Rozdział 5 - Wzór zezwolenia - Zezwolenia na przewożenie przez granicę państwa określonych roślin i zwierząt.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2002.39.357

Akt utracił moc
Wersja od: 16 kwietnia 2002 r.

Rozdział  5

Wzór zezwolenia

§  18. 
Ustala się wzór polskiego zezwolenia importowego, polskiego zezwolenia eksportowego oraz polskiego świadectwa reeksportu, zwanych dalej "zezwoleniem lub świadectwem", stanowiący załącznik nr 2 część 1-4 do rozporządzenia.
§  19. 
1. 
Zezwolenie lub świadectwo składa się z oryginału oraz 3 kopii wykonanych na papierze formatu A4 o wymiarach 210 mm x 297 mm:
1)
oryginał sporządza się na papierze koloru białego i oznacza na pierwszej stronie cyfrą "1", wyrazami "Oryginał" - "Original", dodatkowym nadrukiem giloszowym koloru szarego, elementami zabezpieczającymi przed podrobieniem oraz znaczkiem zabezpieczającym, zawierającym numer seryjny złożony z liter "PL" i siedmiu cyfr arabskich, stanowiący załącznik nr 2 część 1 do rozporządzenia,
2)
kopię dla posiadacza okazu sporządza się na papierze koloru żółtego i oznacza na pierwszej stronie cyfrą "2" oraz wyrazami "Kopia dla posiadacza okazu" - "Copy for the holder", stanowiącą załącznik nr 2 część 2 do rozporządzenia,
3)
kopię kontrolną sporządza się na papierze koloru jasnozielonego i oznacza na pierwszej stronie cyfrą "3" oraz wyrazami "Kopia zwracana wystawcy za pośrednictwem służb celnych" - "Copy for return by customs to the issuing authority", stanowiącą załącznik nr 2 część 3 do rozporządzenia,
4)
kopię dla wystawcy zezwolenia sporządza się na papierze koloru różowego i oznacza na pierwszej stronie cyfrą "4" oraz wyrazami "Kopia dla wystawcy" - "Copy for the issuing authority", stanowiącą załącznik nr 2 część 4 do rozporządzenia.
2. 
W przypadku gdy jedna przesyłka będzie obejmować okazy należące do różnych gatunków lub gdy cechy okazów należących do tego samego gatunku różnią się od siebie w sposób uniemożliwiający ich wspólne opisanie, dopuszcza się dołączenie do zezwolenia lub świadectwa dodatkowych załączników, określonych w lit. A-D załącznika nr 2 do rozporządzenia, zawierających opisy pozostałych okazów. Informację o liczbie dołączonych załączników umieszcza się w zezwoleniu lub świadectwie.
3. 
Przepisy ust. 1 stosuje się odpowiednio do załącznika do zezwolenia lub świadectwa, z tym że:
1)
w załączniku do zezwolenia lub świadectwa nie umieszcza się danych osobowych dostawcy i odbiorcy okazów oraz znaczka zabezpieczającego,
2)
kolejne kopie załącznika do zezwolenia lub świadectwa oznacza się na przedniej stronie odpowiednio cyframi "2", "3" i "4" oraz wyrazami "Kopia" - "Copy",
3)
na tylnej stronie załącznika do zezwolenia lub świadectwa nie umieszcza się objaśnienia dotyczącego sposobu wypełnienia dokumentu.
4. 
Zezwolenie lub świadectwo wraz z załącznikami, jeżeli zostały sporządzone, oznacza się takim samym numerem, datą ważności, numerem znaczka zabezpieczającego, datą wydania, pieczęcią i podpisem osoby uprawnionej do ich wydania.
5. 
Zezwolenie lub świadectwo wraz załącznikami, jeżeli zostały sporządzone, stanowią jednolity dokument i używane oddzielnie są nieważne.
§  20. 
Zezwolenie lub świadectwo wypełnia się zgodnie ze wskazówkami i objaśnieniami zawartymi w formularzu, z tym że:
1)
naukową nazwę gatunku zwierzęcia lub rośliny podaje się w języku łacińskim,
2)
