Zm.: rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 1 lutego 1927 r. o zniesieniu służebności w województwie kieleckiem, lubelskiem, łódzkiem, warszawskiem i w zachodniej części województwa białostockiego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1933.29.251

Akt jednorazowy
Wersja od: 29 kwietnia 1933 r.

USTAWA
z dnia 28 marca 1933 r.
w sprawie zmiany rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 1 lutego 1927 r. o zniesieniu służebności w województwie kieleckiem, lubelskiem, łódzkiem, warszawskiem i w zachodniej części województwa białostockiego.

W rozporządzeniu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 1 lutego 1927 r. o zniesieniu służebności w województwie kieleckiem, lubelskiem, łódzkiem, warszawskiem i w zachodniej części województwa białostockiego (Dz. U. R. P. Nr. 10, poz. 74) wprowadza się zmiany następujące:

1)
w art. 24 w cz. 3 dodaje się zdanie końcowe o brzmieniu następującem: "Wynagrodzenie w gruntach wraz z drzewostanem za służebności pastwiskowe oraz wynagrodzenie w gruntach bez drzewostanu lub w użytkach rolnych za służebności leśne może być wydzielone częściowo lub w całości także bez zgody stron w przypadkach niemożności innego wydzielania (cz. 1) lub w przypadkach, uzasadnionych względami ogólno-gospodarczemi";
2)
dotychczasową treść art. 31 oznacza się jako "1)" i dodaje się cz. 2, 3 i 4 o brzmieniu następującem:

"2) Jeżeli tytułem wynagrodzenia za zniesienie służebności wydzielono ziemię z pod lasu, z której drzewostany nie zostały usunięte, komisja ziemska, zatwierdzając projekt przymusowego zniesienia służebności (art. 41), ustali termin, w którym właściciel dziedziny służebnej powinien drzewostany usunąć. W razie nieusunięcia drzewostanów w oznaczonym terminie, przechodzą one na własność dziedziny władnącej. Termin usunięcia drzewostanów wyznaczony będzie na okres nie przekraczający lat pięciu, licząc od daty wykonalności orzeczenia komisji ziemskiej, zatwierdzającego projekt zniesienia służebności. Na wniosek właściciela dziedziny służebnej, zgłoszony przed upływem terminu, wyznaczonego do usunięcia drzewostanów, okręgowa komisja ziemska może ze względu na ogólną konjunkturę gospodarczą termin ten przedłużyć, przyczem okres, wyznaczony do usunięcia drzewostanów, nie może przekraczać ogółem lat siedmiu.

3) Okręgowa komisja ziemska może dodatkowem orzeczeniem ustalić termin usunięcia drzewostanów, jeżeli termin ten w orzeczeniu, zatwierdzającem projekt zniesienia służebności, nie został ustalony. Postanowienia cz. 2 stosują się odpowiednio.

4) Do czasu usunięcia drzewostanów lub przejścia ich na własność dziedzin władnących, dziedziny te mogą korzystać z uprawnień służebnościowych, za które wydzielona została ziemia z pod lasu";

3)
w art. 40 dodaje się zdanie końcowe w następującem brzmieniu:

"Postanowienia cz. 2, 3 i 4 art. 31 stosują się analogicznie, jeżeli postępowanie przymusowe w myśl artykułu niniejszego zakończone zostanie w trybie umownym";

