Art. 1. - Zmiana niektórych przepisów o adwokaturze w górnośląskiej części Województwa Śląskiego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1922.109.1009

Akt utracił moc
Wersja od: 15 grudnia 1922 r.
Art.  1.

Niemiecka ordynacja adwokacka z dnia 1 lipca 1987 r. 22 maja 1910 r. (Dz. Ust. Rzeszy z 1878 r. str. 177 z 1910 r. str. 772) w brzmieniu rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 16 czerwca 1922 r. o adwokaturze w górnośląskiej części Województwa Śląskiego (Dz. U. R. P. № 46, poz. 402) ulega następującym zmianom:

1.
§ 1. otrzymuje brzmienie następujące:

"Do adwokatury może być dopuszczony tylko obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, który w myśl przepisów, obowiązujących w górnośląskiej części Województwa Śląskiego, lub wedle przepisów, obowiązujących w Województwie Poznańskiem i Województwie Pomorskiem, uzyskał uzdolnienie do piastowania urzędu sędziowskiego".

2.
Ustęp drugi § 4 otrzymuje brzmienia następujące:

"Prawników jednak, którzy wedle przepisów, obowiązujących w b. zaborze rosyjskim, nabyli kwalifikacje na sędziego lub adwokata, albo którzy wedle przepisów obowiązujących w b. zaborze austrjackim, w cieszyńskiej części Województwa Śląskiego lub w b. Bośni i Hercegowinie, nabyli kwalifikacje na sędziego, adwokata lub notarjusza, należy do wykonywania zawodu adwokackiego dopuścić dopiero wtedy, gdy conajmniej przez jeden rok byli czynni w górnośląskiej części Województwa Śląskiego albo w Województwie Poznańskiem lub w Województwie Pomorskiem, jako sędziowie".

3.
L. 7 § 5 otrzymuje brzmienie następujące:

"7. Jeżeli wnioskodawca, należący do prawników, wymienionych w ustępie drugim § 4, nie był conajmniej przez jeden rok czynnym w górnośląskiej części Województwa Śląskiego albo w Województwie Poznańskiem lub w Województwie Pomorskiem jako sędzia".

4.
§ 8. otrzymuje brzmienie następujące:

"Dopuszczenie do wykonywania zawodu adwokackiego w górnośląskiej części Województwa Śląskiego obejmuje w sobie uprawnienie do wykonywania tego zawodu przy wszystkich sądach tamtejszych i przed Sądem Najwyższym.

Uprawnienie powyższe przysługuje także adwokatom, dopuszczonym do wykonywania zawodu adwokackiego w Województwach Poznańskiem i Pomorskiem".

5.
Zdanie drugie ustępu pierwszego § 20 otrzymuje brzmienie następujące:

"Odpis listy i wszelkie zaszłe w niej zmiany podaje sąd apelacyjny do wiadomości Ministerstwu Sprawiedliwości, Sądowi Najwyższemu, wszystkim sądom swego okręgu oraz sądom apelacyjnym na obszarze Województwa Poznańskiego i Województwa Pomorskiego, które zawiadamiają sądy swych okręgów".

6.
Zdanie pierwsze ustępu drugiego § 58 otrzymuje brzmienie następujące:

"Celem zniewolenia członków do poddania się wydanym zarządzeniom można nakładać grzywny do wysokości łącznej sumy stu tysięcy marek".

7.
L. 3 ustępu pierwszego § 63 otrzymuje brzmienie następujące:

"3 grzywna do miljona marek".