Zmiana granic miasta Krzemieńca i gmin wiejskich w powiecie krzemienieckim, województwie wołyńskiem.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1933.67.504

Akt utracił moc
Wersja od: 7 września 1933 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 14 sierpnia 1933 r.
w sprawie zmiany granic miasta Krzemieńca i gmin wiejskich w powiecie krzemienieckim, województwie wołyńskiem.

Na podstawie art. 1 ustawy z dnia 20 lutego 1920 r. w przedmiocie zaliczania osad wiejskich w poczet miast oraz zmiany granic miast na obszarze b. zaboru rosyjskiego (Dz. U. R. P. Nr. 19, poz. 92), w brzmieniu ustalonem rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 3 grudnia 1932 r. w sprawie zmiany właściwości niektórych władz w zakresie podziału administracyjnego Państwa (Dz. U. R. P. Nr. 109, poz. 895) i art. 1 i 4 ustawy z dnia 22 września 1922 r. w przedmiocie zmiany granic oraz rozwiązywania i tworzenia gmin wiejskich na obszarze b. zaborów rosyjskiego i austrjackiego (Dz. U. R. P. Nr. 86, poz. 770), zarządzam co następuje;
Znosi się gminy wiejskie Białokrynica, Borki, Borsuki, Wierzbowiec i Zarudzie.
Tworzy się gminę wiejską Katerburg z siedzibą w Katerburgu i włącza się do niej:
a)
ze zniesionej gminy Borki wsie: Cecyniówka, Folwarki Małe, Folwarki Duże, Kudłajówka, Katerburg, Nowosiółki, Podhajce, Rybcza, Stasziców, Tetylkowce, Temnohajce, Wilja, tudzież osadę miejską Katerburg;
b)
z gminy Wiśniowiec: wsie Horynkę, Kuszlin i Wolę Rycerską;
c)
ze zniesionej gminy Borsuki wsie: Matwiejowce, Piszczatyńce, Okniny Duże, Jankowce, Okniny Małe, Witosowo i futor Sniegorowszczyzna.
Tworzy się gminę wiejską Kołodno z siedzibą w Kołodnem-Lisowszczyźnie i włącza się do niej:
a)
ze zniesionej gminy Zarudzie wsie: Zarudzie, Oleszkowce, Witkowce, Bolizuby, Kołodno - Siedlisko, Kołodno - Lisowszczyzna, Szymkowce, Rzeszniówka, Rakowiec Wielki, Rakowiec Mały i Reymontów;
b)
ze zniesionej gminy Wierzbowiec wsie: Gnidawa, Czajczyńce, Kochanówka i Musurowce;
c)
z gminy Wiśniowiec wieś Wola Wilsona.
Tworzy się gminę wiejską Uhorsk z siedzibą w Uhorsku i włącza się do niej:
a)
ze zniesionej gminy Białokrynica wsie: Antonowce, Andruha Mała, Baszkowce, Bonówka, Chmieliszcze, Iłowica Mała, Iłowica Wielka, Lisznia, Oderadówka, Stożek, Soczyszcze, Tylawka, Uhorsk, Wesołówka, Zabara, Zależce i Zołobki;
b)
ze zniesionej gminy wiejskiej Borki wsie: Sosnówka i Ludwiszcze;
c)
z gminy wiejskiej Szumsk wieś Mosty;
d)
z gminy miejskiej Krzemieniec przedmieścia: Czuhale, Zebłozy Duże, Zebłozy Małe, Bielecka Dolina i Bonówka.
Włącza się do gminy wiejskiej Bereżce wsie: Kołosowo, Szpikołosy i Sapanów ze zniesionej gminy wiejskiej Białokrynica, tudzież osadę Podwysokie, która dotychczas należała terytorjalnie częściowo do gminy miejskiej Krzemieniec, a częściowo do zniesionej gminy wiejskiej Białokrynica.
Włącza się do gminy wiejskiej Białozórka wieś Ośniki z gminy wiejskiej Łanowce i wsie Obryszkowce, Buhłów, Lulińce i Kutyski z gminy wiejskiej Wyszogródek.
Włącza się do gminy wiejskiej Dederkały wsie Borki, Nowystaw i Szumbar ze zniesionej gminy wiejskiej Borki, wsie Zaborcę i Michałówka z gminy wiejskiej Łanowce i wsie Tatarzyńce, Jakimowce i Hryńkowce ze zniesionej gminy wiejskiej Borsuki.
Włącza się do gminy wiejskiej Łanowce wsie Borsuki, Borszczówka, Peredmirka, Kuśkowce Wielkie, Napadówka, Siniowce i Kurhany ze zniesionej gminy wiejskiej Borsuki.
Włącza się do gminy wiejskiej Poczajów wsie: Waligóry, Komarówka i futory Dunajewszczyzna ze wsi Dunajów, z gminy wiejskiej Bereżce.
Włącza się do gminy wiejskiej Stary Oleksiniec wieś Wolica z gminy wiejskiej Poczajów i wsie Rakowiec Czosnowski, Gniezdyczno ze zniesionej gminy wiejskiej Zarudzie.
Włącza się do gminy wiejskiej Wiśniowiec, wieś Oryszkowce ze zniesionej gminy Wierzbowiec i wieś Śniegorówka ze zniesionej gminy wiejskiej Borsuki.
Włącza się do gminy wiejskiej Wyszogródek wsie Wierzbowiec, Łopuszno, Kornaczówka, Szyły i Pachinia ze zniesionej gminy wiejskiej Wierzbowiec.
Włącza się do gminy miejskiej Krzemieniec:
a)
wsie Syczówka, Grabówka, Andruha Duża i Białokrynica, ze zniesionej gminy wiejskiej Białokrynica za wyjątkiem lasów, stanowiących własność Liceum Krzemienieckiego;
b)
terytorjum o obszarze 138 - 450 m. kw., na którem położona jest częściowo stacja kolejowa Krzemieniec, stanowiące własność Skarbu Państwa, a należące dotychczas administracyjnie częściowo do wsi Podleśce, a częściowo do wsi Młynówce, gminy wiejskiej Bereżce;
c)
grunta dawnych koszar wojskowych o obszarze 350.837 m. kw., stanowiące własność Skarbu Państwa, a należące obecnie administracyjnie do wsi Podleśce, gminy wiejskiej Bereżce.

