy władz, wymienionych w powołanych przepisach, określeniami obecnie obowiązującemi.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

1 Art. 1 pkt 3 zmieniony przez obwieszczenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 30 kwietnia 1932 r. o sprostowaniu błędu (Dz.U.32.42.418).