potoczną nazwę gatunku zwierzęcia lub rośliny podaje się w języku polskim, jeżeli istnieje,
3)
imiona, nazwiska i adresy albo nazwy, siedziby i adresy dostawcy i odbiorcy okazów podaje się w brzmieniu oryginalnym albo w angielskiej transkrypcji fonetycznej, jeżeli są one pisane w innym alfabecie niż łaciński,
4)
nazwy państw podaje się w języku angielskim, wraz z dwuliterowym kodem nazwy państwa zawartym w załączniku nr 3 część 1 do rozporządzenia,
5)
opis okazów oraz szczególne warunki ważności zezwolenia lub świadectwa podaje się w języku polskim i angielskim, stosując kody zawarte w załączniku nr 3 część 2-4 do rozporządzenia.
§  21. 
1. 
Polskie zezwolenie importowe, z wyjątkiem zezwolenia wydanego dla okazów, o których mowa w § 13 pkt 2, jest ważne wyłącznie razem z zezwoleniem eksportowym, świadectwem reeksportu lub innym dokumentem, wydanym zgodnie z postanowieniami konwencji przez właściwy organ administracyjny państwa, z którego następuje przywóz okazów, poświadczonym przez właściwe służby kontrolne na okoliczność dokonania eksportu lub reeksportu tych okazów.
2. 
Opis okazów i inne informacje zawarte w polskim zezwoleniu importowym odpowiadają informacjom zawartym w dołączonym zezwoleniu eksportowym, świadectwie reeksportu lub innym dokumencie, wydanym zgodnie z postanowieniami konwencji przez właściwy organ administracyjny państwa, z którego następuje przywóz okazów, z zastrzeżeniem ust. 3.
3. 
Na kopii kontrolnej polskiego zezwolenia importowego wydanego dla okazów, o których mowa w § 13 pkt 1, nie podaje się numeru i daty wydania dołączonego zezwolenia eksportowego lub świadectwa reeksportu wydanego przez właściwy organ administracyjny państwa, z którego następuje przywóz okazów.
4. 
Polskie zezwolenie eksportowe lub polskie świadectwo reeksportu jest ważne wyłącznie razem z zezwoleniem importowym, wydanym przez właściwy organ administracyjny państwa docelowego wywozu okazów, jeżeli przepisy tego państwa uzależniają import takich okazów od posiadania zezwolenia importowego.
5. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 4, opis okazów i inne informacje zawarte w polskim zezwoleniu eksportowym lub świadectwie reeksportu odpowiadają informacjom zawartym w dołączonym zezwoleniu importowym, wydanym przez właściwy organ administracyjny państwa docelowego wywozu okazów.
§  22. 
W przypadku okazów, które zostały pozyskane ze środowiska przyrodniczego, wyhodowane lub wytworzone przed dniem objęcia ich postanowieniami konwencji, wydanie odpowiednio polskiego zezwolenia eksportowego lub polskiego świadectwa reeksportu, zawierającego informacje o dacie pozyskania, wyhodowania lub wytworzenia takich okazów, uważa się za wydanie świadectwa, o którym mowa w artykule VII ustęp 2 konwencji.
§  23. 
W przypadku okazów należących do gatunków wymienionych w załączniku nr 1 do rozporządzenia w grupie III wydanie odpowiednio polskiego zezwolenia eksportowego lub polskiego świadectwa reeksportu uważa się za wydanie świadectwa pochodzenia, o którym mowa w artykule V ustęp 3 konwencji.
§  24. 
W przypadku zwierząt, które zostały wyhodowane w niewoli, lub roślin, które zostały sztucznie rozmnożone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, oraz innych okazów powstałych z takich zwierząt lub roślin, wydanie polskiego zezwolenia eksportowego uważa się za wydanie świadectwa, o którym mowa w artykule VII ustęp 5 konwencji.