4)
w art. 43, w cz. 1, w zdaniu pierwszem wyrazy: "w ciągu trzech lat przy oprocentowaniu w stosunku 8% rocznie" zastępuje się wyrazami: "w ciągu lat dziesięciu", po tych wyrazach dodaje się nowe zdanie w brzmieniu następującem: "Na wniosek osób, które na podstawie wykonalnych orzeczeń komisyj ziemskich obowiązane są do spłaty wynagrodzenia w krótszych terminach, okręgowe komisje ziemskie mogą wydać nowe orzeczenia, przedłużające okres spłaty do lat dziesięciu";
5)
na końcu art. 43, cz. 1 dodaje się dalsze zdanie: "Dziedzinie służebnej przysługuje prawo częściowego lub całkowitego spłacenia wynagrodzenia przed upływem terminu, wskazanego w orzeczeniu. W razie odmowy przyjęcia wynagrodzenia przez dziedzinę władnącą, wynagrodzenie winno być złożone do depozytu sądowego";
6)
w art. 47, w cz. 2 dodaje się zdanie końcowe w następującem brzmieniu: "Przepis niniejszy nie narusza postanowienia cz. 4 art. 31 rozporządzenia niniejszego".
(1)
Jeżeli umowa lub projekt zniesienia służebności, zatwierdzony wykonalnem orzeczeniem komisji ziemskiej, zapadłem przed wejściem w życie ustawy niniejszej, ustaliły wynagrodzenie za zniesienie służebności w gotowiźnie, okręgowa komisja ziemska na wniosek właściciela dziedziny służebnej, zgłoszony przed całkowitą spłatą wynagrodzenia gotówkowego, a uzasadniony trudnościami płatniczemi wnioskodawcy, może wydać orzeczenie o wydzielenie gruntów dziedziny służebnej zamiast nie spłaconej sumy wynagrodzenia gotówkowego. Orzeczenie takie może być również wydane na wniosek przedstawicieli dziedzin władnących, jednak tylko wówczas, gdy nie zostały zapłacone przynajmniej trzy kolejne raty wynagrodzenia, a jeżeli właściciel dziedziny służebnej obowiązany był do spłaty wynagrodzenia w ratach rocznych - co najmniej dwie kolejne raty wynagrodzenia.
(2)
Orzeczenie o wydzieleniu gruntów dziedziny służebnej zamiast wynagrodzenia gotówkowego może być wydane tylko wówczas, gdy nie zachodzą okoliczności, przewidziane w punktach b) oraz e) art. 25 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 1 lutego 1927 r. (Dz. U. R. P. Nr. 10, poz. 74) i gdy wydzielenie gruntów jest racjonalne ze względu na strukturę gospodarczą zarówno dziedziny władnącej, jak i służebnej.
(3)
Podstawą wydzielenia gruntów zamiast wynagrodzenia gotówkowego będzie kwota nie uiszczonego wynagrodzenia. Wartość wydzielanych użytków określona będzie w trybie i na zasadach, stosowanych przy opracowywaniu projektów przymusowego zniesienia służebności, przyczem okres dwuletni, przewidziany w art. 37 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 1 lutego 1927 r. (Dz. U. R. P. Nr. 10, poz. 74), liczony będzie od daty zawarcia umowy; jeżeli wynagrodzenie gotówkowe ustalone zostało w orzeczeniu, zatwierdzającem projekt przymusowego zniesienia służebności, obowiązuje okres dwuletni, wzięty za podstawę w projekcie.
(1)
Egzekucja wynagrodzenia gotówkowego za zniesienie służebności, wszczęta na podstawie tytułów wykonawczych, uzyskanych przeciwko właścicielowi dziedziny służebnej, podlega zawieszeniu w razie przedstawienia zaświadczenia przewodniczącego okręgowej komisji ziemskiej, stwierdzającego, że osoby uprawnione wystąpiły z wnioskiem o wydanie orzeczenia na podstawie zdania drugiego cz. 1 art. 43 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 1 lutego 1927 r. (Dz. U. R. P. Nr. 10, poz. 74) lub art. 2 ustawy niniejszej. Postępowanie egzekucyjne może być podjęte, jeżeli orzeczenie okręgowej komisji ziemskiej, załatwiające wniosek ten odmownie, stanie się wykonalne; jeżeli orzeczenie, załatwiające wniosek przychylnie, stanie się wykonalne, orzeczenie, zatwierdzające projekt, który wyznacza wynagrodzenie za zniesione służebności w gotowiźnie, traci moc w części, unormowanej nowem orzeczeniem, a postępowanie egzekucyjne umarza się.
(2)
Na podstawie wymienionego w cz. 1 zaświadczenia przewodniczącego okręgowej komisji ziemskiej sądy wstrzymają udzielenie klauzul wykonalności określonym w cz. 1 tytułom egzekucyjnym.

Wykonanie ustawy niniejszej porucza się Ministrowi Rolnictwa i Reform Rolnych w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwości.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie w 14 dni po ogłoszeniu.