Zm.: ustawa z dnia 13 marca 1934 r. o nadzorze nad hodowlą koni.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1946.9.67

Akt jednorazowy
Wersja od: 29 marca 1946 r.

DEKRET
z dnia 22 lutego 1946 r.
o zmianie ustawy z dnia 13 marca 1934 r. o nadzorze nad hodowlą koni.

Na podstawie ustawy z dnia 3 stycznia 1945 r. o trybie wydawania dekretów z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr 1, poz. 1) - Rada Ministrów postanawia, a Prezydium Krajowej Rady Narodowej zatwierdza, co następuje:

W ustawie z dnia 13 marca 1934 r. o nadzorze nad hodowlą koni (Dz. U. R. P. Nr 32, poz. 284) wprowadza się następujące zmiany:

1)
art. 1 otrzymuje brzmienie:

"Art. 1. (1) W celu stwierdzenia pochodzenia koni prowadzone będą księgi stadne koni. Z ksiąg tych będą wydawane zaświadczenia o dokonanych w nich wpisach.

(2) Organizacje hodowlane, upoważnione przez Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych, prowadzić będą księgi stadne, o których mowa w ust. (1).

(3) Wymagania, jakim powinny odpowiadać konie, które mogą być wpisane do ksiąg stadnych koni, oraz przepisy o prowadzeniu tych ksiąg ustala Minister Rolnictwa i Reform Rolnych";

2)
w art. 3 ust. (1) skreśla się wyraz "cudzych";
3)
w art. 4 ust. (1) skreśla się wyraz "bezpłatnych" oraz dodaje się zdanie drugie w brzmieniu: "Za świadectwa uznania izby rolnicze mogą pobierać opłaty za zgodą Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych w wysokości przez tegoż Ministra zatwierdzonej";
4)
w art. 5 ust. (1) i ust. (2) wyrazy: "ogierów trzyletnich" zastępuje się wyrazami: "ogierów dwuletnich";
5)
art. 6 otrzymuje brzmienie:

"Art. 6. (1) Właściciele ogierów dwuletnich i starszych, których konie nie zostały uznane przez komisje kwalifikacyjne, obowiązani są poddać je wytrzebieniu na własny koszt i ryzyko w terminie trzech miesięcy po wydaniu orzeczenia komisji. Powiatowy urząd ziemski może przedłużyć ten termin z ważnej przyczyny.

(2) Ogiery niewytrzebione w obowiązującym terminie podlegają skonfiskowaniu bez odszkodowania przez powiatowe urzędy ziemskie. Po wytrzebieniu zostają one oddane do użytku publicznego lub też sprzedane z przetargu. Uzyskane stąd sumy pieniężne będą użyte na cele hodowli koni według uznania powiatowych urzędów ziemskich.

(3) Minister Rolnictwa i Reform Rolnych może nakładać na organa służby weterynaryjnej państwowej i samorządowej obowiązek trzebienia ogierów nieuznanych za opłatą w wysokości przez niego ustalonej.

(4) Minister Rolnictwa i Reform Rolnych określa, do jakich ogierów w zakładach specjalnych oraz większych miastach nie mają zastosowania przepisy niniejszego artykułu";

6)
w art. 7 ust. (1) i (4) otrzymują brzmienie:

"(1) Właściciele ogierów uznanych obowiązani są prowadzić rejestr pokrytych klaczy i wydawać świadectwa pokrycia".

"(4) Wzory rejestru pokrytych klaczy oraz świadectwa pokrycia ustala Minister Rolnictwa i Reform Rolnych";

7)
w art. 8 ust. (1) skreśla się wyrazy: "lub ksiąg ogierów i klaczy zarodowych", a w ust. (2) wyrazy: "księgi ogierów i klaczy zarodowych" zastępuje się wyrazami "księgi stadnej";
8)
art. 9 otrzymuje brzmienie:

"Art. 9. Grzywną do 3.000 zł karany będzie:

1) kto pokrywa klacz ogierem nieuznanym (art. 3 ust. (1));

2) kto dopuszcza do powstania warunków, przy których jest możliwe pokrycie klaczy ogierem nieuznanym;

3) kto nie zgłasza zarządowi gminy ogiera lub nie doprowadza go przed komisję kwalifikacyjną (art. 5 ust. (1))";

9)
w art. 10 ust. (3) otrzymuje brzmienie:

"(3) W przypadku pokrycia klaczy ogierem, do którego stosownie do ust. (3) art. 5 nie odnoszą się przepisy ust. (1) i (2) tegoż artykułu, powiatowa władza administracji ogólnej w razie wydania orzeczenia karnego w myśl art. 9 pkt 1) lub 2) może zarządzić wytrzebienie ogiera na koszt i ryzyko właściciela".

Upoważnia się Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych do ogłoszenia w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej jednolitego tekstu ustawy z dnia 13 marca 1934 r. o nadzorze nad hodowlą koni (Dz. U. R. P. Nr 32, poz. 284) z uwzględnieniem zmian, wprowadzonych niniejszym dekretem.

Wykonanie niniejszego dekretu porucza się Ministrowi Rolnictwa i Reform Rolnych.

Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.