Rozdział 6 - Tryb postępowania z wydanymi zezwoleniami - Zezwolenia na przewożenie przez granicę państwa określonych roślin i zwierząt.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2002.39.357

Akt utracił moc
Wersja od: 16 kwietnia 2002 r.

Rozdział  6

Tryb postępowania z wydanymi zezwoleniami

§  25. 
1. 
W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku, o którym mowa w § 10, wnioskodawca otrzymuje oryginał zezwolenia lub świadectwa, kopię dla posiadacza okazu oraz kopię kontrolną, z zastrzeżeniem § 26.
2. 
Kopię dla wystawcy zezwolenia lub świadectwa zatrzymuje organ wydający zezwolenie lub świadectwo. Kopia jest przechowywana zgodnie z odrębnymi przepisami.
§  26. 
W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku o wydanie polskiego zezwolenia importowego dla okazów, o których mowa w § 13 pkt 1, organ wydający zezwolenie wydaje wnioskodawcy kopię kontrolną zezwolenia lub świadectwa oraz zawiadamia właściwy organ administracyjny państwa, z którego ma nastąpić przywóz okazów. Oryginał zezwolenia lub świadectwa oraz kopię dla posiadacza okazu wydaje się wnioskodawcy po otrzymaniu potwierdzenia wydania zezwolenia eksportowego lub świadectwa reeksportu przez właściwy organ administracyjny państwa, z którego ma nastąpić przywóz okazów.
§  27. 
1. 
Okazy podlegają obowiązkowi zgłoszenia celnego podczas granicznej kontroli celnej oraz zgłoszeniu do fitosanitarnej lub weterynaryjnej kontroli granicznej, jeżeli obowiązek ten wynika z odrębnych przepisów.
2. 
Osoba dokonująca zgłoszenia celnego przedstawia do granicznej kontroli celnej okazy oraz dokumenty, o których mowa w § 25 ust. 1.
3. 
W przypadku przywozu okazów osoba, o której mowa w ust. 2, przedstawia do granicznej kontroli celnej także oryginał dokumentu opisanego w zezwoleniu lub świadectwie, wydanego przez właściwy organ administracyjny państwa, z którego następuje przywóz okazów.
4. 
W przypadku wywozu okazów osoba, o której mowa w ust. 2, przedstawia do granicznej kontroli celnej także oryginał zezwolenia importowego opisanego w zezwoleniu lub świadectwie, wydanego przez właściwy organ administracyjny państwa docelowego wywozu okazów, jeżeli przepisy tego państwa uzależniają import takich okazów od posiadania zezwolenia importowego.
5. 
Granicznej kontroli celnej przy przewozie okazów wraz z upoważniającymi do tego zezwoleniami lub świadectwami i innymi dokumentami wydanymi zgodnie z postanowieniami konwencji dokonuje się przez:
1)
porównanie stanu faktycznego zgłoszonego towaru z opisami okazów umieszczonymi w zezwoleniu lub świadectwie, przy czym faktyczna liczba lub masa netto okazów nie może przekroczyć liczby lub masy netto podanej w zezwoleniu lub świadectwie,
2)
sprawdzenie przedstawionego do kontroli zezwolenia lub świadectwa i innych dokumentów wydanych zgodnie z postanowieniami konwencji pod względem poprawności ich wypełnienia i opieczętowania oraz terminu ich ważności,
3)
sprawdzenie zgodności zezwolenia lub świadectwa z dołączonym zezwoleniem importowym, zezwoleniem eksportowym, świadectwem reeksportu lub innym dokumentem opisanym w zezwoleniu lub świadectwie, wydanym przez właściwy organ administracyjny państwa, z którego następuje przywóz okazów lub państwa docelowego wywozu okazów,
4)
sprawdzenie, czy sposób przewożenia żywych zwierząt odpowiada warunkom określonym w zezwoleniu lub świadectwie,
5)
sprawdzenie, jeżeli jest to możliwe podczas granicznej kontroli celnej, czy spełnione są inne warunki opisane w zezwoleniu lub świadectwie ograniczające jego ważność,
6)
wykonanie innych czynności, określonych odrębnymi przepisami.
§  28. 
1. 
Poświadczenia granicznej kontroli celnej dokonuje się przez:
1)
odnotowanie faktycznej liczby lub masy netto okazów, w tym liczby zwierząt padłych w czasie transportu,
2)
wpisanie rodzaju, numeru oraz daty wydania dokumentu celnego opisującego te okazy,
3)
odciśnięcie pieczęci służbowej osoby dokonującej granicznej kontroli celnej oraz złożenie przez nią podpisu.
2. 
Poświadczeniu, o którym mowa w ust. 1, podlegają oryginały i kopie dokumentów przedstawionych do granicznej kontroli celnej.
§  29. 
Przepisy § 27 i 28 stosuje się odpowiednio do tranzytu okazów, chyba że posiadanie zezwolenia lub świadectwa nie jest wymagane, a kontrola dotyczy dokumentu wydanego zgodnie z postanowieniami konwencji przez właściwy organ administracyjny państwa wskazany w adresie dostawcy okazów, a także dokumentu wydanego przez właściwy organ administracyjny państwa docelowego tranzytu, jeżeli przepisy tego państwa uzależniają import takich okazów od posiadania zezwolenia importowego.
§  30. 
W przypadku wywozu okazów osoba dokonująca poświadczenia granicznej kontroli celnej zatrzymuje kopię kontrolną zezwolenia lub świadectwa i przekazuje ją w terminie 14 dni od dnia dokonania poświadczenia organowi wydającemu zezwolenie lub świadectwo.
§  31. 
1. 
W przypadku przywozu okazów osoba dokonująca poświadczenia granicznej kontroli celnej zatrzymuje oryginał zezwolenia lub świadectwa wraz z kopią kontrolną i przekazuje je, w terminie 14 dni od dnia dokonania poświadczenia, organowi wydającemu zezwolenie lub świadectwo.
2. 
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do oryginału dokumentu opisanego w zezwoleniu lub świadectwie, wydanego przez właściwy organ administracyjny państwa, z którego następuje przywóz okazów, chyba że treść tego dokumentu wskazuje na to, że jest to dokument wielokrotnego użytku.
§  32. 
Posiadacz zezwolenia lub świadectwa, który nie dokona przywozu lub wywozu okazów przed upływem terminu ważności tego zezwolenia lub świadectwa, jest obowiązany do zwrotu organowi wydającemu zezwolenie lub świadectwo oryginału i wszystkich posiadanych kopii zezwolenia lub świadectwa, jak również oryginału dokumentu opisanego w zezwoleniu lub świadectwie, wydanego przez właściwy organ administracyjny państwa, z którego nastąpić miał przywóz okazów, w terminie 14 dni od dnia, w którym upłynął termin ważności zezwolenia lub świadectwa.
§  33. 
Jeżeli oryginały lub kopie dokumentów, o których mowa w § 30 i 31, nie zostaną zatrzymane podczas granicznej kontroli celnej, posiadacz zezwolenia lub świadectwa jest obowiązany do zwrotu tych dokumentów organowi wydającemu zezwolenie lub świadectwo wraz z pisemną informacją o przyczynie nieprzekazania tych dokumentów organowi granicznej kontroli celnej, w terminie 14 dni od dnia przywozu lub wywozu okazów.