Zezwolenia na korzystanie z dróg w sposób szczególny.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1984.1.1

Akt utracił moc
Wersja od: 5 czerwca 1987 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW KOMUNIKACJI, SPRAW WEWNĘTRZNYCH ORAZ ADMINISTRACJI I GOSPODARKI PRZESTRZENNEJ
z dnia 29 grudnia 1983 r.
w sprawie zezwoleń na korzystanie z dróg w sposób szczególny.

Na podstawie art. 53 ust. 4 ustawy z dnia 1 lutego 1983 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 6, poz. 35) zarządza się, co następuje:
1.
Zezwolenia na zorganizowanie na drogach zawodów sportowych, rajdów, manifestacji, zgromadzeń i podobnych imprez, które powodują utrudnienia ruchu drogowego lub wymagają korzystania z drogi w sposób szczególny, mogą uzyskać państwowe jednostki organizacyjne, organizacje związkowe, organizacje spółdzielcze, kościoły i inne związki wyznaniowe oraz ich jednostki organizacyjne, a także inne organizacje społeczne lub polityczne, zwane dalej "organizatorem".
2.
Przez podobne imprezy rozumie się w szczególności imprezy turystyczne i rekreacyjne, giełdy, kiermasze oraz zgromadzenia takie, jak wiece, pochody, procesje i pielgrzymki.
Wniosek o zezwolenie powinien być złożony w terminie wyprzedzającym co najmniej o 30 dni termin rozpoczęcia imprezy, a jeżeli ma się ona odbywać na obszarze większym niż województwo lub na drodze oznaczonej znakiem z numerem drogi międzynarodowej - co najmniej o 60 dni.
Do wniosku o zezwolenie na zorganizowanie imprezy na drodze należy dołączyć:
1)
regulamin imprezy oraz wykaz osób bezpośrednio odpowiedzialnych za jej prawidłowy przebieg i zabezpieczenie trasy imprezy,
2) 2
dokładny opis przebiegu trasy imprezy uwzględniający wykaz województw i miejscowości,
3)
określony w minutach program przejazdu (przejścia) uczestników imprezy przez miejscowości wymienione w opisie przebiegu trasy imprezy,
4)
opis sposobu zabezpieczenia trasy, zawierający plan ochrony porządku publicznego oraz określający siły i środki organizacyjne i techniczne,
5) 3
zobowiązanie organizatora do pozostawienia w pierwotnym stanie trasy przejazdu (przejścia) uczestników imprezy.
 
1.
Terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego lub wojewódzkiego, właściwy do wydawania zezwoleń, wydaje je po uzgodnieniu przebiegu trasy i sposobu jej zabezpieczenia z właściwymi ze względu na przebieg trasy imprezy terenowymi organami podległymi Ministrowi Spraw Wewnętrznych oraz z zarządami dróg - z zastrzeżeniem ust. 3.
2.
Organami (jednostkami) właściwymi do uzgodnienia przebiegu trasy imprezy oraz sposobu jej zabezpieczenia są:
1)
w zakresie administracji dróg publicznych:
a)
w odniesieniu do dróg określonych w art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. Nr 14, poz. 60):
-
rejon dróg publicznych, a jeżeli trasa imprezy przekracza obszar jego działania - dyrekcja okręgowa dróg publicznych - dla dróg krajowych i wojewódzkich,
-
naczelnik gminy - dla dróg gminnych,
-
jednostka organizacyjna będąca zarządem drogi zakładowej - dla dróg zakładowych,
b)
w odniesieniu do dróg określonych w art. 17 ust. 2 ustawy wymienionej pod lit. a):
-
terenowy organ administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej stopnia wojewódzkiego - dla dróg krajowych i wojewódzkich,
-
terenowy organ administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej stopnia podstawowego - dla dróg gminnych i lokalnych miejskich,
-
jednostka organizacyjna będąca zarządem drogi zakładowej - dla dróg zakładowych,
2)
w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym:
a)
szef rejonowego (miejskiego, dzielnicowego) urzędu spraw wewnętrznych - jeżeli właściwy do wydania zezwolenia jest naczelnik gminy,
b)
szef wojewódzkiego urzędu spraw wewnętrznych - jeżeli właściwy do wydania zezwolenia jest wojewoda. Jeżeli impreza ma się odbyć na obszarze kilku sąsiadujących ze sobą województw, właściwy jest szef wojewódzkiego urzędu spraw wewnętrznych, na którego obszarze działania impreza się rozpoczyna.
3.
Obowiązek uzgadniania przebiegu trasy i sposobu jej zabezpieczenia z organami (jednostkami) określonymi w ust. 2 pkt 1 nie dotyczy takich imprez, jak pochody, procesje, pielgrzymki, odbywanych pieszo.
1.
Zezwolenie lub odmowa wydania zezwolenia powinny być wydane co najmniej na 10 dni przed terminem rozpoczęcia imprezy.
2.
Organ administracji państwowej właściwy do wydania zezwolenia na zorganizowanie imprezy na drodze może żądać od organizatora spełnienia dodatkowych warunków mających wpływ na poprawę bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego, a w razie:
1)
niestosowania się organizatora do regulaminu imprezy,
2)
zmiany uzgodnionego przebiegu trasy lub
3)
niedostatecznego zabezpieczenia trasy i rejonu imprezy

- cofnąć wydane zezwolenie.

Rozporządzenie nie narusza odrębnych przepisów dotyczących zasad i trybu organizowania zgromadzeń oraz publicznej działalności artystycznej, rozrywkowej i sportowej.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o gminie, rozumie się przez to również inne jednostki podziału terytorialnego stopnia podstawowego.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 25 maja 1987 r. (Dz.U.87.17.104) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 czerwca 1987 r.
2 § 3 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 25 maja 1987 r. (Dz.U.87.17.104) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 czerwca 1987 r.
3 § 3 pkt 5 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 25 maja 1987 r. (Dz.U.87.17.104) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 czerwca 1987 r.
4 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 25 maja 1987 r. (Dz.U.87.17.104) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 czerwca 1987 r.