Zm.: art. 15 rozporządzenia z dnia 11 czerwca 1920 r. o taryfie celnej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1923.110.873

Akt utracił moc
Wersja od: 6 grudnia 1923 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW SKARBU ORAZ PRZEMYSŁU I HANDLU.
z dnia 7 października 1923 roku
w przedmiocie zmiany brzmienia artykułu 15 rozporządzenia Ministrów Skarbu oraz Przemysłu i Handlu z dnia 11 czerwca 1920 r. o taryfie celnej. *

Na podstawie uchwały Sejmu Ustawodawczego z dnia 1 sierpnia 1919 r. oraz uchwały Rady Ministrów z dnia 26 maja 1919 r. zarządza się, co następuje:
Artykuł 15-ty rozporządzenia Ministrów Skarbu oraz Przemysłu i Handlu z dnia 11 czerwca 1920 r. o taryfie celnej (Dz. U. R. P. № 51 poz. 314 z 1920 r.) otrzymuje następujące brzmienie:
I.
Od wszelkich przesyłek towarowych, z wyjątkami przytoczonymi poniżej, przywożonych do obszaru celnego Rzeczypospolitej Polskiej lub też wywożonych z tego obszaru, pobiera się przy ostatecznej odprawie opłatę manipulacyjną w następującej wysokości:
a)
od towarów przywożonych, podlegających opłacie celnej - 5% od cła łącznie z przypadającą dopłatą do cła (agiem), najmniej jednak 10.000 mk. od każdej przesyłki, b) 1. od wymienionych niżej towarów przywożonych, wolnych od cła-200 mk. od 1 kg. wagi surowej, najmniej jednak 10.000 mk. od każdej przesyłki.
Pozycja taryfy celnejNazwa towaru
1Zboża w ziarnie, z wyjątkiem ryżu, groch i bób oprócz wymienionych w poz. 5
5 p. 1aŚwieże ziemniaki, buraki pastewne i cukrowe, cykorja, marchew, brukiew i kapusta.
37 p. 4aŚledzie solone.
51 p. 1Sadło zwierzęce nieprzerobione oprócz oddzielnie wymienionego.
51 p. 2aTran (tłuszcz wieloryba, psa morskiego i t. d.), sadło rybie i spermacet w stanie nieoczyszczonym,
54Skóry surowe (niewyprawione) w kawałkach i w całości.
Uwaga: Skóry koźle i koźlęce (bastard bastils) niewyprawione i półgarbowane, ale nie-barwione i niewykończone.
179 p. 1Materjały włókniste roślinne surowe: bawełna surowa, końce tkackie bawełniane, włókna trojeści pospolitej (aslepias) ; wata torfowa oraz materjały wymienione w p. 3 tej pozycji, chociażby kotonizowane, odpadki, wyczoski bawełniane.
" p. 2Juta surowa, wyczoski jutowe również smołowane.
181 p. 1Wełna, sierść i puch zwierzęcy, nieczesane i nieprzędzone, nieprane i prane, wyczoski, końce i odpadki niebarwione i barwione również gremplowane.
181 p. 2Od innych towarów przywożonych, wolnych od cła - 20 mk. od 1 kg. wagi surowej, najmniej jednak 10.000 mk. od każdej przesyłki.
c)
od towarów wywożonych 10 mk. od 1 kg. wagi surowej, najmniej jednak 10.000 mk. od każdej przesyłki.

Uwaga: Od towarów wywożonych z powrotem zagranicą po uskutecznieniu odprawy celnej przywozowej pobiera się opłatę manipulacyjną według norm przywozowych oraz za manipulację wywozową według norm ustalonych dla towarów wywozowych.

Od towarów wywożonych z powrotem zagranicą bez uskutecznienia odprawy przywozowej pobiera się opłatą manipulacyjną tylko według normy wywozowej.

