Zm.: rozporządzenie w sprawie wykonania ustawy o przedsiębiorstwach państwowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1988.6.51

Akt jednorazowy
Wersja od: 29 lutego 1988 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 8 lutego 1988 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie wykonania ustawy o przedsiębiorstwach państwowych.

Na podstawie art. 24 i 30 ustawy z dnia 25 września 1981 r. o przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. z 1987 r. Nr 35, poz. 201) zarządza się, co następuje:
W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 listopada 1981 r. w sprawie wykonania ustawy o przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. Nr 31, poz. 170 i z 1987 r. Nr 37, poz. 213) po rozdziale 4 dodaje się rozdział 4a w brzmieniu:

"Rozdział 4a.

Likwidacja przedsiębiorstwa państwowego w celu założenia spółki.

§ 51a. Likwidacja przedsiębiorstwa w celu założenia spółki, zwana dalej "przekształceniem", polega na przekształceniu jego formy organizacyjno-prawnej bez zakończenia działalności gospodarczej.

§ 51b. 1. Wspólny wniosek rady pracowniczej i dyrektora przedsiębiorstwa o przekształcenie, kierowany do organu założycielskiego, powinien zawierać:

1) uzasadnienie ekonomiczne projektowanego przekształcenia,

2) wskazanie podmiotu przejmującego wierzytelności oraz zobowiązania przedsiębiorstwa, w tym zobowiązania wynikające ze stosunku pracy.

2. Do wniosku należy dołączyć projekt umowy spółki lub statut spółki akcyjnej.

§ 51c. Organ założycielski przed wyrażeniem zgody na przekształcenie przedsiębiorstwa w spółkę przeprowadza postępowanie przygotowawcze, stosując odpowiednio art. 13 ustawy o przedsiębiorstwach państwowych.

§ 51d. W razie wyrażenia zgody na przekształcenie, organ założycielski określa warunki tego przekształcenia. W szczególności określa sposób zabezpieczenia roszczeń wierzycieli i zobowiązań wynikających ze stosunku pracy przekształcanego przedsiębiorstwa.

§ 51e. 1. Postępowanie dotyczące przekształcenia prowadzi dyrektor przedsiębiorstwa, powiadamiając właściwą izbę skarbową i bank finansujący działalność przedsiębiorstwa o rozpoczęciu postępowania.

2. W toku postępowania, o którym mowa w ust. 1, należy w szczególności:

1) sporządzić bilans i inwentaryzację składników majątkowych w celu ustalenia aktywów i pasywów przekształcanego przedsiębiorstwa,

2) wezwać, poprzez ogłoszenie w prasie, wierzycieli przekształcanego przedsiębiorstwa do zgłaszania roszczeń,

3) sporządzić wykaz roszczeń wierzycieli przekształcanego przedsiębiorstwa oraz sposób ich zaspokojenia.

§ 51f. Przy zawieraniu umowy spółki, podpisywaniu statutu spółki oraz przy objęciu akcji stosuje się przepisy o przedstawicielstwie.

§ 51g. Wniosek o wykreślenie przedsiębiorstwa z rejestru przedsiębiorstw zgłasza się do sądu w dniu zarejestrowania spółki."

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.