§ 14. - Zgłoszenia celne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2021.1841 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 11 października 2021 r.
§  14.  2
1. 
Zgłoszenie celne o objęcie procedurą dopuszczenia do obrotu przesyłek zawierających towary zwolnione z należności celnych przywozowych na podstawie art. 86-94 i art. 102-104 rozporządzenia ustanawiającego wspólnotowy system zwolnień celnych i zwolnione z podatku w trybie przepisów odrębnych, których łączna wartość w jednej przesyłce nie przekracza równowartości 150 euro, może być dokonane zbiorczo na jednym zgłoszeniu celnym.
2. 
Zgłoszenie celne o objęcie procedurą dopuszczenia do obrotu, o którym mowa w art. 143a rozporządzenia delegowanego, dotyczące przesyłek zawierających towary zwolnione z należności celnych przywozowych na podstawie art. 25 ust. 1 rozporządzenia ustanawiającego wspólnotowy system zwolnień celnych, z wyłączeniem towarów, o których mowa w art. 27 lit. a i b rozporządzenia ustanawiającego wspólnotowy system zwolnień celnych, i zwolnione z podatku w trybie przepisów odrębnych może być dokonane zbiorczo na jednym zgłoszeniu celnym.
3. 
Zgłoszenie celne o objęcie procedurą dopuszczenia do obrotu, o którym mowa w art. 143a rozporządzenia delegowanego, dotyczące przesyłek zawierających towary zwolnione z należności celnych przywozowych na podstawie art. 23 ust. 1 rozporządzenia ustanawiającego wspólnotowy system zwolnień celnych może być dokonane zbiorczo na jednym zgłoszeniu celnym, w terminie do 5. dnia miesiąca następnego za miesiąc poprzedni, o ile są spełnione łącznie następujące wymogi:
1)
osoba składająca zgłoszenie celne działa jako przedstawiciel pośredni, o którym mowa w art. 18 unijnego kodeksu celnego;
2)
podatek z tytułu importu towarów jest wykazywany w zgłoszeniu celnym zgodnie z art. 138i ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2021 r. poz. 685, z późn. zm.);
3)
osoba składająca zgłoszenie celne prowadzi ewidencję, o której mowa w ust. 4, i udostępnia ją zgodnie z ust. 5.
4. 
Zgłoszenie celne, o którym mowa w ust. 3, jest składane na podstawie danych zawartych w ewidencji prowadzonej w postaci elektronicznej obejmujących:
1)
dane identyfikacyjne nadawcy przesyłki;
2)
dane identyfikacyjne odbiorcy przesyłki;
3)
sześciocyfrowy kod Zharmonizowanego Systemu Oznaczenia i Kodowania (kod HS) oraz opis towaru;
4)
ilość towaru;
5)
wartość towaru w walucie sprzedaży oraz kod tej waluty;
6)
wartość towaru w walucie polskiej;
7)
koszty ubezpieczenia i transportu, o ile są znane;
8)
wysokość kwoty należnego podatku od towarów i usług;
9)
numer zamówienia lub numer transakcji;
10)
numer przesyłki;
11)
dokument związany z przywozem towaru poprzedzający wpis do ewidencji, o ile występuje;
12)
datę dokonania wpisu do ewidencji;
13)
datę:
a)
poboru podatku od towarów i usług i doręczenia przesyłki odbiorcy albo
b)
dokonania zwrotu niedoręczonej przesyłki poza obszar celny Unii Europejskiej, ze wskazaniem szczegółowych informacji potwierdzających zwrot takiej przesyłki, albo
c)
zniszczenia niedoręczonej przesyłki, ze wskazaniem szczegółowych informacji dotyczących decyzji organu celnego w sprawie zniszczenia takiej przesyłki;
14)
adnotacje.
5. 
Ewidencja jest zatwierdzana przez organ celny, do którego jest składane zgłoszenie celne, o którym mowa w ust. 3, na wniosek osoby składającej to zgłoszenie, przed złożeniem po raz pierwszy takiego zgłoszenia oraz udostępniana na każde jego żądanie.
2 § 14:

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 23 grudnia 2019 r. (Dz.U.2020.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 stycznia 2020 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 29 czerwca 2021 r. (Dz.U.2021.1187) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2021 r. z tym że w zakresie ust. 5 wszedł w życie z dniem 30 czerwca 2021 r.