Przesyłki omyłkowo przywiezione z zagranicy lub wywiezione zagranicą z winy kolei uwalnia się od opłat manipulacyjnych.

d)
od towarów odprawionych na zasadzie artykułu 12 niniejszego rozporządzenia pobiera się opłatą manipulacyjną tylko przy wywozie w wysokości 10 mk. od 1 kg. wagi surowej, najmniej jednak 10.000 mk. od każdej przesyłki.
II.
Następujące towary są wolne przy przywozie i wywozie od opłaty manipulacyjnej:
a)
węgiel kamienny, brunatny, torfowy i drzewny, cegiełki węglowe (brykiety), koks i torf,
b)
wszelkiego rodzaju żywe ptactwo i zwierzęta niepodlegające według taryfy opłacie celnej oraz przywożone z połowu na łodziach rybackich ryby świeże,
c)
towary odprawione bez cła w myśl art. 10 oraz punktów 1, 2, 3, 4, 5, 7 i 8 artykułu 11 niniejszego rozporządzenia,
d)
towary wolne w przywozie od cła a przeznaczone dla instytucji i osób wymienionych w punkcie 4 artykułu 11 niniejszego rozporządzenia,
e)
towary przewożone w ruchu granicznym,
f)
przedmioty przewożone na zasadzie umów o reewakuacji, rewindykacji, repatriacji i reparacji (odszkodowaniu),
g)
towary wywożone do Niemiec w myśl art. 268-b Traktatu Wersalskiego z dnia 28. VI. 1919 r.
h)
towary przewożone tranzytem.
III.
Od przesyłek pocztowych podlegających opłacie celnej pobiera się opłatę manipulacyjną w wysokości 5% od sumy cła łącznie z przypadającą dopłatą do cła (agiem), najmniej jednak 5.000 mk. od każdej paczki. Przesyłki pocztowe wolne od cła są wolne również od opłaty manipulacyjnej.
IV.
Przesyłki zadeklarowane w sposób niezupełny lub niezadeklarowane we właściwym terminie podlegają niezależnie od innych opłat manipulacyjnych dodatkowej opłacie manipulacyjnej w wysokości 10% od przypadającego da łącznie z dopłatą do cła (agiem).
V.
Niezależnie od cła i opłat manipulacyjnych pobiera się od towarów przyjętych na skład urzędowy opłatą składową.

Urzędy celne, posiadające własne składy urzędowe, pobierać będą opłaty składowe według osobnych przepisów. Za pierwsze trzy dni nie pobiera się opłaty.

VI.
Ministerstwo Skarbu ustali w jakich wypadkach i w jakiej wysokości uiszczać należy opłatę za wykonanie czynności poza godzinami urzędowemi lub poza obrębem miejsca urzędowego oraz za konwojowanie lub strzeżenie towarów.
Rozporządzenie Ministrów Skarbu oraz Przemysłu i Handlu z dnia 26 maja 1923 r. w przedmiocie nadania nowego brzmienia artykułowi 15 rozporządzenia o taryfie celnej (Dz. U. R. P. № 59, poz. 422) uchyla się.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie siódmego dnia po ogłoszeniu, uważając dzień następny po ogłoszeniu za pierwszy w tej rachubie.
* Z dniem 6 grudnia 1923 r. ustalone nin. rozporządzeniem normy opłat manipulacyjnych, wymienionych w punktach b, c, d rozdziału I artykułu 15 rozporządzenia o taryfie celnej, podwyższa się pięciokrotnie. We wszystkich wypadkach pobierania opłaty manipulacyjnej, przewidzianych w rozdziale I wspomnianego artykułu 15 rozporządzenia o taryfie celnej, ustala się jako minimum opłaty manipulacyjnej od każdej przesyłki kwotę 100.000 mk. Od podlegających opłacie celnej przesyłek pocztowych, wymienionych w III rozdziale artykułu 15 rozporządzenia o taryfie celnej, ustala się jako minimum opłaty manipulacyjnej 50.000 mk. od każdej paczki, zgodnie z § 1 i § 2 rozporządzenia z dnia 30 listopada 1923 r. (Dz.U.23.122.994).