Zmiana statutu Banku Gospodarstwa Krajowego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1928.56.532

Akt jednorazowy
Wersja od: 24 maja 1928 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 5 maja 1928 r.
o zmianie Statutu Banku Gospodarstwa Krajowego.

Na podstawie art. 2 i 21 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 30 maja 1924 r. (Dz. U. R. P. Nr. 46, poz. 477) oraz na podstawie § 108 Statutu Banku Gospodarstwa Krajowego (Dz. U. R. P. z 1924 r. Nr. 46, poz. 478) - zarządzam co następuje:
Paragraf 13 Statutu Banku Gospodarstwa Krajowego (Dz. U. R. P. z 1924 r. Nr. 46, poz. 478) otrzymuje brzmienie następujące:

"Na podstawie udzielanych w myśl niniejszego statutu pożyczek, zabezpieczonych na hipotekach miejskich i wiejskich oraz nieruchomościach Fabrycznych (§ 38), Bank wydawać będzie listy zastawne, na podstawie zaś udzielonych pożyczek komunalnych, kolejowych oraz przemysłowych - obligacje komunalne, kolejowe względnie bankowe.

Zarówno pożyczki udzielone w listach zastawnych i zabezpieczone na hipotekach ziemskich i miejskich oraz nieruchomościach fabrycznych, juk i pożyczki udzielone w obligacjach komunalnych, kolejowych oraz przemysłowych i zabezpieczone bądź hipotecznie bądź w inny sposób wskazany w niniejszym statucie - stanowią odrębne masy majątkowe. służące na zabezpieczenie praw posiadaczy listów zastawnych względnie obligacyj komunalnych, kolejowych oraz bankowych poszczególnych seryj względnie zamkniętych emisyj.

Listy zastawne i obligacje komunalne, kolejowe i bankowe wydaje się na okaziciela z zapewnieniem ich posiadaczom wypłaty odsetek i kapitału pod warunkami, wyszczególnionemi w listach zastawnych, względnie obligacjach."

Paragraf 30 tegoż statutu otrzymuje brzmienie następujące:

"Na obszarze mocy obowiązującej prawa o ustaleniu własności dóbr nieruchomych o przywilejach i hipotekach z dnia 26 kwietnia 1818 r. (Dz. Pr. V 295), zaciągający pożyczkę zeznaje jednostronnie akt wypłaty, wszakże pełnomocnik Banku jest obowiązany stawić się, gdy wypłata następuje z wezwania. Wyplata rzeczywista, o ile nie następuje z wezwań-jest dokonywana w lokalu Banku.

Przeciwko takiej wypłacie, stwierdzonej poświadczonym notarjalnie podpisem dłużnika, zarzut nieuiszczenia waluty nie jest dopuszczalny.

Bliższe przepisy o sposobie wypłaty pożyczki określi regulamin, wydany przez Radę. Nadzorczą.

Wpisy hipoteczne, dokonane na- rzecz Banku z tytułu ud z i f innych pożyczek, zarówno w listach zastawnych, jako leż w obligacjach, stanowią wyłącznie zabezpieczenia tych listów względnie obligacyj, przyczem wzmianka ta ma zawierać szczegółowe określenie emisji.

O ile wpis dotyczy listów zastawnych względnie obligacyj, które stanowią zamkniętą emisję, odnośna wzmianka w księgach hipotecznych ma określić tę emisję jako zamkniętą i wyraźnie stwierdzać, że wpis pożyczki Banku służy na wyłączne zabezpieczenie listów zastawnych, względnie obligacyj, pochodzących z tej zamkniętej emisyj".

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.