Po włączeniu tych objektów i po wyłączeniu przedmieść, wymienionych w § 4 punkt d rozporządzenia niniejszego, granice miasta Krzemieńca przedstawiać się będą następująco:

Punktem początkowym granicy gminy miasta Krzemieńca jest tor kolejowy Krzemieniec-Dubno, a mianowicie w punkcie pomiędzy znakami torowemi 253/254 przy słupie telegraficznym Nr. 196 granica biegnie w kierunku SO wzdłuż bagna do mostu żelbetonowego przy szosie na Dubno (dł. 1 klm. 300 mtr.). Od mostu żelbetonowego po szosie w kierunku na Dubno do rogu z lasem, należącym do 12 pułku (słup telegraficzny Nr. 84) odległ. 300 mtr. Dalej drogą obok granicy lasu, należącego do 12 pułku Ułanów Podolskich, w kierunku SO do strzelnicy tegoż pułku (odl. 1 klm.). Od strzelnicy 12 pułku do słupów murowanych, służących jako brama wyjazdowa do koszar (kier. SO odl. 500 mtr.). Dalej granica biegnie drogą do skrzyżowania dróg Syczówka-Białokrynica z jednej strony, a drogą chutoru Chwoszcze i chutoru Kuczery z drugiej strony (kier. SW. odl. 1 klm. 500 mtr.), od skrzyżowania tych dróg po drodze na Syczówkę (kier. SO. odl. 800 mtr.) do granicy z lasem licealnym. Dalej wąwozem lasu licealnego do drogi z chutoru Chwoszcze (przebiegając poza szkołę murarską) do góry Kamiennej (kier. SW. odl. 800 mtr.). Od tego punktu wąwozem na wschód do drogi ze wsi Zebłazy i drogą tą do szosy Krzemieniec-Szumsk (kier. SO. i SW. odl. około 3 klm.). Dalej szosą Szumsk-Krzemieniec w kierunku Szumska do skrzyżowania z drogą bitą na Poczajów (kier. SO. odl. 600 mtr.). Od skrzyżowania tych dróg drogą brukowaną na Poczajów do domu Stróża Zarządu Drogowego (kier. SW. odl. około 4 kim.). Od tego domku do rogu lasku (odl. 1.75 klm.) i wzdłuż lasu w górę do ul. St. Detiuka (kier. NW. odl. 1 klm.). Dalej drogą do skrzyżowania z drogą na Zołoby, dalej do granicy działki leśnej lasu licealnego i od tego punktu prostą linją przez las licealny, opierając się o były tor dojazdowej kolejki do kopalni węgla (kier. N. odl. około 4,5 klm.). Dalej starym torem do drogi Krzemieniec-Królewski Most (kier. NW. odl. 800 mtr.). Od tej drogi do toru kolejowego Krzemieniec-Dubno w kierunku na Dubno (znak kolejowy Nr . 31 (kier. NW. odl. 800 mtr.). Dalej torem kolejowym Krzemieniec-Dubno w kierunku na Dubno do znaków kolejowych 253/254 i słupa telegraficznego Nr. 196 za wsią Duża Andruha.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 października 1933 r,